Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Kobiety w twórczości Sienkiewicza.

Kobiety bliskie twórcy "Trylogii" - to aktualna wystawa w Oblęgorku.

Przypomina ona o podobnej wystawie w Poznaniu:


Obrazek
Magdalena Bartnik

Magdalena Bartnik Student, Uniwersytet
Łódzki

Temat: Kobiety w twórczości Sienkiewicza.

Witam serdecznie wszystkich członków grupy. Jestem studentka III roku filologii polskiej i w tym roku bronię licencjat. Praca będzie dotyczyła współczesnych powieści Henryka Sienkiewicza. W pierwszym rozdziale pracy chciałabym napisać na temat życia uczuciowego Litwosa oraz jego Marii. I tutaj moja gorąca prośba do Was. Byłabym ogromnie wdzięczna za jakiekolwiek materiały dotyczące tego tematu. Książki, artykuły cokolwiek co nadaję się do pracy naukowej. Będę wdzięczna również za osobiste informacje na ten temat. Ja na chwilę obecną dysponuje kilkoma artykułami Tadeusza Bujnickiego oraz książką "Marie jego życia" Barbary Wachowicz.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.
Pozdrawiam Madziaraa91 :))
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Kobiety w twórczości Sienkiewicza.

Literatura przedmiotu jest w ogóle bardzo obszerna, więc jest się na czym wesprzeć. Książka "Marie jego życia" jest na ogół najbardziej popularna i pozwala poznać życie osobiste z dość bliska. Nie ma ona jednak przypisów, więc niestety nie odsyła do innych źródeł.

Myślę, że warto przede wszystkim zajrzeć do wydania "Listów" Henryka Sienkiewicza, opracowanych pod redakcją Marii Bokszczanin. Zwłaszcza do tomu II i IV (gdzie pojawiają się listy z kręgu rodzinnego). Daje to możliwość bezpośredniego poznania spraw osobistych autora.
Inne tomy listów też mogą okazać się przydatne, szczególnie korespondencja z teściami z pierwszego małżeństwa.

Artykułów biograficznych można znaleźć sporo w tomach Studiów Sienkiewiczowskich. Jest ich dziewięć. Mam nadzieję, że znaleźć je można w łódzkiej bibliotece uniwersyteckiej. W niektórych tomach są artykuły Barbary Wachowicz. Są też biograficzne szkice, odnoszące się do listów Sienkiewicza, Lecha Ludorowskiego i Zdzisława Piaseckiego.

Podstawowym przewodnikiem jest zawsze "Kalendarz życia i twórczości Henryka Sienkiewicza" opracowany przez Juliana Krzyżanowskiego oraz "Żywot Sienkiewicza" Józefa Szczublewskiego.

Winszuję wyboru interesującego tematu licencjatu.

Temat: Kobiety w twórczości Sienkiewicza.

Kobiety zawsze nas fascynują:)



Wyślij zaproszenie do