Małgorzata A.

Małgorzata A. projektantka

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Proponuję w tym wątku zgłaszać, informować, proponować, komentować. Chodzi o aktualne zdarzenia związane z Henrykiem Sienkiewiczem.
Małgorzata A.

Małgorzata A. projektantka

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Dziś zainteresowała mnie premiera teatralna.

Nowa premiera w Kotłowni

"Scena Kotłownia” zaprasza na kolejną premierę, która odbędzie się w niedzielę, 6 czerwca. Tym razem będą to "Autorki” Henryka Sienkiewicza, czyli humoreska o dzieciach. Spektakl wyreżyserował Rafał Swaczyna, a na scenie wystąpią: Natalia Tyburska, Joanna Bauer, Piotr Trentowski i Magdalena Kowalewska.
Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Niewątpliwie uroczystość odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza w Kielcach zapowiada sie ciekawie. Część źródeł podawała datę odsłonięcia pomnika 24 czerwca.
Byłoby to w ramach festynów Świeta Kielc - tak ksztaltuje sie program tego święta.

Święto Kielc 2010Info

Święto Miasta Kielce
Koncerty, wystawy, spektakle teatralne

Wystąpią:

Bajm
Wały Jagielońskie
Bracia
Natalia Kukulska

więcej szczegółów wkrótce...

Data

Start: 25 czerwca 2010 - piątek , g. 12:00
Koniec: 27 czerwca 2010 - niedziela


Wg informacji z dnia 3 czerwca pomnik jest w fazie montazu, co mozna oglądać ppod adresem
http://www.radio.kielce.pl/page,,Autor-pomnika-Henryka...

Pomnik Henryka Sienkiewicza zostanie uroczyście odsłonięty podczas Święta Kielc. Przestrzeń wokół monumentu zostanie zagospodarowana do końca lipca.
Dyrektor biura planowania przestrzennego Artur Hajdorowicz zapewnia, że w ciągu najbliższych dni na postumencie pojawi się także postać Henryka Sienkiewicza. Rzeźba do czasu odsłonięcia, które jest planowane na czas święta Kielc, będzie ukryta. Budowa pomnika, to dopiero część prac, które przewidziana jest w tej części miasta. Remont placu Moniuszki spowoduje, że powstanie duża przestrzeń do spędzania wolnego czasu, z ławkami, energooszczędnym oświetleniem i bogatą zielenią. Zostanie zachowany przejazd od ulicy Leonarda, do skrzyżowania z ulicą Winnicką i Zagórską. Przebudowa placu Moniuszki w Kielcach będzie kosztować prawie 3 miliony złotych, a prace zakończą się pod koniec lipca tego roku.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Dzieła Sienkiewicza rzadko goszczą na scenach - zwłaszcza jego dramaty, dlatego zdarzenie sceniczne w Ostrowie zasługuje na szczególną uwagę. Jak sie okazuje, premiera "Autorek" w Kotłowni doczekała sie dziś relacji:

http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/201006...

M.Uścińska
Co to nieprzyzwoitość, czyli „Autorki”
Kotłownia ma za sobą już dwudziestą premierę. W niedzielę, 6 czerwca na deskach teatru Scena Kotłownia zagrano „Autorki” Henryka Sienkiewicza.

Jak powiedział reżyser, Rafał Swaczyna, jest to spektakl bardzo znanego pisarza, ale mało znanego dramaturga.

W humoresce zagrały Natalia Tyburska i Joanna Bauer, a obok nich, przed publicznością zaprezentowała się Magdalena Kowalewska i Piotr Trentowski.

„Autorki”, czyli opowieść o perypetiach dwóch ciekawych świata dziewczynek jest dla Joanny Bauer debiutem, a dla Natalii Tyburskiej, pierwszą okazją do zagrania głównej roli.
To historia dziewczynek, które postanawiają napisać bardzo nieprzyzwoite opowiadanie o uwodzeniu i miłości… Pytanie tylko, co to znaczy „nieprzyzwoite”? Prawdy próbują dowiedzieć się od wujka proponując mu, aby je uwiódł…

Rafał Swaczyna przyznał, że świetnie bawił się przy pracach nad tym spektaklem, próbując „powiedzieć, tak, aby nie powiedzieć” i jednocześnie dawać aktorkom rady, jak zagrać role.

