konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Zastanawiam się, czy warto założyć blog? Jak dobrać jego tematykę? Czy publicystki, opinii i doradztwa nie ma już na blogach zbyt wiele? Czy blog się nie przejadł?
W sieci jest tego tyle, że bardzo trudno się przebić. Więc czy warto?

Co myślicie na temat jego założenia i prowadzenia?
Aleksandra G.

Aleksandra G. Rekrutuję kierowców
C+E do pracy w
Anglii - Forde
Recruit...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Też się nad tym zastanawiałam, a jednak się przymierzam. Co prawda nie do publicystyki i doradztwa, ale myślę, że wartościowe treści z każdej dziedziny się obronią (mam nadzieję, że i moje się takie komuś wydadzą ;)). Blogów jest zatrzęsienie, to fakt, ale myślę, że jeśli będziesz w stanie zaproponować coś ciekawego, znajdziesz czytelników. Jeżeli blog ma zaspokoić jakąś Twoją pasję - nie wahaj się. W najgorszym wypadku rozwiniesz się w danej dziedzinie, a zakładam, że najgorszy przypadek nie nastąpi.

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Tak, dla rozwijania pasji naprawdę warto! Przynajmniej nie zatracę się na treściach, które mi nie odpowiadają. Zgodzę się z Tobą, że " wartościowe treści z każdej dziedziny się obronią".

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

To nad czym tutaj się zastanawiać?;]

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Nad tym jak pokonać lenia w sobie? ;)
Jaka tematyka blogów jest dziś najbardziej pożądana?
Aleksandra G.

Aleksandra G. Rekrutuję kierowców
C+E do pracy w
Anglii - Forde
Recruit...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Tego nie wiem, Martyno :) Ja się biorę za to, co mnie interesuje. Paru ciekawskich pewnie się znajdzie, by zajrzeć (i mam nadzieję, że znajdę może niewielką, ale stałą grupę Czytelników). Według mnie nie warto w tej kwestii podążać za trendami: lepiej iść swoją drogą lub też owe trendy wyprzedzać. Mnie byłoby trudno pisać systematycznie przez dłuższy okres na temat, który średnio mnie obchodzi, ale jest "medialny". Tym bardziej, jeśli podobnych blogów byłyby setki, jeśli nie tysiące.

Też się zmagam z leniem, ale wzięłam się już za gromadzenie materiałów. A to uświadomiło mi, jak wielu ciekawych rzeczy jeszcze nie wiem i dało kopniaka do dalszego zgłębiania tematu. Dzięki temu urodziło mi się kilka fajnych pomysłów na posty. Muszę tylko uważać, żeby proces chomikowania przydatnych tekstów i książek nie trwał zbyt długo ;)

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

To, co napisałaś Olka tchnęło we mnie ducha mocy na pozbycie się lenia :) Dzięki. Takich słów właśnie potrzebowałam. Skąd wiedziałaś? (pyt. retoryczne ;) na nawiasem pisząc właśnie do tego gromadzenia materiałów nie mogę się zabrać.

I teraz znów ta retrospekcja mnie atakuje, dobijająca! Gdybym zaczęła, jak planowałam 4 lata temu, teraz by z tego coś już było! Niech to....

Pozdrawiam :)
Aleksandra G.

Aleksandra G. Rekrutuję kierowców
C+E do pracy w
Anglii - Forde
Recruit...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

W takim razie czekam na linka. Jak najszybciej :)

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

To się nazywa motywacja! Dzięki Olka, ja też bym chciała link do Twojego. Pozdrawiam :)
Grzegorz Kubera

Grzegorz Kubera Przedsiębiorca,
interim manager,
autor, dziennikarz

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

W obecnych czasach "wartościowe treści z każdej dziedziny się obronią" nie jest wg mnie dobrym stwierdzeniem. Owszem, jakość jest najważniejsza, ale dziś nie brakuje serwisów, w tym blogów, wysokiej jakości. Trzeba jeszcze umieć się przebić. Do tego potrzebne są umiejętności nie dziennikarza/blogera, ale speca od SEO/SEM. W internecie trzeba umiejętnie budować autorytet domeny, mówić językiem social mediów, a przede wszystkim być wytrwałym i cierpliwym, bo pierwsze efekty pracy mogą nadejść - i często tak jest - nie wcześniej niż po paru miesiącach.

