Stanisław Jerzy
Niepostyn
Bądź przeszkolony :)
www.project-media.pl
/szkolenia.php
Temat: Książka BPMN 2.0 po polsku
Napisałem swoją książkę z BPMN 2.0, ale z dość mocno rozbudowaną częścią w zakresie procesów biznesowych: http://www.project-media.pl/podstawy.phpNa razie trwają negocjacje z jednym z wydawnictw.
To tak w odróżnieniu od książeczki Szymona, w której udało sie zamieścić zaledwie kilka aspektów BPMN 2.0. Przy okazji, gdy kilka dni temu zerknąłem na książeczkę Szymona to zauważyłem kilka nieścisłości:
- rys. 4.2 jest nieprawidłowy, gdyż pokazuje default sequence flow, który nigdy nie zostanie wykonany - Default Sequence Flow wykonuje sie wyłacznie wtedy, gdy żadna inna krawędź nie spełni warunku, zatem gdy pijawia się z wyjścia bramki, czy czynności default sequence flow, to pozostałe krawędzie muszą być warunkowe, inaczej default sequence flow nigdy nie zostanie uaktywniony.
- na str. 110 napisano iż, żaden podproces osadzony (embedded) nie może mieć zdarzenia początkowego jakiegoś konkretnego typu" - dotyczy to wyłącznie zdarzenia początkowego umieszczonego na krawędzi, gdyż np. na str. 81 jest przykład przeczący powyższemu twierdzeniu (prawdziwe dla BPMN 1.2, ale nie dla BPMN 2.0)
- w BPMN 2.0 starajmy sie nie używać terminów "embedded subprocess" (podproces wbudowany) - po prostu subprocess (podproces), gdyż może dochodzic do nieporozumień w związku właśnie ze zdarzeniami początkowymi: w wersji BPMN 1.2 procesy wbudowane mogły mieć zdarzenia początkowe bez określania przełaczników (typu None), natomiast już w BPMN 2.0 podprocesy (czasami też niepotrzebnie w 2.0 nazywane "embedded") mogą zawierać zdarzenia początkowe z konkretnymi przełącznikami
- bramki zdarzeniowe mają to do siebie, że zdarzenia, które kojarzone są z tymi bramkami umieszczamy na krawędziach wyjściowych z tych bramek zdarzeniowych, a nie na krawędziach wejściowych do tych bramek - rys. 3.16, 3.17 wprowadzają zatem w błąd.
Poza tym pozostały tekst wygląda przyzwoicie.