Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Opera zostawi ślad...

http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/119202.html%0A

Warszawa. Rockowi Krzyżacy na płycie

Do sprzedaży trafiła właśnie muzyka z rock-opery "Krzyżacy". Na krążku usłyszymy m.in. Artura Gadowskiego, Pawła Kukiza, Macieja Balcara i Olgę Szomańską.
Dobra wiadomość dla fanów mocnych dźwięków i Henryka Sienkiewicza. Do sprzedaży trafiła właśnie muzyka z rock-opery "Krzyżacy". Na krążku usłyszymy m.in. Artura Gadowskiego, Pawła Kukiza, Macieja Balcara i Olgę Szomańską. .wyd. Sztukoteka 2011

Spektakl w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego powstał w ubiegłym roku z okazji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Nie jest to jednak wierna adaptacja powieści Sienkiewicza, a inspirowane historią widowisko utrzymane w mrocznej rockowej stylistyce. Muzykę napisał Hadrian Filip Tabęcki, a słowa Jacek Korczakowski. Grają muzycy z zespołów "Kameleon" i "Freedom".

Rock-opera "Krzyżacy" to wyraziste brzmienia w klimacie progresywnego rocka przeplatane akcentami lirycznymi. Są tam utwory podniosłe, patetyczne, są piosenki lekkie i zabawne, jak również ballady o miłości. Dzięki wpadającym w ucho melodiom i uniwersalnym tekstom, utwory z rock-opery "Krzyżacy" żyją własnym życiem również poza spektaklem - czytamy w opisie projektu.

Płytę można kupić w raz z książką zawierającą zdjęcia z prapremiery widowiska "Krzyżacy", którą publiczność obejrzała 30 grudnia 2010 roku w Warszawie. W publikacji znajdziemy również ilustracje komiksowe Karola Kalinowskiego oraz najważniejsze teksty pieśni autorstwa Jacka Korczakowskiego. Koncert premierowy albumu odbył się 8 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie.

W najbliższym czasie "Krzyżaków" na żywo będzie można zobaczyć i posłuchać 21 lipca w Mrągowie (Amfiteatr). Stronę internetową projektu znajdziecie tutaj.

Już teraz zapowiadamy, że płyta niebawem pojawi się w Klubie Kulturaonline.pl. Czytajcie nas zatem uważnie i zbierajcie punkty.

Spis utworów:

1. Uwertura - Kameleon & Freedom

2. Mój Ci jest - Olga Szomańska

3. Jagienko - Jagno Jacek Lenartowicz & Kris Kubiś

4. Trzeba wybrać - Marcin Kołaczkowski, Olga Szomańska & Asteya Dec

5. Wszystkich świętych szczątki - Piotr Hajduk

6. Dopiero miłość - Michał Rudaś & Olga Szomańska

7. Oddajcie ją - Maciej Balcar

8. Stań i walcz - Norbert Smoła Smoliński

9. Czarne chmury - Paweł Kukiz

10. Trudno tak umierać - Jan Janga Tomaszewski

11. Śnił mi się sen - Artur Gadowski & Cezary Studniak

12. Pod fałszywym znakiem - Paweł Kukiz & Katarzyna Jamróz

13. Miłości szukaj - Asteya Dec
"Rockowi Krzyżacy na płycie"
isz
http://kulturaonline.pl/10.06
Link do źródła
14-06-2011


Obrazek


Wiadomość - Rockowi Krzyżacy na płycie - pojawiła się w necie...

2011-06-10

http://kulturaonline.pl/rockowi,krzyzacy,na,plycie,tyt...

http://www.youtube.com/watch?v=kZ2h_9S0kGQ&feature=pla...Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 18.06.11 o godzinie 09:32
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Premiera płyty -

"Krzyżacy": Premiera płyty
Środa, 8 czerwca (08:27)

Rozmiar tekstu: A A A
"Krzyżacy": Premiera płyty
Środa, 8 czerwca (08:27)
- To fantastyczna muzyka, która może żyć swoim własnym życiem - tak wydaną w środę (8 czerwca) płytę z rock-opery "Krzyżacy" zapowiada Olga Szomańska, sceniczna Danuśka.


Obrazek


Premierowe wykonanie "Krzyżaków", reklamowanych jako "pierwsza od wielu lat polska rock-opera", odbyło się 30 grudnia 2010 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. W maju odbyły się pierwsze plenerowe pokazy spektaklu.

W rolach głównych na premierze wystąpili zwycięzca "Idola" Maciej Silski (Zbyszko z Bogdańca), Maciej Balcar z Dżemu (Jurand ze Spychowa), Paweł Kukiz (krzyżacki Wielki Mistrz Konrad von Jungingen), Artur Gadowski z grupy IRA (król Jagiełło). Danuśkę, córkę Juranda i żonę Zbyszka, zagrała Olga Szomańska (laureatka "Szansy na sukces" z 1999 roku, śpiewała w wielkim przeboju "Niech mówią, że to nie jest miłość" Piotra Rubika, w latach 2005-07 była solistką w jego zespole), a w rolę jej rywalki do serca Zbyszka, Jagienki ze Zgorzelic, wcieliła się Joanna Dec "Asteya", znana z telewizyjnego programu "Śpiewaj i walcz".
Na niektórych koncertach pojawią się bracia Piotr (w roli Władysława Jagiełły) i Wojciech (Konrad von Jungingen) Cugowscy oraz Janusz Kruciński (Jurand ze Spychowa).