Po premierze, na aktorów i gości czekała symboliczna lampka szampana. W spotkaniu miała wziąć udział aktorka Halina Machulska, ale z powodów zdrowotnych nie udało się jej przyjechać. Obiecała jednak, że na pewno, gdy nadarzy się okazja, odwiedzi „kotłowniaków”.

W Kotłowni premiera goni premierę. Jeszcze nie ochłonęliśmy po wystawieniu spektaklu „Ulewa”, a już grane są „Autorki”. Natomiast 27 czerwca czeka nas kolejna premiera, czyli „Bitwa morska” Jeana Michela Ribesa.

Występują:
Joanna Bauer, Natalia Tyburska, Piotr Trentowski, Magdalena Kowalewska; Reżyser:
Rafał Swaczyna
Katarzyna Barańska

Katarzyna Barańska Tylko człowiek
posiada dar mowy.

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

W Zamościu w niedzielę na Rynku Wielkim miała miejsce inscenizacja zatytułowana „Legenda stołu szwedzkiego”, przygotowana w oparciu o „Potop” Henryka Sienkiewicza. W niedzielne południe 6 czerwca przybyło do Zamościa na Jarmark Hetmański wielu turystów. Świetna impreza!
Małgorzata A.

Małgorzata A. projektantka

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

To nowości, jakich jesteśmy na pewno ciekawi!

Zainteresowałam się tymi przygotowaniami do odsłonięcia pomnika w Kielcach.

Nowe centrum Kielc pod kolumną

Na placu Moniuszki w Kielcach trwają pracę nad posadowieniem pomnika Henryka Sienkiewicza. W tej chwili stoi już postument z 8-metrową kolumną. Wkrótce na pomniku zasiądzie postać Henryka Sienkiewicza. – Bardzo mi zlaeży, aby to dzieło zrosło się z urbanistyką, miastem, pejzażem, a przede wszystkim z ludźmi, bo dla nich to robimy - mówi Gustaw Zemła, autor rzeźby.
Jak podkreślił prezydent Kielc Wojciech Lubawski, pomnik nie będzie zwieńczeniem ulicy Sienkiewicza ale jej początkiem. – To rzeźba pana profesora wyznaczy centrum Kielc. myślę, że jak ktoś się teraz będzie umawiał na spotkanie w centrum, to nikt nie będzie miał wątpliwości, że chodzi o kolumnę koryncką.
Postać samego Henryka Sienkiewicza pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni, ale pozostanie zasłonięta. Ukończone dzieło będziemy mogli zobaczyć w ostatni weekend czerwca, podczas Święta Kielc. Pomnik to jedna z części prac, która przewidziana jest na placu Moniuszki. Po modernizacji ta cześć miasta z ławkami i nowoczesnym oświetleniem będzie zachęcać do odpoczynku. Zgodnie z sugestiami autora monumentu, będzie to miejsce pełne zieleni. Wszystkie prace mają się zakończyć w lipcu tego roku. .
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Nie powstała nowa ekranizacja "Krzyżaków" z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem - chociaż zapowiadały się dwie w roku 2000 na stulecie powieści Sienkiewicza.

Tymczasem w marcu upłynęło 50 lat od powstania adaptacji Aleksandra Forda!

"Kręcony od lata 1959 roku do marca 1960 roku film historyczny w reżyserii Aleksandra Forda pt. "Krzyżacy" od początku swego powstawania budził powszechne zainteresowanie. Dowodem tego zainteresowania były m.in. liczne listy nadchodzące do Wytwórni Filmowej w Łodzi, pełne uwag, rad, żądań, wskazujące na niecierpliwe oczekiwanie oraz na niepokój, jaki odczuwali czytelnicy powieści Henryka Sienkiewicza wobec pogłosek o przeinaczeniu sienkiewiczowskiego arcydzieła. Jest to zjawisko wprost wyjątkowe i w dziejach filmu polskiego nie spotykane."
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Kielczanie w najbliższy weekend będą mieli Sienkiewiczowskie święto.

Rzeźba Henryka Sienkiewicza autorstwa prof. Gustawa Zemły stanęła w poniedziałek na postumencie przy placu Moniuszki. Uroczyste odsłonięta zostanie w piątek podczas rozpoczynającego się Święta Kielc.

kielce.gazeta.pl/kielce/51,35255,8044826.html?i=1

Ważąca tonę rzeźba z brązu przedstawiająca noblistę siedzącego w płaszczu przewieszonym przez ramię przyjechała z pracowni z Bielska-Białej i uzupełniła stojącą od kilku tygodni dziewięciometrową kolumnę. Trwają jeszcze prace przy zagospodarowaniu terenu wokół pomnika.