Jaka tematyka blogów jest dziś najbardziej pożądana? Gdybyśmy znali odpowiedź na to pytanie, pewnie każdy miałby już bloga. ;-) Mogę natomiast przekazać zasadę, którą warto kierować się w pracy blogera czy dziennikarza: ludzie chcą czytać o ludziach. Zainteresowaniem cieszy się więc przykładowo to, co dotyczy osób znanych, takich jak artyści czy politycy. Z drugiej strony warto pisać o problemach (tak, problemach) zwyczajnych ludzi - o rzeczach, które mogą dotknąć większą grupę Polaków.

Co do samych tekstów, czytelnicy chętniej zapoznają się z tekstami typu human story. Gdy połączyć to z tematyką, która głównie interesuje ludzi, czyli pieniędzmi, problemami ze służbą zdrowia czy urzędami, informacjami dotyczącymi dzieci, polityki, czy emerytur i rent, wtedy mamy ciekawy artykuł, który ma szansę się "przebić" - pod warunkiem, że zadbamy również o jego promocję.

Ostatnia porada: warsztat. Ciekawy początek, budowanie napięcia, cytaty, dobre zakończenie - to elementy, które muszą być odpowiednio dopracowane. Plus: nieprzekombinowane leady, ciekawe zdjęcia i jeszcze ciekawsze podpisy.

Życzę powodzenia!
GK
Aleksandra G.

Aleksandra G. Rekrutuję kierowców
C+E do pracy w
Anglii - Forde
Recruit...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Grzegorzu, blogów i owszem, nie brakuje. Nie brakuje również dobrych treści w internecie, ale nie na każdy temat i nie w każdym języku. Chcąc pogłębić wiedzę na jeden z moich ulubionych tematów, śledzę obcojęzyczne blogi. Po polsku zostają mi książki, choć i te zdarza mi się importować z zagranicy. Zapewniam Cię, że z przyjemnością poczytałabym jakiś polski blog na ten temat. Po prostu łatwiej i szybciej.

Całkowicie zgadzam się z Tobą, że ludzie uwielbiają czytać o innych ludziach oraz o wszystkim, co ich dotyczy. Ja nie czuję się na siłach, by pisać o problemach zwyczajnych ludzi - zapewne niewiele wniosłabym nowego do dyskusji, potrzebę komentowania spraw bieżących zaspokajam więc anonimowymi wypowiedziami na forach raz na jakiś czas. Nastawiam się natomiast na częściowe zagospodarowanie pewnej niszy. Zdaję sobie sprawę, że nie będę miała tłumów Czytelników, mam jednak nadzieję, że znajdzie się niewielkie grono wiernych odbiorców.

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Grzegorzu, prawda, wszystko prawda to, co napisałeś. Ja jeszcze dorzuciłabym do tego: dobre źródła informacji. Dla mnie osobiście to nr 1 dobrego warsztatu, a z tym najtrudniej. Szczególnie w dobie Internetu, gdzie informacje tworzy się szybko, na gorąco. Zupełnie inna bajka, niż gazeta, poczynając od tygodnika. Reportaże - inny, kosmiczny niemalże świat.

Chciałabym połączyć zalety bloga z reportażem. Ale obawiam się, że ten mix może się nie sprawdzić. Chociaż spróbować można.

Z drugiej strony obawiam się, że ludzie nie chcą już czytać. Wolą obrazki. Ale fotoblogów też nie brakuje. Za dużo tego wszystkiego. Przez to jakoś nie mam motywacji wchodzić w ten tłum. Po prostu jakoś tak zakładam, że jestem na pozycji przegranej.

Zagospodarowanie niszy, jak napisałaś Olka to jedno, a może i jedyne w tym momencie skuteczne rozwiązanie.
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski Project Manager w
Moto.pl i założyciel
DataBlog.pl

