Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Kiedy odwiedzałam ostatnio Poznań w końcu zeszłego roku - zastałam już przygotowania do remontu Muzeum Sienkiewiczowskiego: opustoszałe sale, część zbiorów zgromadzonych na parterze, część już przeniesionych do innych obiektów Biblioteki Raczyńskich.
Trudno było w dolnej obszernej sali wystawowej, przeznaczonej na plakaty filmowe i spotkania, rozpoznać pusty salonik, w jakim zazwyczaj gromadziły się wycieczki, by pogawędzić z kustoszem Igo Mosiem, który rad siadał na jednym ze schodków i snuł wspomnienia własne i zasłyszane od bliskich pisarza.

Muzeum już nie przyjmowało zwiedzających, ale jeszcze można było przekroczyć gościnny próg kamienicy, a nawet otrzymać muzealne wydawnictwa.

Teraz przychodzi doniesienie, że remont ruszył pełną parą, a zmiany mają służyć nowym możliwościom współczesnej doby.
Mamy artykuł zamieszczony w gazecie:
"Polska Głos Wielkopolski", w nim pisze Elżbieta Podolska :

Poznań: powstaje muzeum na miarę XXI wieku

dzisiaj, 14:50 Elżbieta Podolska / Polska The Times Polska The Times

fot. Paweł Miecznik/Polskapresse

"Polska Głos Wielkopolski": Wielu turystów ze zdziwieniem staje przed kamienicą na Starym Rynku w Poznaniu, w której do niedawna mieściło się Muzeum Literackie im. Henryka Sienkiewicza. Spowity rusztowaniami i osłonięty folią budynek jest niedostępny dla zwiedzających. Trwa bowiem generalny remont gmachu i odświeżanie ekspozycji.

To jedno z najbardziej znanych poznańskich muzeów. Odwiedzają je liczne wycieczki nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Znajdują się tam bogate zbiory dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, oraz innych polskich pisarzy i poetów. Muzeum powstało ze zbiorów Ignacego Mosia, który zafascynowany był twórczością Sienkiewicza (od chwili, gdy w czasie wojny spotkał syna pisarza). Na ekspozycji można obejrzeć m.in. wydania dzieł Sienkiewicza w 40 językach, materiały biograficzne, dzieła sztuki inspirowane osobą i twórczością pisarza. Jest też maska pośmiertna Sienkiewicza i odlew jego prawej dłoni.

- Firma wykonująca prace budowlane ma na ich przeprowadzenie 11 miesięcy - mówi Anna Chwalisz, zastępca dyrektora Biblioteki Raczyńskich (której oddziałem jest muzeum) ds. administracyjnych. - Potem zacznie się kolejny etap, czyli zmiana ekspozycji i instalowanie sprzętu multimedialnego. Liczymy, że zwiedzający będą mogli zwiedzić odnowiony gmach jesienią przyszłego roku - dodaje.

Muzeum zupełnie zmieni swój wygląd - ma się stać placówką na europejskim poziomie. Prace budowlane zakończą się w połowie przyszłego roku. Odnowiona zostanie nie tylko elewacja budynku, ale także całe wnętrze zabytkowej kamienicy. W tym celu przestawione będą ścianki działowe, zmieni się też rozmieszczenie toalet. Gmach, do tej pory zupełnie nieprzystosowany do zwiedzania przez osoby starsze i niepełnosprawne, teraz stanie się placówką w pełni dostępną dla każdego. Zostaną wybudowane podjazdy, a od strony ulicy Zamkowej - umieszczona zewnętrzna winda. Projekt przewiduje także specjalne ułatwienia zastosowane na ekspozycji dla zwiedzających z wadami wzroku i słuchu.

- Podczas remontu zostaną pogłębione piwnice i w ten sposób wygospodarowana będzie przestrzeń na pracownię multimedialną dla młodzieży. Tam, np. podczas specjalnych lekcji, uczniowie będą mogli oglądać fragmenty filmów nakręconych na podstawie prozy Sienkiewicza - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Chcemy bardzo, by po remoncie muzeum prowadziło jeszcze szerszą działalność kulturalno--edukacyjną - dodaje.

Obecna aranżacja muzeum została wykonana w latach siedemdziesiątych, dlatego wymaga przerobienia, ożywienia oraz odmłodzenia. Zmienione zostaną gabloty, zastosowany nowoczesny system oświetlenia, który będzie podkreślał ważne eksponaty. - Bardzo ważne jest także to, że na strychu powstanie magazyn muzealny z prawdziwego zdarzenia - dodaje dyrektor Anna Chwalisz. - Do tej pory zbiory nie były przechowywane w najbardziej odpowiednich warunkach - przyznaje. Koszt generalnego remontu to prawie 4 miliony złotych, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy unijnych."

Źródło:

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/poznan-pow...

Miejmy nadzieję, że remont zakończy się szybko.Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 17.08.11 o godzinie 19:55
Agnieszka R.

Agnieszka R. konsultantka ds.
żywienia

Temat: Sienkiewicz patronem

Adrianna Adamek:


Miejmy nadzieję, że remont zakończy się szybko.

Po remoncie pewnie wszystkie pomieszczenia będą nie do poznania w Poznaniu!
Andrzej A.

Andrzej A. pośrednik, Agencja
Nieruchomości

Temat: Sienkiewicz patronem

Agnieszka R.:

Po remoncie pewnie wszystkie pomieszczenia będą nie do poznania w Poznaniu!

Z tej gry słów ułożyło się jakby hasło reklamowe:)
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Pojawiają się nowe miejsca, opierające się o postać Sienkiewicza - jak o filar.

Nowy obiekt w Okrzei:

Dwór Sienkiewicz
Okrzeja, woj. lubelskie, kod 21-480
Ulica: Kolonia Rowiny
Telefon: 608472153
Strona www: http://dworsienkiewicz.pl
Email: golgi@o2.pl

Opis
Organizacja imprez okolicznościowych, wesel, komunii, konferencji. Sala główna dla 300-330 osób, klimatyzowana. Własna gastronomia oraz obsługa. Pokoje hotelowe z łazienkami.

Obiekt z 2011r. w stylu dworkowym, ekskluzywnie wykończony, przestronny, wysokie sale ( ponad 4m).

Galeria zdjęć na http://dworsienkiewicz.pl ( strona w budowie) oraz na:

http://www.fotosik.pl/u/golgi/album/958746.
Kamila Zaborowska

Kamila Zaborowska Kto nie ma odwagi do
marzeń, nie będzie
miał siły do walk...

Temat: Sienkiewicz patronem

Ciekawostka. Jest nieznany pomnik Sienkiewicza.
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111...

Henryk Sienkiewicz ma swój pomnik. Magistrat nic nie wie

dodano: 4 paždziernika 2011, 12:30 Autor: Tomasz Mikulicz

http://www.poranny.pl/apps/pbcsi.dll/bilde?Site=KP&Dat...

Pomnik Henryka Sienkiewicza stoi przy ul. Ciepłej od lat. Mało kto jednak wie, że został odsłonięty w 1987 roku. Do Białegostoku przyjechała wtedy Barbara Wachowicz, wnuczka pisarza. (fot. Wojciech Wojtkielewicz)

Henryk Sienkiewicz, twórca "Trylogii" ma w Białymstoku swój pomnik. To odsłonięte w 1987 roku popiersie, którego autorem był znany białostocki rzeźbiarz – Albin Sokołowski. Do tej pory próżno było szukać tych informacji na stronie urzędu miasta.

Na stronie internetowej urzędu miasta jest zakładka pomniki. Znajdziemy tam informację o lokalizacjach i datach odsłonięcia wszystkich naszych monumentów. Wszystkich, ale nie tego.

Chodzi o popiersie Henryka Sienkiewicza, które stoi przy skrzyżowaniu ul. Ciepłej i Nowogródzkiej.

Postanowiliśmy rozwiązać tę zagadkę i udaliśmy się do pobliskiej szkoły, czyli Publicznego Gimnazjum nr 4 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Ciepłej 32. Dyrektor Bolesław Korobczak przewertował szkolne archiwa i odnalazł zapis z kroniki z 1987 roku.

– Odsłonięcie pomnika nastąpiło dokładnie 16 listopada. Pokryło się to w czasie z nadaniem – istniejącej tu wtedy – szkole podstawowej nr 13 imienia Henryka Sienkiewicza – mówi Bolesław Korobczak.

Z dokumentów, jakie udało mu się wyszperać wynika, że pomnik został ufundowany ze składek białostoczan. Na czele społecznego komitetu budowy popiersia stanął ówczesny poseł Józef Szawiec.

W podpisanym przez niego piśmie czytamy, że popiersie jest przekazane pod opiekę rady pedagogicznej i uczniów szkoły.

– Co roku myjemy ten pomnik. Uczniowie składają pod nim kwiaty podczas różnych uroczystości – twierdzi dyrektor.

Z kserokopiami archiwalnych pism, jakie nam podarował, udaliśmy się do administracji osiedla, które też nosi imię twórcy "Trylogii“. Ci z pracowników, którzy pamiętają tamte czasy, opowiedzieli nam dokładnie, jak to z tym pomnikiem było.

Okazało się, że inicjatorem jego postawienia był ówczesny przewodniczący rady osiedla Sienkiewicza, Kazimierz Turko. To on zorganizował składkę wśród mieszkańców. Później do społecznego komitetu budowy pomnika wciągnięto mieszkającego przy ul. Fabrycznej posła Józefa Szawca i wybrano go przewodniczącym.

– Odsłonięcie pomnika było wielką uroczystością. Przyjechała tu nawet wnuczka pisarza, Barbara Wachowicz. Zjawił się też wiceminister kultury i sztuki oraz lokalny sekretarz PZPR – opowiada jedna z pracownic administracji.

Pamięta nawet artystę, który był autorem pomnika. To Albin Sokołowski, znany w latach 70. i 80. białostocki rzeźbiarz, który stworzył np. rzeźbę Ptaków stojących przy al. Jana Pawła II, u zbiegu szos wylotowych do Warszawy i Ełku.

– Kolejny raz dowiadujemy się, że to właśnie ten artysta jest autorem jakiejś ciekawej rzeźby. Postaramy się uzupełnić o tę informację opis zamieszczony na naszej stronie – mówi Jolanta Koller-Szumska z biura kultury i ochrony zabytków w magistracie.

W 2007 roku, na wniosek administracji osiedla, miasto odnowiło pomnik. Otaczającym go skwerem od lat zajmuje się zaś administracja.
Kamila Zaborowska

Kamila Zaborowska Kto nie ma odwagi do
marzeń, nie będzie
miał siły do walk...

Temat: Sienkiewicz patronem

Po przeczytaniu zacytowanej przeze mnie wiadomości dowiaduję się, że wnuczką pisarza jest Barbara Wachowicz.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Kamila Zaborowska:
Po przeczytaniu zacytowanej przeze mnie wiadomości dowiaduję się, że wnuczką pisarza jest Barbara Wachowicz.

Informacja została najpewniej blednie zapisana lub błędnie odczytana w kronice lub też błędnie przetransponowana do tego artykułu.
Barbara Wachowicz - jakkolwiek podlasianka - nie wymienia siebie wśród potomków Sienkiewicza:

B. Wachowicz - "Dom Sienkiewicza".
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

W Muzeum w Woli Okrzejskiej zorganizowane zostały jubileuszowe wystawy:

Czarny Ląd w Woli Okrzejskiej -

http://www.viapoland.com/site/art/1/2/1294.html
Andrzej A.

Andrzej A. pośrednik, Agencja
Nieruchomości

Temat: Sienkiewicz patronem

Adrianna Adamek:
W Muzeum w Woli Okrzejskiej zorganizowane zostały jubileuszowe wystawy:

Czarny Ląd w Woli Okrzejskiej -

http://www.viapoland.com/site/art/1/2/1294.html

Podobna wystawa była w Oblęgorku?
Kamila Zaborowska

Kamila Zaborowska Kto nie ma odwagi do
marzeń, nie będzie
miał siły do walk...

Temat: Sienkiewicz patronem

Adrianna Adamek:

Informacja została najpewniej blędnie zapisana lub błędnie odczytana w kronice lub też błędnie przetransponowana do tego artykułu.
Barbara Wachowicz - jakkolwiek podlasianka - nie wymienia siebie wśród potomków Sienkiewicza:

B. Wachowicz - "Dom Sienkiewicza".

No i proszę, jak tak można wprowadzać się ludzi w błąd:(((
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Szkoły Sienkiewiczowskie odnotowały wiadomość o śmierci wnuczki pisarza. Miło wiedzieć, że autorzy strony internetowej posiłkowali się przy zamieszczeniu informacji moją notatką z wiadomosci24.pl

http://mysliszewice.edu.pl/index.php?option=com_conten...

30 grudnia 2011 r. , w wieku 81 lat,
zmarła Maria Sienkiewicz – najmłodsza wnuczka Henryka Sienkiewicza,
córka jego syna Henryka Józefa i Zuzanny z Cieleckich.



Maria Sienkiewicz była aktorką teatralną. Przez wiele lat prezentowała w całym kraju i poza jego granicami swój monodram „Mój dziad Henryk”. Powstał on – jak zaświadcza Barbara Wachowicz, autorka opowieści o rodzinie Henryka Sienkiewicza –w zakopiańskim domu Dembowskich, zwanym „Chatą”, a potem z Marią „objechał pół świata od Australii po Francję”.
Często uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą, w uroczystościach nadania placówkom jego imienia, odwiedzała szkoły, których patronem był jej dziadek. Podczas spotkań wnuczka pisarza opowiadała m.in. o dzieciństwie i licznych podróżach sławnego dziadka oraz pierwszym jego małżeństwie z jej babką, Marią Szetkiewicz, a także o niełatwych kolejach losu swej rodziny.
Urodziła się w 1930 r. Jej dom rodzinny mieścił się w Oblęgorku, w dworku, jaki Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu na jubileusz pracy literackiej w 1900 r. Ostatnie lata życia upłynęły w Domu Aktora w Skolimowie, w dzielnicy Konstancina-Jeziorny.

Pogrzeb Marii Sienkiewicz odbędzie się 12 stycznia 2012 roku w kościele parafialnym w Chełmcach koło Oblęgorka, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się grobowiec rodzinny.

Dyrekcja szkoły w imieniu całej społeczności szkolnej wysłala do rodziny List kondolencyjny.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Poczty sztandarowe uczestniczyły też w ceremonii pogrzebowej w Warszawie:

[2012-01-11] Ceremonia pogrzebowa nad urną z prochami Marii Sienkiewicz
http://starostwolukow.pl/index.php?news_id=1603#1603
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Można na szczęście znaleźć przynajmniej przybliżone relacje ze spotkań z Marią Sienkiewicz:

Mój dziad Henryk - monodram Marii Sienkiewicz

http://g1radzyn.ovh.org/m_sienkiewicz.html
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Oferta lekcji muzealnych w Oblęgorku:

LEKCJE MUZEALNE 28.09.2010

PRZEDSZKOLE, KLASY I – III



Poznaj Henryka Sienkiewicza

Kim był Henryk Sienkiewicz? Czym się zajmował? Jak wyglądał dzień powszedni artysty?
Na te i inne pytania dzieci znajdą odpowiedź, wędrując po pełnych tajemnic pokojach Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Prezentacja multimedialna.

Z wizytą u Sienkiewicza

czyli jak mieszkał Henryk Sienkiewicz (gdzie była kuchnia, pokoje dla gości, co jadano). Dzieci dowiedzą się o niezwykłej historii Oblęgorka, poznają codzienne życie domowników sprzed stu lat. Spotkanie zakończy się pokazem parzenia herbaty w samowarze. Prezentacja multimedialna

Jubileuszowe prezenty Henryka Sienkiewicza

Dzieci poznają historię jubileuszu pisarza, dowiedzą się jakimi prezentami obdarowano Sienkiewicza. Zajęcia zakończą się tworzeniem własnych adresów, dyplomów okolicznościowych. Prezentacja multimedialna.

Moja przygoda w muzeum

Spotkanie mające na celu zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami funkcjonowania instytucji muzeum. Dzieci dowiedzą się po co są muzea, jakie są najważniejsze zadania muzeum, na czym polega praca muzealników. Spotkanie zakończy się zabawą poszukiwania muzealnych skarbów. Prezentacja multimedialna. ( wydruki eksponatów w formie układanki)



KLASY IV – VI



W pustyni i w puszczy – najpiękniejsza powieść dla dzieci
i młodzieży

Dzieci dowiedzą się co skłoniło Sienkiewicza do napisania książki dla najmłodszych, jaki wpływ na powieść miały liczne podróże Sienkiewicza. Poznają Dobre Mzimu oraz tajemnicze Wobo. Prezentacja multimedialna.

Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza.

Spotkanie poświęcone niezwykle egzotycznej, jak na ówczesne czasy, podróży Sienkiewicza. Dzieci poznają trasę podróży, dowiedzą się jak przygotowywano się do wyprawy oraz jakie niezwykłe przygody spotkały Sienkiewicza na afrykańskim lądzie. Prezentacja multimedialna.

Henryk Sienkiewicz i jego czasy

Spotkanie przybliży dzieciom sytuację historyczną Europy. Poznają najważniejsze fakty
z życia Noblisty oraz codzienne życie mieszkańców letniej rezydencji w Oblęgorku. Prezentacja multimedialna.

Z wizytą u Sienkiewicza

czyli jak mieszkał Henryk Sienkiewicz. Dzieci dowiedzą się o niezwykłej historii Oblęgorka, poznają codzienne życie mieszkańców sprzed stu lat. Zapoznają się z zasadami etykiety przyjmowania gości. Spotkanie zakończy się pisaniem własnych oryginalnych zaproszeń. Prezentacja multimedialna.

Oblęgorek dar narodowy dla Henryka Sienkiewicza

Taka sytuacja zdarzyła się jedynie dwa razy. Tylko Sienkiewicz i Konopnicka dostąpili takiego zaszczytu. Opowieść
o kulisach wielkiego pisarskiego jubileuszu, majątku w Oblęgorku i nie tylko. Prezentacja multimedialna.



GIMNAZJUM, SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE



Oblęgorek dar narodowy dla Henryka Sienkiewicza

Taka sytuacja zdarzyła się jedynie dwa razy. Tylko Sienkiewicz i Konopnicka dostąpili takiego zaszczytu. Opowieść
o kulisach wielkiego pisarskiego jubileuszu, majątku w Oblęgorku i nie tylko. Prezentacja multimedialna.



Sienkiewicz jako wybitny nowelista.

Zajęcia mają na celu ukazanie Henryka Sienkiewicza, nie tylko jako wielkiego powieściopisarza, ale też jako wybitnego nowelistę. „Pomniejsze” utwory Sienkiewicza, choć skromniejsze objętościowo i mniej znane, niosą za sobą nie mniej wartości literackiej niż wiekopomne dzieła. Przypomniane zostanę najważniejsze nowele, geneza ich powstawania oraz główni bohaterowie.



Krzyżacy – jubileuszowa powieść Sienkiewicza.

Przedstawiona zostanie geneza powieści „Krzyżacy”, podkreślony jej wydźwięk polityczny
i wpływ na Polaków, uciemiężonych przez pruskiego zaborcę. Powiemy, jakie znaczenie na przestrzeni lat mieli „Krzyżacy” w literaturze polskiej. Przypomnimy najbardziej charakterystyczne sceny z powieści oraz głównych bohaterów (w tym fragmenty adaptacji filmowej w reż. Aleksandra Forda).



Motywy religijne w twórczości Henryka Sienkiewicza

Młodzież dowie się, jakie elementy z biografii Sienkiewicza, miały wpływ na ukształtowanie jego postawy i dlaczego uchodził za pisarza katolickiego. W trakcie zajęć przypomniane zostaną wybrane postacie i najbardziej charakterystyczne sceny z dzieł Sienkiewicza, które na stałe zapadły w pamięci wielu pokoleń Polaków. Młodzież będzie miała okazję obejrzeć fragmenty Trylogii i posłuchać najciekawszych cytatów.

Henryk Sienkiewicz – laureat Nagrody Nobla

Młodzież dowie się, czym jest Nagroda Nobla, jak duże ma znaczenie, od kiedy jest przyznawana i kim był Alfred Nobel – fundator Nagrody. Przedstawiona zostanie droga Sienkiewicza do Nagrody Nobla, przypomniane słynne przemówienie pisarza w Sztokholmie. Odpowiemy na pytanie, za co Sienkiewicz otrzymał Nagrodę, jakich miał konkurentów i jakie były konsekwencje przyznani mu tego wyróżnienia.



Rezerwacji grup, z dwutygodniowym wyprzedzeniem, należy dokonywać
pod nr. telefonu: (41) 303-04-26 w.105, 664 384 069

Lekcja muzealna trwa 45 minut.
Koszt 3 zł od uczestnika.
http://www.mnki.pl/sienkiewicz/a,16,LEKCJE_MUZEALNE.htmlAdrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 18.01.12 o godzinie 19:07
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Sienkiewiczowski portret Jeremiego Wiśniowieckiego budzi kontrowersje (jak zawsze), ale pojawia się paradoksalne spostrzeżenie, że ów XVII-wieczny książę ponosi winę za XX-wieczne rzezie na Ukrainie...

Radni nie godzą się, aby postać patronowała ulicy w Białymstoku.
Jeremi Wiśniowiecki miał być patronem ulicy leżącej nieopodal ulic Skrzetuskiego, Oleńki i Bohuna.

"- Postać Jeremiego Wiśniowieckiego przedstawiona przez Henryka Sienkiewicza nie była zgodna z rzeczywistością - wyjaśnia radny Sławomir Nazaruk i krytykuje u XVII-wiecznego księcia brutalne metody sprawowania władzy, stosowanie okrutnych kar, w tym wbijanie na pal, i pacyfikację powstania Bogdana Chmielnickiego.
- Nie chciałbym mieszkać przy ulicy, której patronem byłby Jeremi Wiśniowiecki - dodaje Nazaruk.

Według radnego Adama Musiuka z Forum Mniejszości Podlasia zaproponowany przez urzędników patron to postać zbyt kontrowersyjna. Dlatego jego klub wyszedł z wnioskiem, by zdjąć z porządku obrad głosowanie nad nadaniem nazwy dla ulicy na osiedlu Zawady. Ich wniosek poparła większość rajców i w konsekwencji prostopadła do ulicy Lodowej droga, położona w okolicy Sienkiewiczowskich uliczek: Oleńki, Bohuna czy Skrzetuskiego nadal nie zostanie nazwana. Radni nie zaproponowali innej nazwy, która mógłby zastąpić nazwisko krytykowanej przez nich postaci.

"Białystok jest miastem zróżnicowanym: są tu Białorusini, Ukraińcy" - to kolejny według Sławomira Nazaruka powód, dla którego tłumiący zrywy mniejszościowe książę nie jest pożądanym patronem w naszym mieście. Jego zdaniem to między innymi stosowane przez niego praktyki przerodziły się w XX-wieczne rzezie na Wołyniu czy totalitaryzmy.

