Temat: Na co ma być przygotowany rodzic gdy dziecko z syndromem...
W przypadku zaawansowanego nasilenia zjawiska PAS u dziecka możemy spotkać się z trzema grupami objawów.
1. Problemy neurotyczne, psychosomatyczne i inne występujące u dziecka
2. Zaburzenia zachowania dziecka w stosunku do drugoplanowego opiekuna (rodzica)
3. Specyficzne relacje emocjonalne z matką i/kub innymi bliskimi osobami zamieszkującymi wspólnie z dzieckiem
Problemami neurotycznymi, psychosomatycznymi występującymi u dziecka, doznającego zaawansowanego zjawiska PAS mogą być bóle głowy, brzucha, astma, problemy z przemianą materii, zachowania nerwicowe i trudności z zasypianiem. U dziecka wystąpić zachowania autodestrukcyjne, obniżona samoocena, gniew, agresja, depresja i niepokój.
W stosunku do drugoplanowego opiekuna (rodzica) mogą wystąpić takie nieuzasadnione zachowania dziecka jak jego aktywne oczernianie, uzasadniane błahymi powodami, wspomagane wymyślaniem własnych powodów takiej postawy, wyłącznie negatywny stosunek, wrogość i nienawiść. Dziecko nawet może grozić popełnieniem samobójstwa podczas namawiania go kontaktów z tym opiekunem (rodzicem).
Natomiast co do zakresu więzi z pierwszoplanowym opiekunem może występować pomiędzy dzieckiem, a nim więź emocjonalna oparta na fantazjach paranoidalnych w stosunku do odrzucanego rodzica. Dziecko będzie nasycać się negatywnymi emocjami swojego otoczenia, w stosunku do drugoplanowego opiekuna, solidaryzować się z pierwszoplanowym opiekunem, w konflikcie z odrzuconym rodzicem i bezkrytycznie mu ufać.
Szerzej tą tematykę przedstawiam w publikacji Co to jest zespół alienacji rodzicielskiej (zjawisko PAS) i alienacja rodzicielska (zjawisko PA), dostępnej obecnie m. in. na stronie
http://kpor.pl/index.php?option=com_content&task=blogs...
Jednocześnie z powodu, że wywiad z rodzicem jest istotną częścią badania w RODK, a zjawisko PAS jest powodowane zachowaniem pierwszoplanowego opiekuna (rodzica) i/lub najbliższego otoczenia dziecka, nie można pominąć tego tematu podczas wizyty w tej instytucji. Podczas rozmowy z pracownikami prowadzącymi badanie należy być spokojnym i rzeczowym, a w razie potrzeby wziąć odpowiednio wcześniej środek uspakająjący.
Praca rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno - Konsultacyjnych jest szeroko krytykowana. Dlatego zalecam bardzo ograniczone zaufanie. Myślę, że zasadne byłoby także złożenie na jego dzienniku podawczym, najpóźniej w dniu badania swoich obserwacji dotyczących sytuacji rodzinnej na piśmie.
Proponuje spojrzeć na poniiższe linki:
http://www.goldenline.pl/forum/prawa-ojca/11100/?hl=rodk
oraz
http://www.goldenline.pl/forum/prawa-ojca/146258/?hl=rodkMaciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 05.11.08 o godzinie 14:19