- Bycie Danusią trzymaną w ramionach ojca, Maćka Balcara, czy przytulaną przez Maćka Silskiego, czy stanie na scenie z Arturem Gadowski, Piotrem Cugowskim, Pawłem Kukizem sprawia mi naprawdę ogromną przyjemność. Jest to wielkie widowisko, fantastyczna muzyka, która może żyć swoim własnym życiem - opowiada INTERIA.PL Olga Szomańska.
"Rock-opera 'Krzyżacy' to wyraziste brzmienia w klimacie progresywnego rocka przeplatane akcentami lirycznymi. Są tam utwory podniosłe, patetyczne, są piosenki lekkie i zabawne, jak również ballady o miłości" - czytamy w zapowiedzi wydawnictwa.

Twórcami rock-opery są: Marcin Kołaczkowski (scenariusz i reżyseria), Hadrian Filip Tabęcki (muzyka), długoletni kierownik muzyczny Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, i Jacek Korczakowski (słowa), autor tekstów piosenek dla m.in. Ewy Bem, Zbigniewa Wodeckiego, Jerzego Połomskiego czy Ireny Santor.

Oprócz 13 wokalistów na scenie pojawia się grający na żywo rockowy zespół Freedom (w składzie muzycy znani z współpracy z m.in. duetem Lipnicka/Porter, Lady Pank czy Natalią Kukulską) oraz siedmiu tancerzy z grupy Art Color Ballet.

W dniu premiery książki z płytą "Krzyżacy" zostaną zaprezentowani ponownie w Sali Kongresowej w Warszawie. Kolejne spektakle odbędą się w czwartek 9 czerwca w Zabrzu (Dom Muzyki i Tańca) i 21 lipca w Mrągowie.

INTERIA.PL
http://muzyka.interia.pl/rock/news/krzyzacy-premiera-p...
Anna Katarzyna Zawadzka

Anna Katarzyna Zawadzka nauczyciel /
bibliotekarz,
Pedagogiczna
Biblioteka Wojewó...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Wciąz słychać o Krzyżakach. Zobaczcie:
http://www.nowosci.com.pl/look/nowosci/article.tpl?IdL...

Hit na naszą skalę
Miesiąc po widowisku w Fosie Zamkowej można do niego wrócić dzięki płycie

Marcin Zawadzki, Piątek, 24 Czerwca 2011; aktualizowano: 24.06.2011 21:07

Największe światowe musicale oparte są na wybitnych dziełach literackich. Ten warunek spełnia też najnowsza polska rock-opera „Krzyżacy”. Ale czy to wystarczy, by podbić zagraniczne sceny?
O tym, że jest to hit na skalę krajową, w zasadzie nie trzeba dyskutować. Spełnionych warunków jest kilka: udział gwiazd polskiej sceny rockowej i teatralnej, jak Paweł Kukiz (Piersi), Artur Gadowski (IRA), Maciej Balcar (Dżem, ale także odtwórca tytułowej roli w musicalu „Jesus Christ Superstar” w Chorzowie) i Olga Szomańska (znana m.in. z koncertów oratoriów Piotra Rubika), nowoczesne rockowe aranżacje i choreografie, szum medialny przy promocji widowiska i oczywiście zainteresowanie tematem w związku z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem. Ponadto sam wybór dzieła Henryka Sienkiewicza jest pewniakiem - jego powieści nadają się na wszelakie inscenizacje znakomicie (dowodem choćby filmy), ich fabuły to niemal gotowe scenariusze.

Prapremiera widowiska „Krzyżacy” odbyła się w Warszawie 30 grudnia 2010 roku, czyli jeszcze w roku rocznicy bitwy. Przez pół roku przedstawienie pokazano w kilkunastu miejscach Polski, głównie w plenerze, ale z całym rynsztunkiem scenograficznym. „Krzyżaków” obejrzeli także torunianie, 16 maja w Fosie Zamkowej. Dziś, ponad miesiąc później, mogą do tego koncertu wrócić poprzez wydaną właśnie książkę z płytą CD.

Zawiera ona 13 wybranych piosenek, czyli ponad połowę widowiska. Wszystkie zaangażowane gwiazdy mają tu sprawiedliwie swoje pięć minut, nawet kosztem logiki obsadowej (dla przykładu raz Zbyszkiem jest Marcin Kołaczkowski - reżyser i główny organizator przedsięwzięcia, innym razem Michał Rudaś). Ich wykonanie jest w pełni profesjonalne. Ale jednak czuje się niedosyt. Czego brakuje? Przebojów! A bez tego podbić światowe sceny będzie bardzo trudno. Kompozycje Hadriana Filipa Tabęckiego są oryginalne, ale to jeszcze za mało. Najbardziej efektowna muzycznie i wpadająca w ucho uwertura to utwór instrumentalny&
Poprzeczkę stawiamy wysoko, bo myślimy o szansie powodzenia „Krzyżaków” za granicą. Geneza największych musicali jest przecież podobna: „Les Miserables” i „Notre-Dame” to powieści Victora Hugo, „Człowiek z La Manczy” to oczywiście „Don Kichot” Cervantesa, „Koty” to Edgar Allan Poe i jego wiersze, nawet „West Side Story” ma źródło literackie - to przecież przeróbka „Romea i Julii” Szekspira. Czy „Krzyżacy” mają szansę stanąć w tym szeregu? Wątpliwe, nawet pomijając uwarunkowania showbiznesowe, czyli ogromne pieniądze na promocję (tego zabrakło 20 lat temu polskiemu „Metru” na Broadwayu). Ale na rynku lokalnym „Krzyżacy” są skazani na sukces.

