Jakub
Łoginow
Nie ma kangurów w
Austrii
Temat: Ignorancja polskich mediów w sprawach międzynarodowych
Jestem pod wrażeniem ignorancji polskich dziennikarzy, którzy piszą o różnych głupotach, jak kłótnie polityków, ale nawet słowem nie zająkną się o sprawach ważnych.Otóż do dzisiaj byłem święcie przekonany, że CEFTA, Środkowoeuropejskie Porozumienie Wolnego Handlu, bez którego nie bylibyśmy dzisiaj w UE, zakończyło swój żywot w 2007 roku wraz z przystąpieniem Rumunii i Bułgarii do UE.
W latach 90-tych polskie media fajnie i kompleksowo opisywały współpracę środkowoeuropejską. O integracji Polski, Czech, Słowacji i Węgier w ramach Grupy Wyszehradzkiej i CEFTA można było często przeczytać ciekawe artykuły, jak i krótkie wzmianki. Dziennikarze długo dywagowali na temat poszerzenia CEFTA najpierw o Słowenię (1996 rok), następnie o Rumunię (2007), Bułgarię (1999) i Chorwację (2003). Przystąpienie tych krajów do układu trudno było przegapić, bo był to news, mówiło się o tym w głównym wydaniu wiadomości, pisało artykuły w eksponowanych miejscach. Dużo można było przeczytać o tym, że przystąpienie do CEFTA rozważa Litwa, Łotwa, Estonia i Ukraina. Wreszcie, po przystąpieniu Polski i innych krajów do UE też można było poczytać ciekawe i kompetentne artykuły o tym, że teraz CEFTA będzie składać się tylko z trzech krajów: Rumunii, Bułgarii i Chorwacji. I nagle - koniec.
Po przystąpieniu w 2007 roku Rumunii i Bułgarii byłem święcie przekonany, że w ten sposób CEFTA przestała istnieć. Aż tu nagle dzisiaj (!) dowiedziałem się, że nie, bo w międzyczasie do układu przystąpiły: Macedonia (2006) oraz Serbia, Albania, Bośnia, Mołdawia, Czarnogóra i Kosowo (2007). CEFTA więc żyje i ma się dobrze, a tworzą ją wszystkie kraje Bałkanów Zachodnich nie należące do UE oraz Mołdawia!
Tylko dlaczego nikt o tym nie napisał?
A ile osób wie, że Albania jest członkiem NATO? I że jeżeli Serbia (czysto teoretycznie) napadłaby na Albanię, to my MUSIELIBYŚMY stanąć po stronie Albanii? Widzieliście choć jeden poważny analityczny artykuł, oceniający za i przeciw Albanii w NATO, a także o tym, jak ten kraj wypełnia natowskie zobowiązania?