Karolina K.

Karolina K. historyk sztuki,
menadżer kultury

Temat: Al Jazeera uruchomiła repozytorium na licencji CC

Al Jazeera uruchomiła repozytorium na licencji CC

info: kultura20.blog.polityka.pl/

Unikalne nagrania ze Strefy Gazy udostępniła na licencji CC Al Jazeera, dając tym samym światowym mediom możliwość bardziej dogłębnego relacjonowania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Repozytorium zawiera w chwili obecnej kilkanaście nagrań wideo - tym cenniejszych, że izraelskie wojsko dość skutecznie blokuje zachodnim mediom dostęp do Strefy Gazy. Zarówno zastosowana licencja (najmniej restrykcyjna z możliwych - warunkiem jest jedynie uznanie autorstwa, czyli w praktyce nie zasłanianie logo Al Jazeery), jak i jakość materiału, pozwalają na jego wykorzystanie przez inne stacje telewizyjne.

Oczywiście Al Jazeera dzięki temu posunięciu ma szansę na dotarcie do widzów, którzy na codzień jej nie oglądają, czego propagandowy efekt łatwo przewidzieć - obrazy ze strefy objętej wojną nigdy nie są przyjemne, a widzowie raczej nie będą sympatyzować z załogami izraelskich helikopterów i czołgów, tylko z cywilami. Imponuje mi jednak użycie licencji CC przez stację i nie ma to żadnego związku z sympatyzowaniem z którąś ze stron w konflikcie izraelsko-palestyńskim - korzystające z nich telewizje moga je przecież dowolnie przemontowywać i opatrywać własnym komentarzem. Mam nadzieję, że w ślady Al Jazeery pójdą kolejni nadawcy - może na początek izraelscy?

Uruchomienie repozytorium to kolejny ważny etap w historii stacji, która jest zresztą niebywała - jeszcze nie tak dawno temu kojarzyliśmy przecież Al Jazeerę głównie jako miejsce, gdzie pokazuje się nagrania nadesłane przez terrorystów. Dziś stacja jest bez wątpienia jednym z najciekawszych nadawców w zglobalizowanej sferze publicznej, w udany sposób uzupełniającym informacyjne spektrum zdominowane wcześniej przez telewizje zachodnie.

Więcej o repozytorium i otwarciu Al Jazeery na internet możecie przeczytać m.in. w press releasie CC i w tekście w “NYT”.