Książę Jeremi Wiśniowiecki odegrał znaczącą rolę w tłumieniu powstania Chmielnickiego, po którym dorobił się przydomka "Młot na Kozaków". Był faktycznym dowódcą obrony Zbaraża, przyczynił się do zwycięstwa w bitwie pod Beresteczkiem. Jego postać w Trylogii Henryka Sienkiewicza została przedstawiona w pozytywnym świetle, ale wśród historyków budzi więcej kontrowersji: obdarzony wyjątkowymi zdolnościami dowódczymi, był okrutnikiem, nie tylko w czasie działań wojennych, ale i podczas sprawowania władzy na terenie swoich bardzo rozległych dóbr na Zadnieprzu.

E.S."
http://www.bialystokonline.pl/jeremi-wisniowiecki-to-z...

Radni Forum Mniejszości Podlasia dodają też, że efektem takiej postawy były... choćby późniejsze rzezie ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku dokonywane przez Ukraińską Powstańczą Armię - UPA!

- Białystok jest miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym. Dlatego lepiej unikać przy nazywaniu ulic tak kontrowersyjnych postaci jak Jeremi Wiśniowiecki - kwituje Nazaruk.

Radni mówią, że mają własnego patrona dla ulicy na osiedlu Zawady. Nie chcieli jednak zdradzić któż to miałby być.

Więcej... http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,10976833,...Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 19.01.12 o godzinie 14:08
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

W wielu szkołach nie tylko pod patronatem Sienkiewicza - który jak wiadomo stworzył niepowtarzalnego humorystę - pojawiają się upodobania do rejestrowania zjawisk wesołych.

Pojawia się w internecie zapis ciekawostek językowych.

Np. humor z IV LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie:

http://www.joemonster.org/art/19359/Niesamowici_nauczy...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Wkrótce pojawi się nowe przedsięwzięcie w Oblęgorku!

Zamysł - szlak questu tj. rodzaj ścieżki edukacyjnej pojawi się w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Będzie można powędrować śladami Sienkiewicza.

Na razie realizowana jest wędrówka śladami Żeromskiego:
http://www.plus.kielce.pl/www/index.php?klik=w&go=2&fu...

"Questing polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą, odgadując wierszowane łamigłówki.

Questing wymyślił kilkanaście lat temu Amerykanin Steve Glazer. Ta forma turystyki ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym."

Źródło:

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/swietokrzyskie/kiel...Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 22.03.12 o godzinie 16:16

Temat: Sienkiewicz patronem

Ciekawe:) nazwa może nowa, ale projekt stary jak świat, czyż nie?
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Janusz Kędracki oznajmia, że wzrasta ilość zwiedzających muzea:

Także bardzo wyraźny wzrost odnotowano w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, który w ubiegłym roku odwiedziło 60 tys. osób. To prawie dwa razy więcej niż to było przed rozpoczętym w 2009 roku remontem muzeum. - Modernizacja zrobiła swoje. Dużo gości mamy w niedziele, kiedy zwiedzanie jest bezpłatne - wylicza Magdalena Klamka, zastępczyni kierownika placówki, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Więcej... http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,11410242,Przyby...

(Liczby na podstawie danych, jakie właściciele i gospodarze obiektów nadesłali do urzędu marszałkowskiego)

Więcej... http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,11410242,Przyby...

24.03.2012
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Sienkiewicz patronem

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich

Jubileuszowy...

XX Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich odbędzie się 25-27 maja. Inicjatorem tego wydarzenia jest dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Antoni Cybulski

Pierwszy zlot odbył się w 1993 roku w miejscu urodzin Henryka Sienkiewicza na Ziemi Łukowskiej. Na pierwsze spotkanie do Woli Okrzejskiej przybyły delegacje 32 szkół nie tylko ówczesnego województwa siedleckiego, ale także z Legnicy, Głogówka, Rajgrodu, Częstochowy, Łańcuta, Łodzi, Wąsoszy. Na zakończenie spotkania z inicjatywy młodzieży z LO z Łańcuta podjęto uchwałę, że spotkania będą się odbywać co każdego roku w rożnych miejscowościach w szkołach noszących imię Henryka Sienkiewicza.

http://www.rp.pl/artykul/9131,873572-Zlot-Szkol-Sienki...

Następna dyskusja:

Sienkiewicz w sieci




Wyślij zaproszenie do