Książeczka z płytą ma bardzo wysoki poziom edytorski. Majstersztykiem jest logo, czyli tytuł zapisany gotykiem z dwoma mieczami. Można go czytać również nawet po odwróceniu.

Krzyżacy, rock-opera, Sztukoteka, 2011. Muzyka Hadrian Filip Tabęcki, teksty Jacek Korczakowski na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza

http://www.nowosci.com.pl/cgi-bin/get_img?NrArticle=20...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

8 czerwca do sklepów trafiła książka z płytą z muzyką z najbardziej zaskakującego wydarzenia muzycznego w Polsce, czyli rock-opery „Krzyżacy”. Na jednym krążku zagrali: Artur Gadowski (Ira), Paweł Kukiz (Piersi), Maciej Balcar (Dżem) i Olga Szomańska.

Rock-opera „Krzyżacy” w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego to wyjątkowe widowisko muzyczne oparte na powieści Henryka Sienkiewicza przygotowane z okazji obchodów 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. „Krzyżacy” odwołują się swą konwencją do takich klasyków światowej rock-opery, jak "Jesus Christ Superstar" czy „We Will Rock You".

Spektakl "Krzyżacy" odbędzie się 21 lipca w Mrągowie.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Rycerstwo na Polach Grunwaldzkich

2011-06-29 11:37 | Michał Świgoń, Mat. pras.
Blisko 2 tys. rycerzy z całej Europy weźmie udział w inscenizacji upamiętniającej starcie na Polach Grunwaldzkich z 1410 roku. Tegoroczne Dni Grunwaldu potrwają od 13 do 17 lipca.

Największa średniowieczna bitwa w okolicach Ostródy z 15 lipca 1410 roku zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich. Od lat na Polach Grunwaldzkich odbywają się liczne imprezy i pokazy, które upamiętniają to wydarzenie.

Punktem kulminacyjnym obchodów jest inscenizacja potyczki z czasów średniowiecza. Udział w niej biorą rycerze z Polski, Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Ich starcie ogląda corocznie ponad 100 tys. widzów. W tym roku inscenizację bitwy zaplanowano na 16 lipca (początek o godz. 16).

To jednak nie jedyna atrakcja, jakiej można spodziewać się w okolicach Ostródy. Nie brakuje także rycerskich turniejów, jarmarków czy pokazów średniowiecznego rzemiosła. A 21 lipca zapraszamy do Mrągowa na rock-operę ,,Krzyżacy” na podstawie słynnej powieści Henryka Sienkiewicza.

Na Pola Grunwaldzkie, które znajdują się pomiędzy miejscowościami Stębark i Grunwald, można dojechać zarówno samochodem, jak i autobusami. Trzeba jednak pamiętać , by – ze względu na korki – na Polach Grunwaldzkich pojawić się w godzinach rannych.

PROGRAM

13.07.2011 – ŚRODA

15.00 - Turniej Miecza Długiego - Turniej Bardów

14.07.2011 – CZWARTEK

10.00 - 13.00 Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego – Eliminacje cz. I
13.00 - Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej "Grundial 2011" (Mistrzostwa Europy 2011)
15.00 - 18.00 Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego – Eliminacje cz. II
20.00 – Melle (turniej grupowych starć rycerskich „na ostre”)

15.07.2011 - PIĄTEK

12.00 - "Grunwaldzkie wici".
13.00 – Msza Święta w rycie Trydenckim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza (po Wiciach)
13.00 - Turniej łuczniczy – pole bitwy - (po Wiciach) (Chorągiew Mazowiecka ks. Janusza)
13.00 - otwarcie wystawy M.Garnca ,,Potęga i upadek. Zamki Państwa Krzyżackiego", budynek Muzeum. Prelekcja popularnonaukowa o roli krzyżackich zamków - plac przed Muzeum
14.00 – 16.30 Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego – Finał
16.00 – 20.00 – Grunwaldzkie Spotkania z Folklorem (scena festynowa)
17.00 - Próba generalna inscenizacji
19.00 – Bojowy Turniej Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich
21.00 – wspólna zabawa z zespołami (scena festynowa)

16.07.2011 - SOBOTA

10.00 - Msza De Divisione Apostolorum - Msza św. trydencka (ten sam formularz co w 1410 roku)
11.00 – uroczysta sesja Rady Gminy Grunwald (obóz harcerski)
12.00 - Polowa Msza Święta w lasku obok pola namiotowego
13.30 – Apel Harcersko-Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
15.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
16.00 – Inscenizacja „Bitwy pod Grunwaldem”
17.00 - Koncerty muzyki dawnej – na scenie u rycerzy
17.30 – Prezentacja demonstracyjnej wersji animacji Bitwy - pierwszej z serii wydawniczej ,,Zobaczyć Historię – Bitwy Oręża Polskiego'' wydawnictwa WielkieBitwy.pl - sala kinowa Muzeum
20.00 - Grunwaldzki Turniej Konny - Boghurt (gaciohurt),- walki drużynowe na maczugi (4×4)
20.00 - 23.00 - Występy zespołów folkowych (u rycerzy)
20.00-22.00 - Występy zespołów artystycznych (scena główna)
21.00 - Grunwaldzki Turniej Konny - Gonitwy sprawnościowe dla Dam i Młodzieży
21.00 - Wspólna zabawa z zespołami ( scena festynowa )
22.00 - Grunwaldzki Turniej Konny - Joust – walki bezpośrednie na kopie
ok. 22.00 - Festiwal ognia (u rycerzy)

17.07.2011 - NIEDZIELA
10.00 - Msza św. według formularza z niedzieli - Msza św. trydencka w oprawie średniowiecznej.
Michał Świgoń:

Założyciel i redaktor naczelny „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi („Gość Niedzielny”, „Wiadomosci24.pl”), regionalnymi i lokalnymi (Radio eM, MM Silesia i inne). Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza) zainteresowany problematyką PR i mediów (zwłaszcza internetu) oraz tematyką religijną. Jeden z pomysłodawców i redaktorów książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” – pierwszej polskiej publikacji poświęconej konfliktom w Osetii Płd. i Abchazji, Kosowie i innych punktach zapalnych Wschodniej Europy.
http://histmag.org/?id=5685&act=ac
Andrzej A.

Andrzej A. pośrednik, Agencja
Nieruchomości

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Wciąż wracamy pod Grunwald, chociaż okrągła rocznica za nami.

http://wyborcza.pl/1,75478,9958940,Scenariusz_zmienion...

Po ubiegłorocznych gigantycznych problemach na drogach z dojazdem na inscenizację, a potem z wyjazdem z pól grunwaldzkich przygotowujący imprezę obiecali zmiany w organizacji. Udało się. Korki były niewielkie, a dzięki przesunięciu rozpoczęcia bitwy żaden z walczących nie zemdlał na polu bitwy z powodu upałów.

Bitwę obejrzało tym razem kilkadziesiąt tysięcy widzów. To dużo mniej niż rok wcześniej, gdy według szacunków na 600-lecie batalii pod Grunwald przyjechało 200 tys. turystów.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,9958940,Scenariusz_zmienion...

Podczas tegorocznej inscenizacji organizatorzy położyli duży nacisk na zgodność scenariusza z historycznymi faktami, a nie z treścią "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza, choć przekazanie dwóch mieczów przez wysłanników mistrza Zakonu królowi Jagielle pozostawiono. Z tego powodu w inscenizacji było mniej romantycznej atmosfery, ale było bardziej realistycznie. Była prezentacja średniowiecznych formacji wojskowych, pokazano szyki bojowe, wykorzystywane wówczas w walce. Na koniec uciekający Krzyżacy utworzyli wał z wozów, lecz nawet to im nie pomogło uniknąć najgorszego. Jak podkreślił narrator inscenizacji, dokonała się wówczas prawdziwa rzeź wojsk zakonnych. - Miałem trochę obaw, bo w tym roku pierwszy raz szarżowały na nas konie - mówił biorący udział w bitwie "Koniu" z grupy Routiers z Warszawy. - Wiadomo, że można się przestraszyć pędzącego zwierzęcia, ważącego 800 kilo. - Na szczęście nikomu nic się nie stało i nikt nie zemdlał jak rok temu. Przełożenie starcia na godz. 16 było bardzo dobrym posunięciem.

Tak jak zawsze i w tym roku na polach Grunwaldu nie zabrakło atrakcji odbiegających od historycznego charakteru wydarzenia. Był lunapark, Indianie czy ser góralski na straganach.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75478,9958940,Scenariusz_zmienion...
Andrzej A.

Andrzej A. pośrednik, Agencja
Nieruchomości

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Weekend w Mrągowie

Przedsięwzięcie wyprodukowane z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą ma szansę stać się najbardziej pożądanym spektaklem muzycznym w naszym kraju,

21 lipca 2011 r.,godz. 20.30, amfiteatr nad jez. Czos

Mrągowo jako jedyne w województwie warmińsko-mazurskim pokaże plenerową ROCK OPERĘ KRZYŻACY, na podstawie klasycznej powieści Henryka Sienkiewicza.
Rockowa stylistyka, nowoczesna choreografia i znani polscy wokaliści!!! W rolach głównych wystąpią: ARTUR GADOWSKI /Ira/ - król Jagiełło, MACIEJ BALCAR /Dżem/ - Jurand ze Spychowa, PAWEŁ KUKIZ /Piersi/ - Konrad von Jungingen, MACIEJ SILSKI - Zbyszko z Bogdańca, Olga Szomańska - Danuśka, córka Juranda
oraz inni wybitni polscy aktorzy i wokaliści.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Recenzja rock-opery "Krzyżacy" na CD
Napisz komentarz

Karolina Horoszko - Rock-opera "Krzyżacy" to muzyczny eksperyment, który lekturę Henryka Sienkiewicza przybliża śpiewająco. Z rockowym pazurem i operową lirycznością znane polskie głosy nawiązują do historii z 1410 roku. To płyta do posłuchania nie tylko na lekcjach polskiego.
"Krzyżacy" po wy-rocku i opera-cji. Tak w skrócie można nazwać to, co stworzyli Marcin Kołaczkowski, Jacek Korczakowski i Hadrian Filip Tabęcki wraz ze znanymi polskimi wykonawcami. Utwory z widowiska, które wystawiano w 2010 roku nagrano na płycie. Powstała kompilacja jakich mało!

