Grzegorz F.

Grzegorz F. Specjalista d/s bhp

Temat: Nobel z fizyki

Nobla z fizyki otrzymali ,w tym roku, Albert Fert(francuz) oraz Peter Gruenberg(niemiec) za odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu.
Michał K.

Michał K. projektant, ComArch
S.A.

Temat: Nobel z fizyki

Ale się pospieszyli z tą nagrodą... od okrycia minęło 19 lat.
Damian S.

Damian S. Bazinga!

Temat: Nobel z fizyki

W Szwecji trzeba się po prostu odpowiednio wcześnie do wszystkiego zapisać. Najwyraźniej kolejka do Nobla ma ok. 20 lat ;)
Dariusz A Z.

Dariusz A Z. Rozwój produktu,
badania
naukowo-rozwojowe

Temat: Nobel z fizyki

to nie jest tak ze czekali 19 lat na nobla - dopiero po tym czasie okazalo sie ze ich odkrycie jest czyms nowym, udalo im sie to opisac a magnetoopor (MR) dzisc jest bardzo szerokim pojeciem i ludzie dopiero go badaja...
zreszta kto wie gdyby nie MR to dzis by nie bylo takiego rozwinietego systemu komputerow i internetu - wszak dopier w latach 90tych IBM wprowadzil nowe dyski (a wlasciwie stare) z glowica MR zamiast zwyklej ceweczki - efekt wzrost pojemnosci kilku-kilkunastokrotny... ;)
pozdrawiam
kicaj
Michał K.

Michał K. projektant, ComArch
S.A.

Temat: Nobel z fizyki

Hmm, po 10 latach używania tej technologii w twardych dyskach to już raczej nic nowego nie jest. Nie twierdzę wcale że to nie było odkrywcze, owszem, nawet bardzo, ale 20 czy 10 lat temu a nie teraz kiedy naukowcy się zastanawiają nad nowymi pamięciami masowymi, bo dyski stają się wąskim gardłem. No chyba że Akademia postępuje w myśl zasady, że bezpieczniej nagrodzić coś co już się sprawdziło niż coś nowego co może się okazać niewypałem. Chociaż z drugiej strony może dla fizyków 20 lat to nie jest dużo (jeśli chodzi postęp nauki), w komputeryzacji to kilka epok.
Łukasz Śrama

Łukasz Śrama Doradca klienta

Temat: Nobel z fizyki

Generalnie Nagrody Nobla przyznaje się za odkrycia przełomowe, które dużo wniosły do nauki, czy techniki, trudno ocenić nowe odkrycia, czy będą przełomowe, to dopiero pokaże czas. Z GMRem wszystko jasne, odkrycie przełomowe, ale widać to jak na dłoni, po 20 latach. Kilka lat temu pisałem pracę magisterską o GMR:D



Wyślij zaproszenie do