Będzie on otoczony półkolistym półmetrowym murkiem z kilkudziesięcioma podświetlanymi siedziskami. Podświetlone będą też sąsiadujące z pomnikiem drzewa. Uroczyste odsłonięcie pomnika w piątek o godz. 17.


Obrazek


Fot. Paweł Małecki / Agencja Gaz
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Gazeta.pl w Kielcach daje relację z ustawienia pomnika przy reprezentacyjnej ulicy w mieście - w tym mały fotoreportaż.
2010-06-21

http://kielce.gazeta.pl/kielce/51,35255,8044826.html?i=2


Obrazek



Obrazek



Obrazek


Fot. Paweł Małecki / Agencja Gaz
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Program Święta Kielc

"Bajm", "Bracia", "Wały Jagiellońskie" i Natalia Kukulska, a także kabareciarze, kataryniarze, spektakle, konkursy i kiermasze – przed nami weekend pełen atrakcji. 25 czerwca zacznie sią Święto Kielc. Świętujemy tradycyjnie na deptaku i w placówkach kultury. Wstępem do głównych imprez będzie piątkowa ‘Biała Noc’, kiedy dla gości szeroko otwierają się muzea, galerie i teatry.
Kielecka Biała Noc zacznie się tuż po południu na Placu Artystów, gdzie na dobry początek polecamy najmłodszym ‘Letnie Tuwimki’ – prezentowane w ramach Świętokrzyskiego Festiwalu Teatrów Lalkowych. Jednym z głównych bohaterów pierwszego dnia Święta Kielc będzie sam Henryk Sienkiewicz – o godz. 17-tej uroczyście zostanie odsłonięty jego pomnik na Placu Moniuszki.
W sobotę kolejne atrakcje. Na występy młodych zdolnych kielczan, a po nich na koncert ‘Braci’ warto się wybrać na Plac Artystów. W Parku Miejskim zaplanowano Festyn Rodzinny, a w DŚT – piosenki Anny Jantar i występ Natalii Kukulskiej.
Niedzielę na Placu Artystów zacznie koncert gitary klasycznej, a zakończy zespół Bajm. Na Placu Moniuszki wystąpi tego dnia kabaret Elita, a w DŚT Rudi Schubert i Wały Jagiellońskie.
Imprezom towarzyszą m.in. mistrzostwa w kolarstwie szosowym ze starem przed KCK, festiwal katarynek z finałem w DŚT i Targi Muzyki, Tańca i Rozrywki Showexpo w Targach Kielce.
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Już od dziś oficjalnie Kielce odzyskały pomnik Sienkiewicza:

W Kielcach odsłonięto pomnik Henryka Sienkiewicza
PAP
2010-06-25, ostatnia aktualizacja 2010-06-25 19:55

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,8066396,W_Kielcach_odslonie...

http://wyborcza.pl/1,91446,8066396,W_Kielcach_odslonie...

Pomnik Henryka Sienkiewicza autorstwa Gustawa Zemły - jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy - został odsłonięty i poświęcony w piątek w Kielcach, w ramach obchodów dni miasta. W uroczystości uczestniczyli krewni wielkiego pisarza.
Monument przedstawia literata siedzącego pod wysoką, klasyczną kolumną rzymską, w narzuconym na ramię płaszczu, z symbolizującym Nagrodę Nobla arkuszem papieru na kolanach. Postać została wykonana z brązu, natomiast kolumna, cokół i płyta, na której stanęły oba te elementy - z marmuru świętokrzyskiego. Z przodu cokołu pomnika wykuto napis "Quo vadis", natomiast z tyłu umieszczono słowa z powieści "Ogniem i mieczem" - "Wszyscyśmy bracia".

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski powiedział do kilkuset uczestników uroczystości: "Jesteśmy dumni z tego pomnika". Wyraził jednocześnie przekonanie, że kielczanie z dnia na dzień będą się przyzwyczajać do nowego monumentu, a ten będzie "pobudzał ich wyobraźnię" i skłaniał do refleksji, ilekroć wyjdą na reprezentacyjną ulicę miasta, której autor "Trylogii" patronuje.

Prof. Gustaw Zemła oznajmił, że współtwórcą pomnika jest jego przyjaciel - artysta rzeźbiarz Piotr Pietrusiński, który wykonał m.in. koryncką kolumnę, a także autor projektu otoczenia monumentu - architekt Artur Hajdorowicz. "Przestrzeń, rzeźba, plac, architektura stały się harmonijną jednością; to jest to, czego rzeźbiarz i architekt mogą sobie życzyć" - ocenił końcowy efekt wspólnej pracy.

Juliusz Sienkiewicz - wnuk Henryka - wyraził opinię, że ręka Gustawa Zemły została "stworzona" do rzeźbienia pomników jego dziada. Przypomniał, że jeden sienkiewiczowski pomnik autorstwa profesora stoi w warszawskich Łazienkach, a drugi w Szwajcarii.

Kieleckie władze poprosiły prof. Gustawa Zemłę o przygotowanie modelu pomnika Henryka Sienkiewicza po fiasku konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na opracowanie koncepcji monumentu pisarza. W opinii sądu konkursowego, żadna z 14 zgłoszonych prac nie spełniała kryteriów oceny i oczekiwań zamawiającego.

Kazimierz Gustaw Zemła studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 50 lat uczy rzeźby na tej uczelni. Jest autorem kilkunastu pomników - m.in. Powstańców Śląskich w Katowicach, Władysława Broniewskiego w Płocku, Poległych i Niepokonanych w Warszawie, Jana Pawła II w Mistrzejowicach, Mojżesza w Łodzi oraz Ernesta Malinowskiego w Peru.

Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku w podkieleckim Oblęgorku dworek wraz z majątkiem. Przekazano go pisarzowi, jako "dar od narodu" z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. Od 52 lat mieści się tam muzeum pisarza.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,91446,8066396,W_Kielcach_odslonie...
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Dziś specjalny pokaz "Krzyżaków w reż. Forda w Malborku. Trwa właśnie przedpremierowa projekcja.

http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=...

Pokaz przedpremierowy "Krzyżaków" Forda w Malborku
30 czerwca 2010

Zrekonstruowane cyfrowo imponujące filmowe widowisko w reżyserii Aleksandra Forda właśnie odzyskało blask, jakim lśniło w dniu premiery 50 lat temu. W sześćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem twórcy projektu KinoRP wraz z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Muzeum Zamkowym w Malborku zapraszają na przedpremierowy pokaz cyfrowej wersji filmu "Krzyżacy" . Specjalny plenerowy pokaz "Krzyżaków", w historycznej scenerii zamku w Malborku, odbędzie się 10 lipca (sobota) o godzinie 21:00.

Wypróbowany sienkiewiczowski wzorzec - trochę batalistyki, odrobina polityki i szczypta romansowych perturbacji - w średniowiecznych realiach. Tragiczna miłość Zbyszka z Bogdańca i Danusi, ojcowski dramat wojowniczego Juranda ze Spychowa, a w tle narastający polsko-krzyżacki konflikt, którego kulminacją będzie bitwa pod Grunwaldem.


REKLAMA

Pierwszy polski supergigant historyczny zrealizowany na zamówienie władz z okazji 550. rocznicy grunwaldzkiego zwycięstwa. Spektakularna ekranizacja popularnej powieści, mimo obciążeń ideologicznych ciągle imponująca stroną wizualną. A przede wszystkim kasowy przebój i najchętniej oglądany polski film wszech czasów.

Plenerową projekcję zrekonstruowanego w ramach projektu KinoRP filmu “Krzyżacy" poprzedzi otwarcie wystawy dokumentującej powstawanie filmu. Na wernisaż zapraszamy do sal Zamku Średniego o godzinie 17:00. Natomiast o 20:30, tuż przed projekcją filmu, odbędzie się spotkanie z jego twórcami. Spotkanie poprowadzi Stanisław Janicki.