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że płyta z rock-opery „Krzyżacy” stety-niestety nie zastąpi lektury dzieła Henryka Sienkiewicza. Nie jest to streszczenie książki a jedynie jej dopełnienie. W piosenkach można znaleźć odwołania do opowieści miłosnego "trójkątu" Danusi Jurdanówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w nim Jagienki Zychówny. Poza romansami płyta tematycznie związana jest z wielką bitwą z 1410 roku i tragicznymi losami Juranda ze Spychowa. A więc tak muzycznie-historycznie. Utwory te równie dobrze mogłyby być nucone w oderwaniu od wątku krzyżackiego i z nim nieskojarzone, bowiem przekazywane w nich prawdy wydają się uniwersalne. Z Jagną, Danusią czy Jurandem może utożsamiać się każdy.

Płyta z rock-opery "Krzyżacy" utrzymana jest w mrocznym, tajemniczym klimacie. Dominuje na niej mocny, rockowy pazur, przytępiony trochę niektórymi lirycznymi tekstami. Nasycenie płyty nastrojem grozy i napięcia jest w pełni zamierzone. Twórcy widowiska przyznają się, że wzorowali się na klasyce światowej rock-opery „Jesus Christ Superstar” czy „We will rock you”. I te inspiracje naprawdę słychać!

W nagraniu krążka udział wzięła sama artystyczna śmietanka, m.in. Artur Gadowski z zespołu Ira, Paweł Kukiz, Maciej Balcar kojarzony z Dżemem i Olga Szomańska. Można napisać, że stworzenie widowiska o wielkim wydarzeniu powierzono samym wielkim. Trzeba im oddać, że wywiązali się ze swojego zadania... śpiewająco. W utworach słychać wyraźnie ich autorskie interpretacje.

Składanka hitów z rock-opery to krążek nie tylko do słuchania, lecz także do czytania i oglądania. Do płyty dołączono książeczkę w twardej oprawie ze wszystkimi tekstami utworów z płyty i wieloma zdjęciami i komiksami. Tak idealnie na prezent.

Czy można słuchać tej płyty do obiadu, w samotny wieczór czy o poranku? Nie wiem. Próbowałam wszystkich opcji i stwierdzić muszę, że płyta jest po prostu specyficzna. Mimo że "stań i walcz", czy "mój Ci jest, nie dam go komu" bez wstydu można by zanucić w towarzystwie, to jednak poczucie, że płyta jest związana z tak ważnym wydarzeniem historycznym powoduje, że raczej wolę mieć ją na półce i traktować jako pamiątkę. Do słuchania nie na co dzień, a od święta. Z celebracją godną wielkiego wydarzenia i równie wielkiego muzycznego eksperymentu. Bo takiej płyty chyba jeszcze nie było.
http://www.students.pl/kultura/details/54097/Recenzja-...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Grunwald chce przyciągnąć turystów nie tylko w lipcu
Marta Bełza
2011-07-29, ostatnia aktualizacja 2011-07-29 15:00

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,10030183,Grun...

Każdego roku w lipcu pola najsłynniejszej średniowiecznej bitwy przyciągają tłumy turystów. Po inscenizacji wszystko jednak pustoszeje. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które administruje obiektem, postanowiło to zmienić.

Bohaterski król Władysław Jagiełło kontra mistrz Urlich von Jungingen i niezłomne wojska polsko-litewskie po wielogodzinnym starciu odnoszące zwycięstwo w bitwie z niegodziwymi Krzyżakami - któż z nas nie zna tej historii? Grunwald jest powodem do dumy, miejscem narodowego triumfu. Bywał również wykorzystywany do rozgrywek politycznych. Potencjał tego miejsca dostrzegali niegdyś partyjni dygnitarze, którzy powoływali się na wydarzenia sprzed wieków w działaniach propagandowych, by przekonać obywateli, że za zachodnią granicą czai się zło. Dokładnie 50 lat temu, gdy w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem do kin wchodziła najbardziej znana ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Aleksandra Forda, "Kurier Lubelski" pisał: "Grunwald to dzień chwały dla nas i przypomnienie klęski militarnej spadkobierców Zakonu Krzyżackiego, próbujących unosić swe głowy w Niemczech Zachodnich".

Zupełnie inaczej bitwa była traktowana w Niemczech, gdzie w XX wieku niechętnie o niej mówiono. Dla naszych zachodnich sąsiadów był to symbol bolesnej i upokarzającej klęski. Analiza tamtejszych podręczników do historii pokazała, że w niektórych rok 1410 r. w ogóle nie występował.

