konto usunięte

Temat: ABC likwidacji szkody – poradnik krok po kroku

ABC likwidacji szkody – poradnik krok po kroku


Wypadek drogowy, stłuczka, kradzież auta, celowe uszkodzenie naszego samochodu przez osoby trzecie, to zdarzenia mogące przytrafić się każdemu kierowcy. Każdorazowo w takich przypadkach, jako osoby pokrzywdzone, mamy możliwość zgłoszenia szkody oraz otrzymania niezbędnej pomocy, tj. holowanie z miejsca wypadku, samochodu zastępczego, wtedy gdy nasz nie nadaje się do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu. W poradniku tym wyjaśnimy krok po kroku skuteczny proces likwidacji szkody.



Krok pierwszy – podmiot odpowiedzialny. Co powinieneś wiedzieć, zanim zgłosisz szkodę?



Postępowanie likwidacyjne z tytułu OC przeprowadzane jest przez zakład ubezpieczeniowy sprawcy wypadku. Likwidacja szkody rozpoczyna się w momencie zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela sprawcy i obejmuje cały proces szkody, od zbadania jej przyczyn i okoliczności, przez określenie rozmiaru szkody oraz osób odpowiedzialnych, po decyzję o wypłacie odszkodowania. Decyzja od ubezpieczyciela powinna zostać dostarczona nam listownie oraz zawierać stosowne uzasadnienie. Maksymalny czas likwidacji szkody nie powinien przekroczyć 30 dni, a w szczególnych przypadkach 90 dni.



Przede wszystkim nie stójmy w opozycji do towarzystwa ubezpieczeniowego, które nie zawsze, jak to ma się w obiegowej opinii, będzie na siłę szukać kruczków, za sprawą których odmowi nam wypłaty należnych świadczeń lub naliczy za auto zastępcze. Skupmy się na rzetelnym wypełnieniu naszych powinności w procesie zgłoszenia i likwidacji szkody, a także znajmy swoje prawa i obowiązki.



Przed zgłoszeniem szkody:

Jeśli jesteś poszkodowanym masz prawo do informacji na temat numeru polisy i zakładu ubezpieczenia sprawcy szkody. Zapisz je koniecznie.
Ponadto spisz ze sprawcą oświadczenie o zdarzeniu, na którym będzie jego podpis i przyznanie się do winy.
Ustal dane wszystkich osób biorących udział w zdarzeniu. Możesz spisać informacje z dowodów osobistych i praw jazdy. Szybciej i dokładniej zrobisz to wykonując zdjęcia smartfonem.
Obiektywnie opisz zdarzenie, powołując się na świadków (jeśli tacy są, poproś ich o dane i podpisy do notki na temat wypadku).
W przypadku gdy nie ma porozumienia między uczestnikami kolizji lub któraś strona zachowuje się agresywnie, możemy wezwać policję.
Policje i służby ratownicze wzywamy także w przypadku, kiedy ktoś z uczestników wypadku doznał uszczerbku na zdrowiu.
Zastanówmy się, czy potrzebujemy pomocy drogowej i samochodu zastępczego.



To warto wiedzieć! Twój samochód wymaga holowania po wypadku? Potrzebujesz samochodu zastępczego? W ramach odszkodowania, ubezpieczyciel powinien podnieść koszty wezwania pomocy drogowej, jak również zwrócić koszty związane z wynajęciem auta zastępczego. Na rynku są firmy, które oferują warianty bezgotówkowe holowania i wypożyczenia samochodu na czas likwidacji szkody.

Dobry pośrednik zajmie się za ciebie wszystkim. Począwszy od zgłoszenia szkody, zorganizowania oględzin, wypożyczenia samochodu, zorganizowania naprawy. Usługi te są bezpłatne, rozliczenia odbywają się między pośrednikiem a ubezpieczycielem.



Krok drugi – zgłoszenie szkody, czyli kontakt z naszym towarzystwem ubezpieczeniowym.



Jeśli pierwszy raz zdarza Ci się wypadek, jesteś na pewno podenerwowany i niepewny swoich praw oraz obowiązków. Upewnij się, zgłaszając szkodę, że posiadasz do wglądu:

Dokument ze swoimi danymi.
Numer polisy, z której zgłaszasz szkodę.
Dowód rejestracyjny swojego pojazdu lub kartę pojazdu.
Podstawowe informacje o zdarzeniu (notkę ze zdarzenia – czytaj Krok pierwszy).
Oświadczenie policyjne, kiedy do wypadku wezwane została policja.



Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują odmienne formy zgłaszania szkody. Zazwyczaj mamy kilka możliwości, a w tym:

Zgłoszenie szkody telefonicznie lub poprzez fax.
Zgłoszenie szkody przez formularz kontaktowy na stronie www ubezpieczyciela.
Wypełnienie formularza drukowanego i dostarczenie do siedziby firmy ubezpieczającej.
Przesłanie informacji o powstaniu szkody na adres e-mail ubezpieczyciela.



Ubezpieczyciel powinien pisemnie dostarczyć Ci pismo o przyjęciu szkody, zawierające dodatkowo informacje o dokumentach, jakie powinieneś dostarczyć.



Bądź przygotowany na to, że ubezpieczyciel zapyta Cię, podczas zgłaszania szkody o preferowany wariant rozliczania jej. Masz prawo zdecydować, czy chcesz rozliczać się w opcji bezgotówkowej czy nad podstawie kosztorysu.



To warto wiedzieć! Klient decyduje, gdzie chce naprawiać samochód i nikt nie może narzucać mu sposobu jego naprawy. Nie należy jednak naprawiać, ani rozbierać samochodu przed zgłoszeniem szkody i oględzinami rzeczoznawcy!





Brawo! Jesteś już kolejny krok naprzód do uzyskania odszkodowania.



To warto wiedzieć! Koniecznie zapisz i trzymaj przy sobie numer szkody, jaki przypisze Twojemu przypadkowi ubezpieczyciel. Numerem tym posługiwać się będziesz w kontaktach z towarzystwem ubezpieczeniowym.



Krok trzeci – Likwidacja szkody. Jak uzyskać auto zastępcze?



Od momentu zgłoszenia szkody, zakład ubezpieczeniowy ma przepisowo 30 dni na wypłatę odszkodowania. Czas ten może ulec przedłużeniu, jeśli nie uda się ustalić pełnych okoliczności zdarzenia lub nie jest jasno określony obowiązek ubezpieczyciela.



Towar to wiedzieć! Jeśli uznamy, że ubezpieczyciel nie wywiązuje się należycie w procesie likwidacji szkody, możemy interweniować do Rzecznika Ubezpieczonych.



W procesie likwidacji szkody, szczególnie gdy nie jesteśmy zadowoleni z pracy likwidatora, warto skorzystać z pomocy zaufanego pośrednika, który pomoże nam bezpłatnie uzyskać auto zastępcze, i zwrot kosztów za lawetę oraz w przypadku zaniżonego odszkodowania dopłatę do odszkodowań



Każdemu zależy na jak najszybszym uzyskaniu odszkodowania z wypadku. Nie czekajmy z założonymi rękoma na kontakt likwidatora szkody, ale upewnijmy się, że nasz ubezpieczyciel posiada wszystkie informacje do wypłaty świadczeń, W tym celu skontaktujmy się z ubezpieczycielem i po prostu dopytajmy, zawsze posługując się nadanym w procesie likwidacji szkody numerem zgłoszenia.



Krok czwarty – odszkodowanie za wypadek i problemy pojawiające się w procesie likwidacji szkody.



Odszkodowanie z tytułu OC ocenia się na podstawie rozmiaru uszkodzeń (wyróżniamy tutaj szkodę częściową i całkowitą).



Szkoda całkowita orzekana jest, kiedy wartość zniszczeń przekracza 100% wartości auta (w praktyce oznacza to, że auta nie można przywrócić do stanu pierwotnego). Także w przypadku, kiedy zobowiązany do pokrycia kosztów naprawy dowiedzie, że wartość naprawy przekroczy 100% wartości auta lub jego naprawa byłaby wyjątkowo uciążliwa i trudna do wykonania. Ubezpieczyciel powinien wypłacić wtedy pełne świadczenie i zaproponuje odkupienie samochodu. Ostatecznie jednak my decydujemy, czy opłaca nam się jeszcze samochód naprawiać i gdzie ewentualnie taką naprawę przeprowadzimy.



Szkoda częściowa występuje, gdy koszt naprawy auta nie przekracza 100% jego wartości. Ubezpieczyciele często nieprawnie stosują 70% wartości samochodu- nie zgadzajmy się na to! Szkoda częściowa rozliczana jest na dwa sposoby. Likwidacja szkody gotówkowa (kiedy bierzemy pieniądze według kosztorysu naprawy i sami dbamy o naprawę pojazdu) lub bezgotówkowa (kiedy ubezpieczyciel ponosi koszty naprawy w serwisie wybranym przez nas), oczywiście po rozpatrzeniu szkody przez rzeczoznawcę. Sami najczęściej nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy kwota odszkodowania jest zasadnie naliczona. W takim wypadku najlepiej zwrócić się do pośrednika i uzyskać bezpłatną pomoc. Pośrednik w naszym imieniu skontaktuje się z ubezpieczycielem, pomoże nam wypełnić wszystkie dokumenty, otrzymać darmowy samochód zastępczy, dodatki do odszkodowania, holowanie naszego samochodu i wiele innych czynności, dzięki którym bezstresowo przejdziemy przez procesy zgłaszania i likwidacji szkody, a także otrzymamy satysfakcjonujące odszkodowanie.



Jakie jeszcze typy odszkodowań możemy uzyskać w procesie likwidacji szkody?



Jeśli uszkodzony pojazd był samochodem służbowym i w wyniku jego zniszczenia nie mogliśmy wykonywać pracy, możemy starać się o odszkodowanie dochodowe.
Zwrotu kosztów, jakie ponieśliśmy na uzasadnione oględziny techniczne pojazdu.
Odszkodowania za zmniejszenie wartości pojazdu po wypadku.
Także odsetek od kwoty odszkodowania, w przypadku gdy ubezpieczyciel nie wywiązał się z terminów jego wypłaty.



Miałeś wypadek? Jesteś przed zgłoszeniem szkody lub bierzesz udział w procesie likwidacji szkody? Przeczytaj jeszcze kilka porad:

Dobry pośrednik zajmie się za ciebie wszystkim. Począwszy od zgłoszenia szkody, zorganizowania oględzin, wypożyczenia samochodu, zorganizowania naprawy. Usługi te są bezpłatne, rozliczenia odbywają się między pośrednikiem a ubezpieczycielem.
Roszczenia z tytułu OC przedawniają się po 3 latach od daty otrzymania odszkodowania.
Mamy więc aż 3 lata na zbycie wierzytelności lub wejście na drogę sądową z ubezpieczycielem.
Wysokość odszkodowania, jaką przyznał nam ubezpieczyciel, jest tak zwaną kwotą bezsporną – możemy się od niej odwołać.
Przyjęcie odszkodowania nie zamyka drogi do starania się o większą rekompensatą na drodze prawnej.
Jeśli masz wrażenie, że ubezpieczyciel nie postępuje uczciwie lub stara się celowo zaniżyć wartość szkody, masz prawo złożyć skargę do Rzecznika Ubezpieczanych lub wyższego organu towarzystwa ubezpieczeniowego.
W przypadku gdy decyzja ubezpieczyciela jest niezgodna z prawem lub bezzasadna, mamy prawo złożyć pozew do sądu i walczyć o swoje odszkodowanie.
Możemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Ma on 30 dni aby rozpatrzyć nasz wniosek.
Cały czas, w procesie likwidacji szkody, masz prawo do wglądu we wszystkie dokumenty sprawy. Kontaktując się z ubezpieczycielem korzystaj zawsze z numeru zgłoszenia szkody.
Jeśli chcesz mieć pewność, że likwidator prawidłowo ocenił wartość zniszczeń w wypadku, możesz do towarzystwa ubezpieczeniowego złożyć opinię niezależnego rzeczoznawcy.

http://www.placimyzaszkody.pl/porada/ABC-likwidacji-sz...
Monika Kluź

Monika Kluź dyrektor ds.
zarządzania, Polska
Federacja
Kickboxingu

Temat: ABC likwidacji szkody – poradnik krok po kroku

Zazwyczaj niby wszystko wiemy ale w sytuacji krytycznej tracimy glowe. Fajnie miec wszystko krok po kroku

Temat: ABC likwidacji szkody – poradnik krok po kroku

Bardzo dobry poradnik, zdecydowanie się przydaje jedyne co mogę dodać od siebie to likwidacja szkody komunikacyjnej warszawa w tej wersji najbardziej się sprawdzi - dokładnie krok po kroku.Ten post został edytowany przez Autora dnia 03.11.19 o godzinie 00:30

Temat: ABC likwidacji szkody – poradnik krok po kroku

Warto walczyć o swoje i domagać się jak najwyższej dopłaty do odszkodowania. Niestety ale 99% wypłaconych kwot odszkodowania jest zaniżonych, często nawet nie wystarczy na prawidłową likwidację szkody.

Następna dyskusja:

Grupa ABC Odszkodowania - t...




Wyślij zaproszenie do