Temat: Echa Grunwaldzkie...
http://wyborcza.pl/1,91446,8037270,Olsztyn__352__Zebra...
Olsztyn: 352. Zebranie Plenarne Episkopatu (synteza)
Kwestia moralnej oceny zapłodnienia in vitro, dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym i pomoc dla ofiar powodzi - to główne tematy 352. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), które odbyło się w dniach 18-19 czerwca w Olszynie. Ponadto podczas liturgii z udziałem Episkopatu Polski uroczyście zamknięto obchody Roku Kapłańskiego w naszym kraju, zaś we Fromborku uczczono 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika.
Biskupi omówili obecną debatę wokół problematyki in vitro. Abp Józef Michalik powiedział KAI tuż przed rozpoczęciem obrad, że taki punkt w programie obrad jest konieczny zwłaszcza po niedawnym komunikacie Rady Episkopatu ds. Rodziny i po tym kiedy - jak wyraził się przewodniczący KEP - ,,temat ten wywołał tyle szumu".
,,Osoby stosujące procedurę in vitro i z niej korzystające są zagrożone popełnieniem ciężkiego grzechu zrywającego więź z Bogiem i osłabiającego jedność z Kościołem Chrystusowym" - napisali biskupi w komunikacie dodając, że taki grzech ,,sprawia samowykluczenie z Komunii eucharystycznej aż do czasu otrzymania przebaczenia w sakramencie pokuty i pojednania".
Hierarchowie zaapelowali do wszystkich odpowiedzialnych o przekazywanie pełnej prawdy o ,,procedurach medycznych obiektywnie niemoralnych".
Satysfakcję z powodu gorącej debaty jaka toczy się w naszym kraju wokół in vitro wyraził w rozmowie z KAI abp Józef Michalik. Przewodniczący Episkopatu Polski ocenił, że ogólnonarodowa dyskusja wokół in vitro może spowodować pozytywną zmianę poglądów w tej sprawie podobnie, jak to miało miejsce przy dyskusji na temat aborcji. ,,Chodzi o to, żebyśmy postrzegali kwestie życia wedle zasad moralnych zaś wiedza tym zasadom nie zaprzecza lecz im pomaga" - podkreślił przewodniczący KEP.
Rzecznik Episkopatu zapowiedział dalsze rozmowy Kościoła katolickiego w Polsce z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Pierwsze spotkanie przedstawicieli obydwu stron, które odbyło się w lutym w Warszawie, będzie kontynuowane z udziałem abp. Hilariona, który nie mógł w lutym przybyć do Warszawy z powodu trudności komunikacyjnych.
Spotkanie z udziałem metropolity, który jest, jak zaznaczył ks. Kloch, ,,numerem dwa" w hierarchii Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, odbędzie się 24 czerwca w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Na konferencji prasowej Sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik z nadzieją mówił o perspektywach tego dialogu dodając, że jego fundamentem jest chrześcijańska powinność szacunku wobec drugiego człowieka i miłość bliźniego.
Biskupi omawiali także stan pomocy dla powodzian. Rzecznik Episkopatu ks. dr Józef Kloch zaznaczył, że pomoc potrzebna będzie być może nawet przez lata. Raport na temat dotychczasowej pomocy i planów na przyszłość przedstawił biskupom dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz. Dotychczas Caritas Polska przekazała na potrzeby poszkodowanych 14 milionów zł., z czego 3 miliony przekazała jedna tylko diecezja tarnowska.
,,Kościół nie może odstąpić od prawa do obecności krzyża w sumieniach ludzi i w przestrzeni publicznej" - napisali biskupi w specjalnym stanowisku. Ogłoszono je w związku z procesem jaki odbędzie się 30 czerwca przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Dotyczy on odwołania się Włoch od wyroku tegoż Trybunału zakazującego umieszczania krzyża w szkołach publicznych.
Jednym z tematów obrad były prześladowania, jakie spotykają współczesny Kościół w różnych częściach świata. Za kilka dni przybędzie do Polski biskup z Pakistanu, który omówi sytuację tamtejszych chrześcijan. ,,Pamiętamy także Ziemię Świętą, Irak i Turcję, gdzie ostatnio zginął biskup katolicki" - zaznaczył ks. Kloch.
