konto usunięte
Sławek
Wójcik
Jeśli masz temat do
omówienia,
zapraszam. 10 lat
zajmuję ...
Temat: Artykuły
karolina g.:
Chciałabym napisac artykuły do róznych stron www. Jestem otwarta na propozycje, związane z tematami dokumentów.
znaczy jakich dokumentów?
Bartosz Jakub
Wawro
redaktor, aktor,
reaktor
Sławek
Wójcik
Jeśli masz temat do
omówienia,
zapraszam. 10 lat
zajmuję ...
Temat: Artykuły
Poza tym stwierdzenie, że chciała bym pisać niczego nie rozwiązuje. Nie powiem Tobie, pisz.. bo nie wiem o czym i jak umiesz pisać.Poza tym portali jest mnóstwo.. oby się nie pozabijały tutaj o Ciebie :)
Bartosz Jakub
Wawro
redaktor, aktor,
reaktor
Temat: Artykuły
Rzucilem okiem na Rade Ministrow. Przykro to mowic, ale to sie nadaje jedynie do Dziennika Ustaw i storn samej KPRM i Sejmu... No - moze z internetu... hmm... sciaga.plSorry, ale do bardziej dokument faktycznie niz artykul sam sam w sobie...To nie dziennikarstwo, a to, co - jak napisalas - chcesz robic, czyli administracja itd. itp...
konto usunięte
Temat: Artykuły
OGÓLNE ZAŁOŻENIA PRAKTYK STUDENCKICHStudenci Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku odbywają praktyki studenckie zgodnie z planem studiów i programem praktyk ustalonym dla danej specjalności. Praktyki studenckie stanowią integralną część kształcenia, których celem jest przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej.
Dziekan Wydziału na wniosek studenta studiów niestacjonarnych może wyrazić zgodę na odbycie praktyki w miejscu pracy, jeżeli charakter pracy zgodny jest z kierunkiem kształcenia i programem praktyki. Czas trwania praktyki dla poszczególnych kierunków kształcenia określa program praktyki uwzględniając obowiązujące standardy kształcenia. Odbycie praktyki dokumentowane jest zgodnie z ustalonym przed jej rozpoczęciem harmonogramem i powinno obejmować hospitacje oraz samodzielne prowadzenie różnych zajęć lub wykonywanie czynności, a także obejmować udział w zebraniach, imprezach, oraz innych formach. Zadaniem praktykanta jest ponadto zapoznanie się z całokształtem pracy placówki (zwłaszcza z planami pracy i obowiązującą dokumentacją), z organizacjami działającymi w niej i formami współpracy ze środowiskiem. Praktykant zobowiązany jest do przebywania w placówce w czasie, opiekuna praktyki w liczbie godzin jego tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin.
Wymiar obowiązkowej praktyki studenckiej w naszej Uczelni został określony na 15 tygodni odbywanej w toku studiów. Studenci studiów stacjonarnych, praktykę z Reguły odbywają w czasie wakacji w okresie od 1 czerwca do 30 września. W stosunku do studentów studiów niestacjonarnych, istnieje możliwość zaliczenia na poczet praktyki pracy zawodowej, jeżeli wykonywane czynności w tej pracy pokrywają się z zakresem kierunku studiów. W odniesieniu do kierunku administracji w toku praktyki student zobowiązany jest m. in. do zaznajomienia się z przyjętym w jednostce, w której odbywa praktykę systemem obiegu dokumentów i sposobem ich ewidencjonowania oraz przekazywania wykonawcom. Sposób przygotowywania i podejmowania decyzji w sprawach wewnętrznych i decyzji administracyjnych, a także poznać rodzaj i charakter spraw prowadzonych w jednostce. W miarę możliwości jednostki przyjmującej, student powinien wykonywać czynności przydatne dla jednostki przyjmującej. Uzyskanie przez studenta wymiernych wyników swojej pracy w czasie odbywania praktyki, może stanowić podstawę do wyróżnienia za wzorowe odbycie praktyk. Zasady i rodzaj przyznawania wyróżnień określa Regulamin studiów. Celem zawodowych praktyk studenckich jest ponadto praktyczne poznanie naukowych zasad organizacji pracy w jednostkach administracji publicznej i wpływu dobrej organizacji na wyniki pracy jednostki.