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,10030183,Grun...

Każdego roku w lipcu, kiedy odbywa się inscenizacja bitwy, Grunwald przyciąga tłumy turystów. Zazwyczaj puste pola na kilka dni zapełniają się rycerzami, kramarzami. Przyjezdni mogą podpatrzeć, jak dawniej wykuwano broń, co robiono w obozowisku. Największą atrakcją jest oczywiście widowiskowe starcie wojsk. I choć walczący czasem odgrażają się, że tym razem wynik będzie inny, górą niezmiennie pozostają ludzie króla Jagiełły. Problem w tym, że wraz z odjazdem bractw rycerskich, miejsce pustoszeje na kolejne dwanaście miesięcy.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które administruje obiektem, postanowiło to zmienić. W piątek zaprezentowano ofertę turystyczną dla zorganizowanych grup. Przy projekcie będzie pracować kilku partnerów: Starostwo Powiatowe w Nidzicy, miejscowy ośrodek kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej oraz XXVI Chorągiew Zamku Bratian. Umowa obowiązuje do końca grudnia 2012 roku.

Oferta rozpoczyna się zwiedzaniem pól. Tam będzie można wybrać z trzech modułów. Pierwszy to pokaz czterech filmów poświęconych bitwie, w tym fragmentu dzieła Aleksandra Forda. Drugi obejmuje opowieść rycerza, który wprowadzi w realia epoki, omówi elementy zbroi i broni średniowiecznej. Turyści będą mogli sprawdzić swoją sprawność rzucając toporem albo młotem czy biegnąc w worku.

Trzeci moduł to pokaz walk, w których uczestniczy 8-10 rycerzy prezentujących walki na miecze, topory i buzdygany. Dodatkowo można zamówić zabawy plebejskie. I wreszcie czwarta część zatytułowana "Dwór", to miniatury teatralne przedstawiające w humorystyczny sposób obyczaje i kulturę epoki. Obejmuje też warsztaty tańców średniowiecznych.

W ramach oferty można wybrać się także do Orłowa, gdzie znajduje się cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu tzw. drugiej bitwy pod Tannenbergiem. Jest tam również rezerwat żółwia błotnego utworzony w 1958 roku.

Wśród atrakcji jest także przewidziana wizyta w czternastowiecznym zamku w Nidzicy. W programie zwiedzanie z przewodnikiem oraz pokaz walk rycerskich. Później organizatorzy mogą przygotować dla gości biesiadę. Uczestnicy przez chwilę będą mogli poczuć się jak w dawnych czasach. Przebiorą się w stroje średniowiecznych, a posiłki, jak każe tradycją, będą jeść rękami. W menu m.in. pieczony prosiak, drób, faszerowane ziemniaki, wędzone ryby, deski mięs, grzaniec i piwo. Uczta trwa ok. 6 godzin.

Za każdy z opisanych modułów płaci się oddzielnie, dzięki temu grupa może składać ofertę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami. Ceny wynoszą od 200 do 2000 zł. Wycieczki zainteresowane pełnym pakietem musiałyby zapłacić ok. 3 tys. zł. Można zamówić sobie również dodatkowe atrakcje, np. zabawę przy ognisku i kiełbasce, przejście z pochodniami, pokaz jazdy konnej czy występ zespołu muzycznego, teatru ognia czy grupy szczudlarskiej. To jednak dodatkowo kosztuje.

Przedstawiciele muzeum przyznają, że projekt powinien przyciągnąć do Grunwaldu przede wszystkim bardziej zasobnych turystów, choćby klientów pobliskiego SPA Ireny Eris. - Oferta jest atrakcyjna przez cały rok, niezależnie od pogody, bo obejmuje m.in. zamek w Nidzicy - uważa Sławomir Moćkun z działu promocji w Stębarku. - Planujemy także ofertę zimową, a niedługo przygotujemy propozycję dla grup szkolnych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn

Więcej... http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,10030183,Grun...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Rzeczywistość współczesnej Litwy:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Smutny-poczatek...
"Rok szkolny rozpoczyna dziś również dla 14 tysięcy dzieci uczących się w około 100 szkołach polskich na Litwie. Tegoroczny pierwszy dzwonek w szkołach polskich na Litwie wywołuje jednak wiele emocji. A to za sprawą przyjętej w marcu nowej ustawie o oświacie która - zdaniem rodziców polskich dzieci - jest dyskryminująca i uderza w polską szkołę.

Zgodnie z ustawą w nowym roku szkolnym zostanie zwiększona liczba lekcji języka litewskiego. W tym języku będą nauczane przedmioty dotyczące historii i geografii Litwy oraz podstawy wychowania obywatelskiego. Polskie środowiska zebrały wcześniej 60 tysięcy podpisów pod apelem do władz Litwy o nieprzyjmowanie nowej ustawy. Jednak oficjalne Wilno nie uwzględniło tej opinii.

