Alicja Elżbieta Samol mgr ekonomii
Monika S. ciągle szukam wyzwań
Temat: internetowy portal branżowy
Prawo prasowe pochodzi z lat 80tych ubiegłego wieku, kiedy to sekretarzom partyjnym nie śniło się, że będą istnieć portale internetowe. Nie ma tam żadnych o tym zapisów i sami znawcy prawa prasowego o to się spierają.
Zbyszek
Stell
poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych
Temat: internetowy portal branżowy
Alicja Elżbieta Samol:
Zastanawiam się czy portal branżowy "Eksporter" będzie podlegał prawu prasowemu i czy powinien być zarejestrowany w sądzie wojewódzkim, właściwym dla siedziby wydawcy...
Moim zdaniem warto zarejestrować, albowiem prawo prasowe nie tylko nakłada obowiązki, ale daje także przywileje. A jeśli jeszcze do tego dochodzą jakieś sprawy finansowe - wynagrodzenia, wpływy z reklam, czy teksty sponsorowane, to rejestracja jest niezbędna.
Alicja Elżbieta Samol mgr ekonomii
Temat: internetowy portal branżowy
Zarejestrować jako spółkę, czy jako portal ...
Zbyszek
Stell
poeta słów i myśli
nie wypowiedzianych
Temat: internetowy portal branżowy
Alicja Elżbieta Samol:
Zarejestrować jako spółkę, czy jako portal ...
To są dwa odrębne tematy - spółka to jest działalność gospodarcza, rozliczenia, podatki, koszty i przychody. Spółka może być wydawcą tytułu prasowego, ale zgodnie z prawem taki tytuł winien być jeszcze zarejestrowany w sądzie okręgowym. W zgłoszeniu podaje się nazwę i siedzibę wydawcy /może to być prywatna osoba z siedzibą w prywatnym mieszkaniu/, tytuł, częstotliwość wydawania, oraz kto jest redaktorem naczelnym periodyku, wraz z jego adresem j.w.
Wydawca prowadzi działalność gospodarczą, a redaktorowi naczelnemu podlegają publikowane treści.
Takie rozwiązanie niesie kilka korzyści:
Tytuł jest zarejestrowany i nikt w Polsce nie będzie już mógł go użyć /przynajmniej do czasu zawiadomienia o zaprzestaniu publikacji/.
Prawo prasowe nakłada pewne obowiązki na redaktora naczelnego /wymóg rzetelności/ ale niesie także pewne przywileje, jak obowiązek udzielania wszelkich żądanych informacji poprzez instytucje rządowe i samorządowe.
Redaktor naczelny nie musi ujawniać swoich źródeł informacji /tajemnica dziennikarska/.
Zarówno wydawca, redaktor naczelny, jaki i dziennikarze chronieni są, w pewnym stopniu, przed odpowiedzialnością za opublikowane materiały*
Rozliczenia kosztów dziennikarskich są korzystniejsze ze względów podatkowych.
* chodzi tutaj o zasadę domniemania, że prasa działa w interesie społecznym - nawet jeśli opublikowane informacje okazują się nie do końca prawdziwe /kłopoty z uzyskaniem pewnych informacji pomimo starań/ to zakłada się, że red. nacz, wydawca i dziennikarze nie ponoszą za to odpowiedzialności karnej, czy cywilnej /z wyjątkiem zniesławienia, ale także w tym przypadku nie ponosi się odpowiedzialności wykazując, że działało się w interesie społecznym/.
Takim przykładem była publikacja o trotylu. Jedynie wydawca może ingerować w zamieszczane treści, głównie poprzez ocenę pracy redaktora naczelnego.
P.S. Zgodnie z wykładnią wszelkie portale i strony internetowe publikujące wiadomości, informacje, czy komentarze, nie rzadziej niż raz do roku, podlegają prawu prasowemu i powinny być zarejestrowane.Zbyszek Stell edytował(a) ten post dnia 09.12.12 o godzinie 23:44
Podobne tematy
-
Dziennikarstwo » Stawka za wywiad (portal internetowy) -
-
Dziennikarstwo » internetowy serwis dla dziennikarzy -
-
Dziennikarstwo » nowy portal rozrywkowy -
-
Dziennikarstwo » Telegraf.biz - czy to ciekawy portal? -
-
Dziennikarstwo » Dziennikarz internetowy // reporter TV -
-
Dziennikarstwo » Czy dziennikarz internetowy jest gorszy od... -
-
Dziennikarstwo » Witam Od paru dni dziala portal o carpooling czyli... -
-
Dziennikarstwo » "Portal" kulturalny - prośba o opinie -
-
Dziennikarstwo » Poszukiwani dziennikarze - portal gospodarczy -
-
Dziennikarstwo » Portal dziennikarski -
Następna dyskusja: