Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Rok Sienkiewiczowski 2016

Obie izby parlamentu polskiego przyjęły uchwały, ustanawiające Rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Zdarzeń koncentrujących się na jubileuszach Sienkiewiczowskich nie brakuje. Trudno je wszystkie udokumentować. Warto jednak próbować...

Na stronie poświęconej Jubileuszom napisano:
http://www.nck.pl/o-roku-sienkiewicza/

"Sejm i Senat RP pod koniec 2015 roku przyjęły Uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspólnie z podległymi instytucjami kultury podjęło działania mające na celu popularyzację osoby pisarza i jego twórczości.

Na decyzję w tej sprawie ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza miała wpływ ogromna aktywność środowisk naukowych, edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych, które na rok 2016 zaplanowały wiele ciekawych wydarzeń popularyzujących twórczość i działalność pierwszego polskiego noblisty.

Dzieła Henryka Sienkiewicza są istotną częścią dziedzictwa kulturowego narodu. W czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a kolejne odcinki powieści Sienkiewicza publikowane w czasopismach gromadziły na wspólnej lekturze przedstawicieli wszystkich stanów.

Poprzez twórczość, publicystykę i działalność społeczną Sienkiewicz budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń; był ambasadorem polskości. Powieści Sienkiewicza podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. Za swoje obywatelskie zasługi Sienkiewicz przez współczesnych zwany był „Hetmanem Duchowym Polaków”, za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”.

Twórczość pisarza, działalność społeczna i orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.

Na 2016 rok przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza."
Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.08.16 o godzinie 08:33
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Rok Sienkiewiczowski 2016

Wystawa „Śladami Sienkiewicza” w Siedleckim Archiwum

28 kwietnia 2016

Dokładnie w 170. rocznicę urodzin przyszłego noblisty zostanie otwarta wystawa „Śladami Sienkiewicza”, przygotowana wspólnie przez Archiwum Państwowe w Siedlcach i Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza. 100 lat temu 15 listopada 1916 r. wielki pisarz zmarł w Vevey w Szwajcarii. 170 lat temu 5 maja 1846 r. urodził się w Woli Okrzejskiej. Osoba pisarza tej miary zawsze budziła zainteresowanie. Wiele napisano o Sienkiewiczu, do dziś jednak pozostały obszary mało zbadane, czy wymagające ponownej weryfikacji. Okazuje się, że w zachowanych materiałach archiwalnych odnaleźć można szereg wątków z życia Sienkiewicza i jego rodziny, mało lub w ogóle nieznanych. Przyszła więc pora, aby je pokazać szerzej.

Na wystawie w siedleckim Archiwum Państwowym obejrzeć można m. in. prawie kompletną dokumentację metrykalną rodziny pisarza od strony ojca i matki, sięgającą nieraz połowy XVIII w. Wykorzystano dokumenty archiwalne z następujących instytucji: Archiwum Państwowego w Siedlcach, Archiwum Państwowego w Radomiu, Archiwum Państwowego w Białymstoku Oddział w Łomży, Archiwum Państwowego w Warszawie oraz jego Oddziału w Otwocku, Archiwum Państwowego w Płocku, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Diecezji Łomżyńskiej, Archiwum Archidiecezji Warszawskiej, Archiwum Parafii Bazyliki Mariackiej w Krakowie, Archiwum Parafii w Okrzei, Archiwum Parafii w Wojcieszkowie oraz archiwów sądowych. Wykorzystano również materiały z bogatych zbiorów własnych Instytutu Badań Literackich PAN. Ponadto korzystano ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach w Oddziale Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Częścią wystawy są również pierwodruki podstawowej części twórczości literackiej Sienkiewicza wydawane w różnych gazetach i w edycjach książkowych od 1869 r. do 1916 r.

Podstawowa część materiału archiwalnego prezentowana będzie po raz pierwszy. Wystawa czynna będzie w siedleckim Archiwum do końca czerwca 2016 r., a następnie prezentowana będzie w innych miejscach.
http://www.siedlce.ap.gov.pl/art,97,wystawa-sladami-si...Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.08.16 o godzinie 08:24
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Rok Sienkiewiczowski 2016

http://www.nck.pl/sienkiewicz2016/317550-otwarcie-wyst...

WIECZÓR DLA SIENKIEWICZA I OTWARCIE WYSTAWY "NAJPIĘKNIEJSZE SIENKIEWICZOWSKIE POCZTÓWKI"
POWRÓT CZWARTEK, 05-05-2016
ROZPOCZĘCIE O 16:00 MUZEUM HENRYKA SIENKIEWICZA W WOLI OKRZEJSKIEJ, 105, 21-480 WOLA OKRZEJSKA
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Rok Sienkiewiczowski 2016

Archiwum Państwowe w Siedlcach

W 170. rocznicę urodzin pisarza otwarto wystawę Śladami Sienkiewicza, przygotowaną wspólnie przez Archiwum Państwowe w Siedlcach i Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Na ekspozycji obejrzeć można m. in. prawie kompletną dokumentację metrykalną rodziny pisarza od strony ojca i matki, sięgającą nieraz połowy XVIII w. Częścią wystawy są również pierwodruki podstawowej części twórczości literackiej Sienkiewicza wydawane w różnych gazetach i w edycjach książkowych od 1869 r. do 1916 r.

Wystawa czynna do końca czerwca 2016 r. w siedzibie Archiwum przy ul. Tadeusza Kościuszki 7, a następnie prezentowana zostanie w innych miejscach.

Archiwum Państwowe w Przemyślu

Od 9 maja zwiedzający mają możliwość obejrzeć wystawę pt. Cześć i sława mistrzu Polski słowa. Przemyślanie w hołdzie Henrykowi Sienkiewiczowi. Na ekspozycji prezentowane są materiały archiwalne i zbiory biblioteczne nawiązujące do pisarza.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00 w siedzibie Archiwum, ul. Lelewela 4.

Archiwum Państwowe w Łodzi

Na stronie internetowej Archiwum zamieszczona została wirtualna wystawa pt. HETMAN DUCHA – KRZEPICIEL SERC POLSKICH . Na ekspozycję składają się materiały archiwalne dotyczące autora Trylogii, m.in listy i fotografie znajdujące się w zasobie instytucji.

Ekspozycję można oglądać na stronie: http://www.lodz.ap.gov.pl/art,100,hetman-ducha-krzepic...

Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku

16 maja br. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na rozprawkę Jaki prywatnie był Henryk Sienkiewicz?, skierowanego do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem było zachęcenie młodzieży do poznania życia noblisty. Wyniki zaprezentowano na stronie Archiwum (http://www.elblag.ap.gov.pl/) oraz profilu w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/ArchiwumMalbork).

Archiwum Państwowe w Kielcach
Na stronie Archiwum udostępniona zostanie wystawa wirtualna prezentująca materiały archiwalne dotyczące pisarza oraz ofiarowanego mu z okazji 25-lecia pracy twórczej Oblęgorka.

http://www.kielce.ap.gov.pl/

Archiwum Główne Akt Dawnych

W ramach XX Festiwalu Nauki w Warszawie Archiwum Główne Akt Dawnych przygotuje cykl imprez edukacyjnych nawiązujących tematycznie do epok opisanych w powieściach historycznych Sienkiewicza. Przygotowane zostaną prezentacje oraz pokazy dokumentów dotyczących stosunków Polski z zakonem krzyżackim oraz czasów wojen, jakie w XVII w. Rzeczpospolita toczyła z Kozaczyzną, Rosją, Szwecją i Turcją.

XX edycja Festiwalu Nauki w Warszawie odbędzie się w dniach 24 września - 2 października 2016 r.

http://agad.gov.pl/

Następna dyskusja:

Narodowe Czytanie "Quo vadi...




Wyślij zaproszenie do