Adrianna
Adamek
"Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...
Temat: Sienkiewicz patronem
Kiedy odwiedzałam ostatnio Poznań w końcu zeszłego roku - zastałam już przygotowania do remontu Muzeum Sienkiewiczowskiego: opustoszałe sale, część zbiorów zgromadzonych na parterze, część już przeniesionych do innych obiektów Biblioteki Raczyńskich.Trudno było w dolnej obszernej sali wystawowej, przeznaczonej na plakaty filmowe i spotkania, rozpoznać pusty salonik, w jakim zazwyczaj gromadziły się wycieczki, by pogawędzić z kustoszem Igo Mosiem, który rad siadał na jednym ze schodków i snuł wspomnienia własne i zasłyszane od bliskich pisarza.
Muzeum już nie przyjmowało zwiedzających, ale jeszcze można było przekroczyć gościnny próg kamienicy, a nawet otrzymać muzealne wydawnictwa.
Teraz przychodzi doniesienie, że remont ruszył pełną parą, a zmiany mają służyć nowym możliwościom współczesnej doby.
Mamy artykuł zamieszczony w gazecie:
"Polska Głos Wielkopolski", w nim pisze Elżbieta Podolska :
Poznań: powstaje muzeum na miarę XXI wieku
dzisiaj, 14:50 Elżbieta Podolska / Polska The Times Polska The Times
fot. Paweł Miecznik/Polskapresse
"Polska Głos Wielkopolski": Wielu turystów ze zdziwieniem staje przed kamienicą na Starym Rynku w Poznaniu, w której do niedawna mieściło się Muzeum Literackie im. Henryka Sienkiewicza. Spowity rusztowaniami i osłonięty folią budynek jest niedostępny dla zwiedzających. Trwa bowiem generalny remont gmachu i odświeżanie ekspozycji.
To jedno z najbardziej znanych poznańskich muzeów. Odwiedzają je liczne wycieczki nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Znajdują się tam bogate zbiory dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, oraz innych polskich pisarzy i poetów. Muzeum powstało ze zbiorów Ignacego Mosia, który zafascynowany był twórczością Sienkiewicza (od chwili, gdy w czasie wojny spotkał syna pisarza). Na ekspozycji można obejrzeć m.in. wydania dzieł Sienkiewicza w 40 językach, materiały biograficzne, dzieła sztuki inspirowane osobą i twórczością pisarza. Jest też maska pośmiertna Sienkiewicza i odlew jego prawej dłoni.
- Firma wykonująca prace budowlane ma na ich przeprowadzenie 11 miesięcy - mówi Anna Chwalisz, zastępca dyrektora Biblioteki Raczyńskich (której oddziałem jest muzeum) ds. administracyjnych. - Potem zacznie się kolejny etap, czyli zmiana ekspozycji i instalowanie sprzętu multimedialnego. Liczymy, że zwiedzający będą mogli zwiedzić odnowiony gmach jesienią przyszłego roku - dodaje.
Muzeum zupełnie zmieni swój wygląd - ma się stać placówką na europejskim poziomie. Prace budowlane zakończą się w połowie przyszłego roku. Odnowiona zostanie nie tylko elewacja budynku, ale także całe wnętrze zabytkowej kamienicy. W tym celu przestawione będą ścianki działowe, zmieni się też rozmieszczenie toalet. Gmach, do tej pory zupełnie nieprzystosowany do zwiedzania przez osoby starsze i niepełnosprawne, teraz stanie się placówką w pełni dostępną dla każdego. Zostaną wybudowane podjazdy, a od strony ulicy Zamkowej - umieszczona zewnętrzna winda. Projekt przewiduje także specjalne ułatwienia zastosowane na ekspozycji dla zwiedzających z wadami wzroku i słuchu.
- Podczas remontu zostaną pogłębione piwnice i w ten sposób wygospodarowana będzie przestrzeń na pracownię multimedialną dla młodzieży. Tam, np. podczas specjalnych lekcji, uczniowie będą mogli oglądać fragmenty filmów nakręconych na podstawie prozy Sienkiewicza - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. - Chcemy bardzo, by po remoncie muzeum prowadziło jeszcze szerszą działalność kulturalno--edukacyjną - dodaje.
Obecna aranżacja muzeum została wykonana w latach siedemdziesiątych, dlatego wymaga przerobienia, ożywienia oraz odmłodzenia. Zmienione zostaną gabloty, zastosowany nowoczesny system oświetlenia, który będzie podkreślał ważne eksponaty. - Bardzo ważne jest także to, że na strychu powstanie magazyn muzealny z prawdziwego zdarzenia - dodaje dyrektor Anna Chwalisz. - Do tej pory zbiory nie były przechowywane w najbardziej odpowiednich warunkach - przyznaje. Koszt generalnego remontu to prawie 4 miliony złotych, z czego ponad połowa pochodzi z funduszy unijnych."
Źródło:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/poznan-pow...
Miejmy nadzieję, że remont zakończy się szybko.Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 17.08.11 o godzinie 19:55