W toku trwania praktyki student powinien poznać proces gromadzenia i przetwarzania informacji dla potrzeb sprawnego działania podmiotu administracji publicznej lub innej jednostki wykonującej zadania z zakresu administracji publicznej. Student odbywający praktykę w podmiotach gospodarczych, które nie wykonują zadań z zakresu administracji publicznej, powinien uczestniczyć w wykonywaniu czynności polegających na przygotowywaniu materiałów do wystąpienia podmiotu gospodarczego do organu administracji publicznej w celu załatwienia sprawy z zakresu administracji publicznej, np. przygotowywanie rozliczeń finansowych podmiotu gospodarczego z ZUS, Urzędem Celnym, postępowaniu o naprawienie szkody z tytułu ubezpieczenia, przygotowanie wniosku o refundację zatrudnienia stażystów, osób bezrobotnych przy pracach interwencyjnych, przygotowywaniu wniosków o fundusze pomocowe dla firm.
Studenci odbywający praktykę w jednostkach gospodarczych powinni w miarę możliwości uczestniczyć w pracach o których mowa wyżej, w szerokim zakresie tj. od przygotowania wniosku aż po jego przedstawienie do odpowiedniej instytucji lub organu. Studenci odbywają praktykę w instytucjach związanych z obronnością kraju lub bezpieczeństwa publicznego albo wymiaru sprawiedliwości, powinni w czasie trwania praktyki poznać zasady procedury postępowania w sprawach prowadzonych w tych instytucjach. Praktyki odbywane w szkołach i placówkach oświatowych oraz instytucjach kulturalnych mają na celu poznanie zasad ich prowadzenia oraz poznanie podmiotów zobowiązanych z mocy ustaw do prowadzenia szkół, placówek oświatowych, wychowawczych, opiekuńczych i kulturalnych, a także obowiązujące zasady korzystania z tych placówek i prowadzonej tam dokumentacji oraz prawnych podstaw ich tworzenia i funkcjonowania.
Studenci odbywający praktykę w ośrodkach pomocy społecznej powinni poznać praktyczne zasady przyznawania i wypłacania zasiłków socjalnych oraz świadczeń rodzinnych dla osób uprawnionych, przyznawanie i odmowa przyznania świadczenia, a także procedura odwoławcza od decyzji organu pierwszej instancji. Odbywający praktykę urzędach pracy powinni zapoznać się z praktycznymi zasadami zgłaszania wolnych miejsc pracy w tym pracy poza granicami kraju, zasady uzyskania statusu osoby bezrobotnej, aktywnymi i pasywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu, uprawnieniami i obowiązkami jednoosobowych i kolegialnych organów ds. zatrudnienia. Podstawowym celem zawodowych praktyk studenckich, niezależnie od miejsca i czasu ich odbywania jest poznanie podstaw prawnych tworzenia i funkcjonowania jednostki w której odbywana jest praktyka. Podstawę samodzielnych zajęć (wykonywanych czynności) praktykanta stanowi przygotowany konspekt, zatwierdzony przez opiekuna przed odbyciem zajęć (czynności). Przeprowadzone zajęcia (czynności) powinny zostać omówione i ocenione. Tygodniowe czynności praktykanta, wpisywane są do dziennika praktyk, powinny być potwierdzone podpisem opiekuna.
Miejsce odbywania praktyki, student za zgodą Dziekana może sobie wybrać osobiście lub też wybrać rozwiązanie, że Uczelnia skieruje do miejsca odbywania praktyki. To drugie rozwiązanie jest dla studenta mniej korzystne choćby z uwagi, że skierowanie eliminuje osobiste zaangażowanie studenta w poszukiwania co również należy do praktycznego radzenia sobie w przyszłym życiu. Ponadto osobiste znalezienie miejsca praktyki, pozwala na odbywanie jej w takim zakładzie w którym być może w przyszłości absolwent znajdzie pracę. Utrudnieniem może być wymóg regulaminu praktyk, według którego miejscem odbywania praktyki mogą być jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną oraz zatrudniającą co najmniej 10 osób, a także prowadzić pełną księgowość. Rozwiązanie to w aktualnej rzeczywistości może znacznie utrudniać wybór miejsca i jednocześnie uniemożliwić poznanie funkcjonowania małych przedsiębiorstw od strony praktycznej. Odbycie obowiązkowej praktyki studenckiej, należy udokumentować najpóźniej na dwa tygodnie przed planowaną obroną pracy dyplomowej. Wydaje się że termin ten jest zbyt krótki lub jak kto woli zbyt długi, moim zdaniem, powinien to być ten sam termin jak w przypadku innych zaliczeń przedmiotów. Może się zdarzyć, że zdanie wszystkich zaliczeń i egzaminów przy braku zaliczenia praktyki uniemożliwi obronę, a tym samym ukończenie studiów.
Karolina Gleinert
Źródła:
1. Regulamin Praktyki Zawodowej WSZ, stworzony przez Kanclerza.
2. Informator WSZ
konto usunięte
Temat: Artykuły
Nasza bibliotekaBiblioteka to miejsce w którym możesz wypożyczyć ciekawą lekturę, przejrzeć nowości, które weszły do obiegu czytelniczego czy też zapoznać się z zapowiedziami wydawniczymi. Ale biblioteka szczególnie ta Uczelniana to nieodzowna pomoc dla studentów i nauczycieli akademickich i to pomoc mająca nie tylko walor poznawczy, ale też czysto ekonomiczny. Bez dostępu do literatury zgromadzonej w bibliotece koszty studiowania byłyby znacznie wyższe. W obowiązujących przepisach prawa odnoszących się do warunków jakie muszą spełniać uczelnie, aby prowadzić studia na określonym kierunku i poziomie kształcenia, istnieje obowiązek zagwarantowania dostępu do biblioteki. Wymogi powyższe określił Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozporządzeniu z dnia 27 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 1048), obok innych warunków jakie muszą spełniać uczelnie, właśnie wymóg dostępu do biblioteki zawarty został w treści rozporządzenia w § 1 ust. 1 pkt 4, co przy obszerności podzielonego na 15 § rozporządzenia, zamieszczenie wymogów posiadania biblioteki przez uczelnie, świadczy o wadze jaką prawodawca przywiązuje do tej problematyki.
Biblioteka naszej Uczelni zapewne nie należy do tej kategorii placówek w której można znaleźć starodruki czy białe kruki literatury polskiej lub obcej, ale na pewno każdy student znajdzie tu potrzebną literaturę przedmiotu po zapoznaniu się z którą zda egzamin lub uzyska zaliczenia. Uczelnia nasza jest młodą placówką szkolnictwa wyższego i zbiory są na bieżąco zgromadzone, podkreślenia wymaga jednak fakt, że powierzchnia całkowita biblioteki to 200 m2 na której urządzono 30 stanowisk czytelniczych. Tak więc jednocześnie z czytelni może korzystać 30 osób nie licząc tych, którzy pożyczają na wynos. Pomimo, że zapewniono dostęp światła dziennego przez co korzystający nie mają odczucia, że znajdują się poniżej poziomu terenu. Do dyspozycji czytelników biblioteka posiada ponad 13 tys. Woluminów szczególnie o tematyce kierunków studiów prowadzonych w naszej Uczelni, a więc z zakresu administracji i prawa, ekonomii, informatyki socjologii oraz zarządzania. Ponadto jest wiele pozycji z tak zwanych nauk pomocniczych do kierunków głównych np. z zakresu nauki języków obcych czy też słowników i encyklopedii. W sumie można uznać, że na obecnym poziomie kształcenia zasoby biblioteki w pełni zaspokajają potrzeby studentów, niezbyt często zachodzi konieczność korzystania z zasobów innych bibliotek np. Biblioteki Polskiej Akademii Nauk znajdującej się w Gdańsku Oliwie. W zbiorach biblioteki znajdują się też czasopisma, które są bardzo przydatne nie tylko dla studentów kierunku administracji szukających komentarzy do stale zmieniających się przepisów prawnych, ale też i innych kierunków studiów przez co nie ma konieczności kupowania tych czasopism. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić parę ciężko zdobytych funduszy studenckich, których jak było kiedyś tak i teraz wszystkim brakuje.