W piątek 18 czerwca wieczorem, podczas uroczystej Mszy św. w olsztyńskiej katedrze pw. św. Jakuba w Olsztynie, biskupi wspólną modlitwą zamknęli Rok Kapłański w Polsce. Wzorem kapłana pozostaje zawsze Chrystus Dobry Pasterz - powiedział w homilii kard. Józef Glemp.
Prymas-senior wskazywał przykłady polskich kapłanów, którzy, w ślad za Chrystusem, oddawali swoje życie za powierzoną im Bożą owczarnię. Wspomniał świętych: Wojciecha, Stanisława, Andrzeja Bobolę, 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej i ks. Jerzego Popiełuszkę. Zaznaczył, że także dziś zdarza się, iż kapłani ponoszą śmierć służąc w różnych częściach świata.
Z wdzięcznością i uznaniem mówił kard. Glemp o hierarchach obchodzących tego dnia 60. rocznice przyjęcia święceń kapłańskich: kard. Henryku Gulbinowiczu i bp. Julianie Wojtkowskim. Wspomniał także o wielkiej pracy duszpasterskiej obecnego metropolity warmińskiego, abp. Wojciecha Ziemby, który obchodził 43. rocznicę święceń kapłańskich.
Kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Komisji KEP ds. Duchowieństwa poprowadził uroczyste odnowienie przyrzeczeń kapłańskich. Zgromadzonych w olsztyńskiej konkatedrze wiernych kard. Dziwisz zachęcił do modlitwy za duchownych. ,,Módlcie się także za nas - biskupów, abyśmy wiernie wypełniali urząd apostolski, który został nam niegodnym powierzony i wśród nas byli żywym wizerunkiem Chrystusa, Dobrego Pasterza, Nauczyciela i Sługi wszystkich" - mówił metropolita krakowski.
Podczas Eucharystii zabrzmiała ,,Missa Pro Pace" pochodzącego z Warmii Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Olsztyńskiego Chóru Kameralnego ,,Collegium Musicum". Podczas Mszy św. wystąpiła również Schola Wyższego Seminarium Duchownego ,,Hosianum".
Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, obradujący w Olsztynie biskupi polscy odwiedzili w sobotę późnym popołudniem pole bitwy. Odmówili tam modlitwę za poległych pod Grunwaldem, o pokój i za narody Europy. Modlitwie przewodniczył metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.
O przebiegu bitwy i etosie rycerskim opowiadał biskupom kleryk Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie Mariusz Grankowski. Alumn seminarium warmińskiego od ośmiu lat jest członkiem Drużyny Rycerskiej Komturii Ostródzkiej i czynnie bierze udział w turniejach i inscenizacjach rycerskich.
"Grunwald to bardzo ważny fragment tego, co Ojciec Święty Jan Paweł II nazywał polską pamięcią i tożsamością" - napisał w homilii, jaką miał wygłosić podczas Mszy św. 15 lipca w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem biskup polowy Tadeusz Płoski, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
Zaznaczył w niej, że nade wszystko do symboli i tradycji zwycięstwa pod Grunwaldem należy pieśń "Bogurodzica", którą rycerze śpiewali bezpośrednio przed rozpoczęciem boju.
Biskup Płoski podkreślił, że zarówno w wojnie z Krzyżakami 1409-1411, jak też w samej bitwie pod Grunwaldem brali udział liczni polscy duchowni. Należał do nich przede wszystkim ks. Mikołaj Trąba, wybitny mąż stanu, podkanclerz Królestwa Polskiego, który kilka lat później został arcybiskupem gnieźnieńskim i prymasem Polski. "To właśnie on był współautorem, a prawdopodobnie nawet autorem planu strategicznego wojny z zakonem krzyżackim" - przypomniał biskup polowy. Dodał, że geneza i korzenie Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, sięgają wspaniałych tradycji rycerskich sprzed wieków, także bitewnego pola chwały pod Grunwaldem w 1410 roku.
W niedzielę we Fromborku polscy biskupi uczcili 750-lecie Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz postać Mikołaja Kopernika.
Więcej...
http://wyborcza.pl/1,91446,8037270,Olsztyn__352__Zebra...