Dlatego w piątek w kilkudziesięciu szkołach polskich ma odbyć się strajk przeciwko kontrowersyjnej ustawie o oświacie. Zaś pod siedzibą pani prezydent Litwy zostanie zorganizowany /również w piątek/ wiec w obronie polskiego szkolnictwa.
Edyta Maksymowicz, redaktor portalu internetowego "Wilnoteka" i matka dwójki dzieci powiedziała, że Polacy na Litwie są rozgoryczeni postawa litewskich władz. - Nikt nas nie słucha, nie ma dyskusji. To będzie pierwszy strajk Polaków na Litwie - mówi Edyta Maksymowicz. Dziennikarka zwróciła uwagę, że problemy polskiego szkolnictwa skonsolidowały polską mniejszość na Litwie. Ale jednocześnie w litewskich mediach uwidoczniły się antypolskie nastroje."
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Konflikt jest wyrazisty.

Strajkować ma większość polskich dzieci
k.z., Robert Mickiewicz 31-08-2011, ostatnia aktualizacja 31-08-2011 19:58
http://www.rp.pl/artykul/11,709989-Strajkowac-ma-wieks...
"Litewskie władze próbują przekonać Polaków, by 2 września nie pozwolili swym dzieciom strajkować. Szef litewskiego rządu napisał nawet list do premiera Polski

„Polacy na Litwie kształcą się według najlepszych światowych wzorców" – napisał Andrius Kubilius. Wyliczył, że na Litwie działa 100 szkół i filia Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie nauka odbywa się w języku polskim. „Dlatego na Litwie wykształcenie w języku polskim można uzyskać, poczynając od przedszkola, a kończąc na uniwersytecie" – argumentował. Również minister oświaty i nauki Gintaras Steponavičius rozesłał do każdego z rodziców, których dzieci uczą się w polskich i rosyjskich szkołach, apel, w którym przekonuje do zalet nowej ustawy. Zarówno on, jak i Kubilius ostrzegli rodziców przed odpowiedzialnością za „zdezorganizowanie procesu nauczania".

Litewscy Polacy wiedzą jednak swoje – przyjęta wiosną ustawa o oświacie dyskryminuje polskie szkolnictwo. Dlatego pojutrze w kilkudziesięciu polskich szkołach na Litwie zostanie ogłoszony strajk. Jak mówią Polacy, ich protest jest zainspirowany przykładem dzieci Wrześni, które 110 lat temu protestowały przeciwko przymusowej germanizacji szkolnictwa polskiego pod zaborem pruskim.

Jak będzie wyglądał protest? Najpierw przed pałacem prezydenckim uczniowie i ich rodzice będą domagali się odwołania dyskryminacyjnych zapisów w ustawie. Potem zostanie ogłoszony strajk. Do dzisiejszego dnia powstało około 70 komitetów strajkowych. Nie wiadomo, jak długo potrwa akcja. Wiadomo tylko, że nauczyciele nie mają prawa brać w niej udziału.

Najwięcej emocji u protestujących wywołuje zapis ustawy zakładający, że już w ciągu dwóch lat zostanie ujednolicony egzamin z języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych oraz w szkołach litewskich. Faworyzuje to szkoły litewskie.

– Mój najstarszy syn w tym roku pójdzie do XI klasy. Za dwa lata, zgodnie z nową ustawą, będzie musiał zdawać ujednolicony egzamin maturalny z języka litewskiego. Tyle że dotychczas przez 10 lat uczył się tego przedmiotu według zupełnie innego programu i z zupełnie innych podręczników niż uczniowie szkół litewskich. Jakie mogą być wyniki egzaminu? Nietrudno sobie wyobrazić – mówi „Rz" Alina Sobolewska, matka dwóch uczniów szkoły polskiej im. Henryka Sienkiewicza w podwileńskim Landwarowie. Jej zdaniem szkoła jest absolutnie nieprzygotowana do tej reformy. – Nie opracowano programów nauczania, nie przygotowano podręczników, nie przygotowano nauczycieli – mówi.

Litewscy politycy zarzucają Polakom niechęć do nauki języka litewskiego. – To kłamstwo. My chcemy mieć jednakowe warunki, nie chcemy być oszukiwani – mówi Sobolewska.

Minister edukacji twierdzi, że planowana akcja strajkowa jest dziełem polskich polityków na Litwie, choć Polacy się od tego odżegnują. – Oceniałbym te zamiary jako akcję piarowską określonych polityków. Nie ma podstaw czegokolwiek zmieniać w niedawno przyjętej ustawie – mówi „Rz" Valentinas Stundys, przewodniczący Komitetu Oświaty, Nauki i Kultury Sejmu RL, wiceprzewodniczący rządzącej partii konserwatystów. – Mam nadzieję, że zapisy ustawy będą pomyślnie realizowane i zwycięży zdrowy rozsądek.Ustawa tylko polepsza sytuację szkolnictwa mniejszości narodowych. Pomoże uczniom lepiej opanować język litewski, co niewątpliwie ułatwi im start.

Korespondencja z Wilna
Rzeczpospolita"
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

KRZYŻACY - rock opera wciąż na scenie!

Określana jako najbardziej zaskakujące wydarzenie muzyczne ostatniego sezonu kulturalnego.
Wybitni polscy aktorzy i wokaliści w pierwszej od wielu lat polskiej rock operze wystąpią niebawem we Wrocławiu.
Widowisko muzyczne przygotowane z okazji obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem utrzymane jest w mrocznej, czarno-białej rockowej stylistyce.