Korzystanie z biblioteki uregulowane zostało przepisami regulaminu bibliotecznego według którego jednorazowo można wypożyczyć na wynos 3 publikacji na okres 4 tygodni co w pełni zaspokaja potrzeby, bardziej wymagający mogą jeszcze wypożyczyć na miejscu 5 pozycji do korzystania w czytelni. Pomimo, że zasoby biblioteki jak wspomniałam wcześniej przekraczają 13 tys. Woluminów to okresowo występują trudności z wypożyczeniem określonej pozycji, ale jest to bolączka wszystkich bibliotek uczelnianych. Powodem sesji egzaminacyjnej, tej tradycji studenckiej nie rozwiąże najlepiej zaopatrzona w literaturę biblioteka uczelniana.
Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne mimo to nieraz konieczne są opłaty, które zobowiązany jest wnieść korzystający. Możliwość pobierania opłat za niektóre usługi biblioteczne zawarta jest z przepisach ustawy z dnia 27 czerwca o bibliotekach opublikowanej w dzienniku ustaw Nr 85, poz. 539 z późniejszymi zmianami. Zgodnie z treścią art. 14 ustęp 1 i 2 wspomnianej ustawy, biblioteka może pobierać opłaty za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne, za wypożyczenia materiałów audiowizualnych. Ponadto ustawodawca upoważnił biblioteki do pobierania opłat w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne, za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych oraz za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych. Podstawę pobierania opłat z wyżej wymienionych tytułów stanowi z kolei zgodnie z przepisem ustępu 4 przywołanego wyżej artykułu regulamin nadany przez dyrektora biblioteki. Ustawodawca zastrzegł tylko, że wysokośc pobieranych opłat nie może nie może przekraczać kosztów wykonania usługi lub poniesionych przez bibliotekę. W bibliotece naszej Uczelni opłata za nieterminowe oddanie pożyczonych książek lub przedłużenie okresu wypożyczenia ustalona została na dwa złote za każdy dzień. Może się to okazać zbyt rygorystyczne, ale trzeba mieć na uwadze, że każde przetrzymanie ksiązki utrudnia dostęp kolejnych oczekujących, stąd zawsze kiedy ilość określonych dóbr jest ograniczona to przepisami prawa administracyjnego prawodawca stara się wprowadzić reglamentację. Zawarty w regulaminie biblioteki czterotygniowy termin wypożyczenia trzech pozycji jest właśnie typową formą reglamentacji mającą na celu umożliwienie większej liczbie korzystających dostęp do tego dobra, którego nie wystarcza dla wszystkich chętnych. W tym miejscu można sobie zadać pytanie czy nie zwiększyć liczby Woluminów do takiej ilości aby każdy miał dostęp według własnego uznania, odpowiedź musi być niestety negatywna chociażby z uwagi na nieracjonalność takiego postępowania. Zwiększenie liczby Woluminów musiałoby się odbić niekorzystnie na liczbie tytułów, która jest o wiele ważniejsza niż liczba egzemplarzy danego tytułu. Ustalone w regulaminie biblioteki godziny otwarcia są odpowiednie i zapewniają dostęp każdego chętnego, bowiem w godzinach od 900 do 1700 z krótką przerwą od 1200 do 1230 można nie tylko poczytać w czytelni, ale też i wypożyczyć na wynos. Biorąc natomiast pod uwagę, że student ma też ma swoje życie wydłużanie czasu pracy biblioteki nie miałoby praktycznego uzasadnienia.
Źródło:
1. regulamin biblioteki stworzony przez kanclerza WSZ dr Marcin Geryk
konto usunięte
Temat: Artykuły
Karolina, o co chodzi z tą "naszą biblioteką" i "założeniami praktyk studenckich"? Bo nie bardzo rozumiem. Pierwszego posta z resztą także. :(
Sławek
Wójcik
Jeśli masz temat do
omówienia,
zapraszam. 10 lat
zajmuję ...
Temat: Artykuły
karolina g.:
Chciałabym napisac artykuły do róznych stron www. Jestem otwarta na propozycje, związane z tematami dokumentów.
hmmmm
konto usunięte
Temat: Artykuły
artykuły co umieściłam to przykładowe jakie już mam napisaneMałgorzata Urbańska Mama Aktywistka ;)
Temat: Artykuły
I co chciałabyś z nimi zrobić? Nadają się na uczelniana stronę www najwyżej, może pokombinuj w ten sposób?Witold Tomasz M. czytam i piszę...
