Adrianna
Adamek
"Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...
Temat: Echa Grunwaldzkie...
http://www.tvn24.pl/-1,1664873,0,1,gotuja-sie-na-grunw...05:38, 14.07.2010 /TVN24, PAP
Gotują się na Grunwald
I TRENUJĄ ŚPIEWANIE "BOGURODZICY"
Rozpoczynają się ogólnopolskie uroczystości wielkiego jubileuszu 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Największą uwagę przyciągnie z pewnością sobotnia inscenizacja bitwy z udziałem ponad dwóch tysięcy "rycerzy" na Polach pod Stębarkiem. Inscenizacja ma przyciągnąć ponad 120 tys. widzów.
Wojska polsko-litewskie oraz Zakon Krzyżacki do ostatecznego starcia przygotowują się od wielu dni. Trenuje również chór gregoriański, który w kaplicy polowej w "Obozie Wielkiego Mistrza" ćwiczył "Bogurodzicę" - pieśń, z którą na ustach szły do boju polskie wojska.
Jak zrobić zbroję średniowiecznego rycerza?
Zobacz infografikę Obóz wojsk litewskich na polach Grunwaldu (fot. PAP)
Jednak zanim wojska staną do walki, muszą wcześniej zaopatrzyć się w broń i zbroję. Jak się je wykonuje będzie można zobaczyć w otwieranym już dzisiaj średniowiecznym jarmarku pod Stębarkiem. Podczas warsztatów zwiedzający poznają zwyczaje i prace rzemieśliników sprzed kilkuset lat.
W środę w Krakowie pod Pomnikiem Grunwaldzkim, odsłoniętym 100 lat temu, odbędzie się spotkanie prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Litwy Dalii Grybauskaite. W tym samym dniu na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta zostanie wystawa "Na znak świetnego zwycięstwa". Wicedyrektor Wawelu Jerzy Petrus wyjaśnił, że ekspozycja ma pokazywać "czym pamięć o Grunwaldzie była dla Polaków i ich tożsamości narodowej przez następne wieki".
Zobacz infografikę Rycerze na tle pomnika pod Grunwaldem (fot. PAP)
Zobacz infografikę Trubadur przygląda się rycerzom maszerującym na pole pod Grunwaldem (fot. PAP)
Władysław Jagiełło i Ulryk von Jungingen przybywają
W czwartek prezydenci Polski i Litwy przyjadą do Grunwaldu. Uroczystości 15 lipca z udziałem głów państw zaplanował jeszcze w styczniu zmarły tragicznie prezydent Lech Kaczyński. W Apelu Prezydenckim na Wzgórzu Pomnikowym wezmą także udział przedstawiciele innych państw oraz Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Platter.
Tego dnia odbędzie się widowisko "Grunwaldzkie Wici", prezentujące przybycie króla Władysława Jagiełły oraz Wielkiego Mistrza Ulryka von Jungingena wraz z chorągwiami konnymi. W historyczne postaci wcielą się członkowie bractw rycerskich.
W czwartek po południu uczestnicy uroczystości pod Grunwaldem, z prezydentem elektem Bronisławem Komorowskim na czele, udadzą się do Malborka, gdzie zwiedzą zamek krzyżacki. Na wieczór zaplanowano uroczystą kolację, a po niej - widowisko historyczne przygotowane specjalnie z myślą o 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Spektakl zatytułwany jest "Banderia 1410"
W piątek 16 lipca na Polach Grunwaldzkich turyści będą mogli ponownie wziąć udział w średniowiecznym festynie i jarmarku, turniejach, grach i zabawach, które odbędą się w obozie rycerskim. Na popołudnie zaplanowano występy zespołów folklorystycznych, a na wieczór - koncerty muzyki folkowej i dawnej. Przewidziano także wspólną zabawę plenerową, a miłośnicy kina będą mogli przypomnieć sobie film Aleksandra Forda "Krzyżacy".
Zobacz infografikę Stragan szewca na jarmarku średniowiecznym, pod Grunwaldem (fot. PAP)
Zobacz infografikę Przed walką trzeba odpocząć (fot. PAP)
Finał w sobotę
W sobotę uroczystości w Grunwaldzie rozpoczną się o godz. 9.00 od sejmiku grunwaldzkiego czyli wspólnych obrad z udziałem radnych sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, rady powiatu ostródzkiego i rady gminy Grunwald.
O 11.00 rozpocznie się Apel na Wzgórzu Pomnikowym, w którym udział zapowiedzieli premier Donald Tusk, marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Po złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim odbędzie się pokaz musztry paradnej orkiestry wojskowej i defilada.
O godz. 13.00 po zakończeniu oficjalnych uroczystości rycerstwo w szykach bojowych wyruszy na pole bitwy, a godzinę później rozpocznie się widowisko z udziałem około 2200 odtwórców. Jak przed 600-laty, rycerze odśpiewają hymn "Bogurodzica" i ruszą w bój, który potrwa godzinę.
Po inscenizacji organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, m.in. pokazy lotów samolotów wojskowych Iskra, koncert orkiestr strażackich i występ Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Odbędą się także występy zespołów Armia, Harlem i Boys. Na wieczór zaplanowano festiwal ognia, pokaz sztucznych ogni oraz pokazy filmów w kinie plenerowym.
Zakończenie wyjściem wojsk na Malbork
Kraków na 17 lipca przygotował wydarzenie przygotowane przez Bractwo Kurkowe. Rozpoczną się one mszą św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Strzeleckim.
Świętowanie w Grunwaldzie zakończy się w niedzielę 18 lipca symbolicznym wyjściem wojsk na Malbork, gdzie rycerstwo będzie odtwarzać oblężenie zamku. Do godzin popołudniowych czynny będzie także jarmark średniowieczny.
nsz/mtom
Rycerze na tle pomnika pod Grunwaldem (fot. PAP)
Stragan szewca na jarmarku średniowiecznym, pod Grunwaldem (fot. PAP)
Stragan szewca na jarmarku średniowiecznym, pod Grunwaldem (fot. PAP)
Przed walką trzeba odpocząć (fot. PAP)