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Ale czy naprawdę każdy blog musi być zakładany z myślą o odniesieniu jakiegoś wielkiego sukcesu w sieci? Zrób to dla siebie, Martyno. To Twoja wizytówka, która może być przydatna nawet wtedy, gdy niewiele osób ją odwiedza. Satysfakcja z opublikowania czegoś naprawdę dobrego wynagradza poświęcony czas.:)
Proponuję pisać o tym, co kochasz, bo da się to "wyczuć przez kable". Jeśli założysz bloga, "bo ten temat ma potencjał", gwarantuję Ci, że nic z niego nie wyjdzie. Nawet w jego przypadku na sensowną popularność trzeba będzie długo czekać. Nic dla fejmu, wszystko dla satysfakcji i ewentualnych Czytelników - oto moje podejście. Prowadzę swoją stronę od pięciu miesięcy i ta zasada wciąż się sprawdza, a Czytelników mam około 800 miesięcznie, więc niewielu. Cieszę się jednak z każdego z nich.:)
Prowadziłem wiele stron. Wszystkie padały po trzech miesiącach, bo zakładałem je z myślą o zarabianiu, co jest naprawdę trudne. Najnowszy projekt (DataBlog.pl) prowadzę z pasją, zaangażowaniem i nigdy wcześniej pisanie nie sprawiało mi tyle radości co teraz.:) Ani myślę o zarabianiu. Wystarczy mi fakt, że większe grono osób interesuje się dziennikarstwem danych. To największa nagroda.:)

Pozdrawiam,
p.

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

super. już Twój blog leci na moją listę źródeł informacji! Pozdrawiam :)
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski Project Manager w
Moto.pl i założyciel
DataBlog.pl

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Dzięki.;) Pamiętaj, że publikuję na licencji CC (BY NC SA), więc śmiało możesz powielać moje materiały u siebie, jeśli wyraźnie zaznaczysz autora i podasz link (najlepiej dofollow) do DataBloga.:) Powodzenia i czekam na wieści, gdzie można Cię znaleźć.
Sylwia Cegieła

Sylwia Cegieła Doświadczony
dyrektor szkoły
językowej,
marketing, PR, od...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Bloga warto też prowadzić z punktu widzenia zawodowego. Gdy prowadzić bloga fimowego, możesz budować markę w sieci, opisując produkt czy usługę. Budujesz zaufanie i gromadzisz grupę stałych czytelników.

Można też prowadzić bloga traktując go jako nasze wirtualne CV. W obecnych czasach musisz się "promować" w każdym miejscu oraz w każdej dziedzinie, wykorzystując do tego dostępne środki i technologie. Blog jest przede wszystkim narzędziem darmowym. Jedyne, czego potrzebujesz, to czas na jego rozwój.

Należy pamiętać, aby nie traktować go potem jak zwykły "śmietnik", ale pisać o rzeczach, które faktycznie nas pasjonują, dzieląc się przy tym swoją wiedzą z innymi. Ja ostatnio założyłam takiego właśnie bloga i zobaczymy, jak mi pójdzie :) Zachęcam do odwiedzenia i przeczytania mojego tekstu:

Kim są nasi "przyjaciele" z fejsa? W dzisiejszym wpisie opisuję typy użytkowników jednego z najpopularniejszych portali społecznościowych http://sylwia-cegiela-professional-profile.blogspot.co... Czy jesteście jednym z nich?
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

"Pisać każdy może" :)

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Miałem kiedyś podobny dylemat. Czułem potrzebę pisania... i tylko tyle. Problemem było o czym pisać. Rozwiązanie przyszło kiedy otworzyłem swój gabinet psychologiczny w tedy siłą rzeczy zacząłem publikować porady na blogu podłączonym do strony gabinetu. Problem się rozwiązał. Chociaż tak patrzę na te wszystkie blogi z poradami i myślę sobie, że to taki współczesny analfabetyzm, wszyscy piszemy nikt nie czyta.

Pisz, pisz, pisz! Ważne, żebyś miała z tego przyjemność.

konto usunięte

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

"wszyscy piszemy nikt nie czyta."
" taki współczesny analfabetyzm,"
Świetnie to ująłeś. Bardzo trafnie, niestety :( Wszyscy piszemy, bo mamy zbyt łatwy dostęp do publikowania swoich pismadełek, ale jednocześnie nie chce nam się siebie nawzajem czytać. No i koniecznie trzeba dodać, że uwielbiamy oglądać obrazki.
Ponadto muszę dodać, że mnie strasznie zdemotywowałeś do pisania tego bloga Przemku. Chyba się nigdy do tego nie zabiorę :)
A zechciałbyś podać adres do Twojego bloga z poradami? Rzuciłabym okiem, co tam piszesz :)
Marta Mysul

Marta Mysul Ceo, Magda

Temat: BLOG: czy warto go zakładać?

Bloga łatwo założyć, ale ciężko utrzymać. Mam tu na myśli ciągłą motywację do regularnego publikowania interesujących wpisów. Poza tym mam wrażenie, że dzisiaj blogują już chyba wszyscy.



Wyślij zaproszenie do