Temat: Artykuły
Małgorzato, tak delikatnie to ujęłaś... To się nazywa dyplomacja! A przecież możnaby nazwać rzeczy po imieniu [tu ugryzłem się w klawiaturę, bo przecież nie w język!]Kate Z. Don't try
Temat: Artykuły
Hmmm...jakoś mdłe to Twoje pisanie..bez artyzmu i polotu... poszukaj pracy w Archiwum Narodowym...Witold Tomasz M. czytam i piszę...
Kate Z. Don't try
Temat: Artykuły
to nie było do Ciebie..doszliśmy już do pewnego konsensusu w tej kwestii...pozdrawiamWitold Tomasz M. czytam i piszę...
Anna
Jędrzychowska
(Putek)
HR/Szkolenia/Rekruta
cje
Temat: Artykuły
:) są na uczelniach pisma tak internetowe jak i drukowane. to najlepsze miejsce na początkowe, jeszcze przecież bardzo amatorskie, pisanie. Moze spróbuj tam Karolino, bo twoje teksty, z całym szacunkiem, największego polotu to nie są. Najlepsza nauka to pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Nie dostaniesz od razu angażu w Wyborczej :PBartosz Czach Bezrobotny inżynier
Temat: Artykuły
Przyznam, ze zapisy dotyczące praktyk są u nas nieźle pokręcone.Ale wracając do tematu... Można spróbować w Wiadomości24.pl Tam jest dobre pole do kształcenia się w pisaniu.
konto usunięte
Temat: Artykuły
A wiecie co, mam wrażenie że trochę przesadnie po dziewczynie jedziecie. Zauważcie, że to nie jest dziennikarka - to jest studentka administracji i pisze krótkie teksty z tematów, które zna. To nie beletrystyka, nie ma "porywać". Jako teksty informacyjne natomiast moim prywatnym zdaniem nie są tragiczne. Informacje zawierają, przedstawione są przystępnie, fakt że trochę leży jeszcze spójność - ale konia z rzędem temu, kto od samego początku tworzył same dzieła sztuki.Przelećcie się kiedyś po pismach administracyjnych, urzędowych - tam się dopiero załamać można. W porównaniu z nimi, te tutaj są naprawdę nieźle napisane. A że to początki to logiczne, że braki są. Tylko pytanko: widzicie jakąś inną metodę wypracowania sobie stylu niż pisanie? Bo ja jakoś nie...
Bartosz Czach Bezrobotny inżynier
Temat: Artykuły
Kira F.:I dlatego proponuję Wiadomości24.pl, aby się dokształcić w pisaniu.
A wiecie co, mam wrażenie że trochę przesadnie po dziewczynie jedziecie. Zauważcie, że to nie jest dziennikarka - to jest studentka administracji i pisze krótkie teksty z tematów, które zna. To nie beletrystyka, nie ma "porywać". Jako teksty informacyjne natomiast moim prywatnym zdaniem nie są tragiczne. Informacje zawierają, przedstawione są przystępnie, fakt że trochę leży jeszcze spójność - ale konia z rzędem temu, kto od samego początku tworzył same dzieła sztuki.
Przelećcie się kiedyś po pismach administracyjnych, urzędowych - tam się dopiero załamać można. W porównaniu z nimi, te tutaj są naprawdę nieźle napisane. A że to początki to logiczne, że braki są. Tylko pytanko: widzicie jakąś inną metodę wypracowania sobie stylu niż pisanie? Bo ja jakoś nie...
Podobne tematy
-
Dziennikarstwo internetowe » Artykuły do gazety informatycznej branży IT -
-
Dziennikarstwo internetowe » Oferta współpracy- darmowe artykuły do publikacji na... -
-
Dziennikarstwo internetowe » artykuły z dzienników publikowane w internecie a prawo... -
-
Dziennikarstwo internetowe » artykuły o zabarwieniu humorystycznym, erotycznym -
-
Dziennikarstwo internetowe » potrzebne artykuły o www.anka-biz.pl -
-
Dziennikarstwo internetowe » Ciekawe tematy na artykuły -
-
Dziennikarstwo internetowe » Oto moje artykuły:... Nawiążę współpracę z serwisem... -
-
Dziennikarstwo internetowe » Artykuły do przedruku -
-
Dziennikarstwo internetowe » ARTYKUŁY (złóż zamówienie) -
-
Dziennikarstwo internetowe » Artykuły bez udziału ludzi? -
Następna dyskusja: