Temat: Wydruk cyfrowy - poszarpane krawędzie

Witam,
prosiłbym o odpowiedź czym są spowodowane poszarpane krawędzie pionowe i poziome (te pod kątem wiem czemu) na wydruku cyfrowym? Drukowane z pliku rastrowego (wiem, że najlepiej krzywe, ale nie było takiej możliwości). Czy to z powodu gradientu na kolorze, czy jakiś problem w drukarni? Czarne elementy na tym samym wydruku są ok.


Obrazek
Dominik K.

Dominik K. designer & developer

Temat: Wydruk cyfrowy - poszarpane krawędzie

W powiększeniu, pod lupą, każdy druk tak wygląda tylko to jest kwestia współczynnika DPI, dots per inch. Nie mylić z PPI, pixel per inch - rozdzielczość pliku, często błędnie określane jako DPI.

PPI =/= DPI.

Tak jak pliki oddajemy w 300 PPI najlepiej (często jeszcze niektórzy mówią 300 DPI), są wyjątkowe sytuacje, że mniej, natomiast druk i jego natłoczenie rastra jest zupełnie w innych wartościach jak 720 DPI, 1440 DPI itd. Im mniejszą wartością zagęszczenia rastra maszyna operuje tym gorszy jakościowo wydruk.

Prawdopobnie wydruk jest cienkiej jakości, na słabej maszynie, może jakaś wiekowa, albo stara maszyna ksera kolorowego, nie wiem. Widać wyraźnie raster czerwonego koloru i żółtego, nawet można kąty zmierzyć kątownikiem, co jest mało fajne jak na obecne standardy ;).

Druk cyfrowy nie jest sobie równy, kwestia dobrej maszyny. Mi się kilka razy zdarzyło korzystać z usług "rekomendowanego" dostawcy usług druku przez moich klientów i bywały właśnie takie wpadki. Albo wydruk za różowy, albo jakieś takie duże te rastry, mimo krzywych i wektorowych elementów w przewadze. Często namawiałem na skorzystanie z moich sprawdzonych, którzy nie drukują dla masowego odbiorcy, trzeba poczekać dłużej, albo inaczej nie oddawać pracy i nie zatwierdzać na ostatnią chwilę, kiedy na "wczoraj" miało być gotowe. Efekt było wiele lepszy niż w pierwszym wybranym punkcie druku z usługami, z których często nieświadomi klienci korzystają.
Sławek D.

Sławek D. JESTEM a PRAWDA JEST
PORZĄDKIEM, SŁOWO
JEJ ORĘŻEM

Temat: Wydruk cyfrowy - poszarpane krawędzie

Właściwa plamka urządzeń drukujących powinna mieścić się w kwadracie co najmniej 10x10 punktów. Kwadrat w tym wypadku oznacza piksel na cal zaś punkt jest w tym wypadku najmniejszą kroplą atramentu oznaczającego zabarwienie.
Producenci urządzeń podają dwie rozdzielczości. W poziomie i pionie gdzie ta pionowa jest interpolowana cyfrowo w wypadku skanerów. To wystarczy by urządzenie drukujące skracało o jeden piksel interpolowany rząd kropek. Tą niedogodność najlepiej widać właśnie na pionowych krawędziach koloruTen post został edytowany przez Autora dnia 11.02.19 o godzinie 18:20

Następna dyskusja:

Cyfrowy offset prócz Indigo?




Wyślij zaproszenie do