11 Listopada 2011, godz. 19:00
Gdzie
Orbita
Wrocław, ul. Wejherowska
Cennik
I miejsca - 150 PLN
II miejsca - 120 PLN
III miejsca - 90 PLN
IV miejsca - 70 PLN
wejściówki (studenci i iczniowei) - 50 PLN
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

W zwiazku z rock operą KRZYŻACY pojawia się wywiad z odtwórczynią roli Danusi.

"Myślę, że Henryk Sienkiewicz byłby z nas dumny"

http://www.gazetawroclawska.pl/kultura/470487,mysle-ze...

Z Olgą Szomańską, Danuśką z rock opery "Krzyżacy", przed wrocławskim koncertem rozmawia Małgorzata Matuszewska.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Interesujący wykład "O problemach kultury i literatury pogranicza. Refleksje badawcze" prof. dra hab. Tadeusza Bujnickiego:

http://www.youtube.com/watch?v=IH2NSGMpT8A&list=PLE1EC...

http://www.youtube.com/watch?v=7cf4BoFie8k&list=PLE1EC...

http://www.youtube.com/watch?v=d3YoeDi8YTk&list=PLE1EC...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Po sukcesie, wystawionego z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, widowiska muzycznego "Krzyżacy" rock+opera, spektakl będzie można ponownie zobaczyć w Warszawie i Płocku.

http://wiadomosci.mediarun.pl/artykul/konkursy-mr,krzy...

Już 30 oraz 31 maja br. wybitni aktorzy i wokaliści (m in. Artur Gadowski/ Piotr Cugowski, Paweł Kukiz/ Wojciech Cugowski, Maciej Balcar, Maciej Silski, Olga Szomańska, Asteya Dec, Katarzyna Jamróz), do których dołączył Damian Ukeje, zwycięzca pierwszej edycji The Voice of Poland, zaprezentują publiczności polską rock operę, opartą na motywach powieści Henryka Sienkiewicza.
Andrzej A.

Andrzej A. pośrednik, Agencja
Nieruchomości

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Kto się wybiera na oblężenie Malborka?

http://pomorze.naszemiasto.pl/imprezy/562407,oblezenie...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Rzeczywiście corocznie Malbork jest oblegany. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. Zapewne pojawią się liczne relacje i fotoreportaże:)

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Sporo fotorelacji z kolejnej rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem. tym razem padało!

A pamiętacie, jak na 600-lecie skwar sączył się z nieba?
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

W Działdowie zakiełkował nowy projekt - Muzeum Krzyżaków:

"Sienkiewicz z Jurandem przewracają się w grobach ;-)
2012-08-26 20:27:21
Radni postawili kropkę nad "i". Teraz już oficjalnie powstało pierwsze w Polsce muzeum Krzyżaków. Muzeum powstanie późną jesienią.
Sienkiewicz z Jurandem przewracają się w grobach ;-)

Działdowscy radni na nadzwyczajnej sesji podjęli uchwałę w sprawie utworzenia Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie. Placówce nadano też statut, który będzie obowiązywać do dnia zakończenia organizowania muzeum.

Zobacz więcej: http://dzialdowo.wm.pl/119735,Sienkiewicz-z-Jurandem-p...

Muzeum powstanie w ratuszu, gdzie właśnie trwa remont i adaptacja pomieszczeń na potrzeby muzeum. Działdowo na utworzenie muzeum pozyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt inwestycji wynosi ok. 3 mln zł. Otwarcie zaplanowano na "późną jesień" tego roku.

Muzeum ma upowszechniać wiedzę o historii państwa krzyżackiego i ziemi działdowskiej."

Zobacz więcej: http://dzialdowo.wm.pl/119735,Sienkiewicz-z-Jurandem-p...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Echa Grunwaldzkie...

Paradoksalnie projekt może wystartować w rocznicę śmierci Sienkiewicza. W listopadzie....

Muzeum w ratuszu dopiero w grudniu!
16-08-2012
Fot. Muzeum Państwa Krzyżackiego dopiero na 15 listopada. Prawdopodobnie. (Fot. RW)
Plany otwarcia Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie odłożone.

Jak twierdzi burmistrz – tym razem do połowy listopada.



- Budjafex wystąpił z propozycją przedłużenia realizacji tej inwestycji do 20 grudnia. Po naradzie z inżynierem kontraktu i po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim dokonaliśmy przedłużenia do 15 listopada – mówi burmistrz Bronisław Mazurkiewicz.



Czy to 15 listopada, czy 20 grudnia – to już bez znaczenia. Szanse na otwarcie Muzeum Państwa Krzyżackiego w okolicach daty Bitwy pod Grunwaldem oraz zorganizowanie w tym, czasie turnieju rycerskiego i jarmarku, a co za tym idzie osiągnięcie największego sukcesu promocyjnego przepadły bezpowrotnie.

Zakończenie prac do 15 listopada jak najbardziej leży teraz w gestii wykonawcy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że kara za każdy dzień zwłoki po tym terminie to 3 tysiące złotych…

http://www.moje-dzialdowo.pl/2115,8495,1,0,muzeum_w_ra...Adrianna Adamek edytował(a) ten post dnia 16.09.12 o godzinie 19:37



Wyślij zaproszenie do