Cyfrowa rekonstrukcja “Krzyżaków" to kolejne przedsięwzięcie projektu KinoRP, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości kopii cyfrowych najwybitniejszych polskich tytułów filmowych. Dzięki współpracy specjalistów od technologii cyfrowych z twórcami rekonstruowanych filmów wreszcie można w pełni dostrzec i docenić wszystkie wizualne i artystyczne walory arcydzieł polskiej kinematografii. Nie inaczej jest z “Krzyżakami", którym prace rekonstrukcyjne nadzorowane artystycznie przez jednego z najwybitniejszych polskich operatorów Witolda Sobocińskiego przywróciły zapomnianą świetność.

Więcej na grupie KinoRP na Facebooku oraz na stronie http://zamek.malbork.pl

[KS / Organizatorzy]
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=...

Wystawa upamiętniająca 50 lat od premiery filmu "Krzyżacy"
6 lipca 2010

10 lipca 2010 roku w Malborku zostanie otwarta wystawa upamiętniająca pięćdziesiątą rocznicę premiery filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda . Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi i Muzeum Zamkowe w Malborku jest częścią programu obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Krzyżacy byli jednym z pierwszych monumentalnych osiągnięć polskiej kinematografii. Aleksander Ford od samego początku postawił sobie za cel wyreżyserowanie przełomowego obrazu, który otworzy nowy rozdział w dziedzinie epiki filmowej. W tym celu zebrał ogromny budżet (ponad trzydzieści milionów złotych) i podjął współpracę z licznymi historykami, kostiumologami oraz scenografami, których efekty pracy możemy podziwiać po dziś dzień. Zadaniem ekspozycji, organizowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi jest ukazanie procesu powstawania filmu Krzyżacy oraz jego wpływu na współczesną kulturę.


REKLAMA

Wystawa obejmuje prezentację bogatej kolekcji zdjęć ilustrujących przygotowania do realizacji filmu, fotosów, werków. Bogaty materiał fotograficzny zgromadzony do wystawy pochodzi m.in. ze zbiorów Filmoteki Narodowej, Muzeum Ziemi Kociewskiej. Został on uzupełniony o projekty scenograficzne Romana Manna oraz projekty kostiumów Michelle i Lecha Zahorskich. Muzeum Kinematografii w Łodzi postanowiło wykorzystać swoje bogate zbiory plakatów filmowych. Stale powiększająca się kolekcja plakatów, dotycząca obrazu Aleksandra Forda, oprócz plakatów polskich, których autorami byli najznakomitsi artyści graficy jak Roman Cieślewicz i Jan Lenica obejmuje egzemplarze z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Czech, Włoch, USA a nawet Japonii. Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja zachowanych rekwizytów w postaci strojów, zbroi oraz chorągwi.

Uroczyste otwarcie wystawy zostanie uświetnione pokazem odnowionej przez Kino RP kopii cyfrowej Krzyżaków Aleksandra Forda. Przed projekcją nastąpi spotkanie z częścią ekipy oraz aktorami, którzy pracowali na planie filmu.

Wystawa w Muzeum Zamkowym w Malborku będzie otwarta dla publiczności od 11 lipca do 30 sierpnia 2010 roku. W późniejszym terminie ekspozycja zostanie pokazana w Muzeum Kinematografii w Łodzi (10 września - 30 października 2010 r.) oraz w Muzeum Mazurskim w Szczytnie (8 listopada - 30 grudnia 2010 r.)

Organizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi
Muzeum Zamkowe w Malborku
Kuratorzy : Łukasz Grygiel, Krystyna Zamysłowska
Projekt graficzny wystawy: Sławomir Bit
Główny partner: FILMOTEKA NARODOWA
STUDIO FILMOWE OKO
Współpraca: Muzeum Ziemi Kociewskiej, KINO RP, Urząd Miasta Łodzi
Patronat medialny: http://filmpolski.pl, http://stopklatka.pl
Wystawa zrealizowana ze środków Narodowego Centrum Kultury
Patronat Honorowy
Piotr Żuchowski- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego

[KS / Muzeum Kinematografii]
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

http://www.stopklatka.pl/wydarzenia/wydarzenie.asp?wi=...




"Krzyżacy" wracają w wielkim stylu. Mamy bilety do 21 kin!
2 lipca 2010

Po co iść do kina na film widziany dziesiątki razy w telewizji? Bo zrekonstruowane cyfrowo imponujące filmowe widowisko właśnie odzyskało blask, jakim lśniło w dniu premiery. "Krzyżacy" w fantastycznej jakości obrazu z pewnością zaskoczą tych, którzy 12 lipca o godzinie 20:00 wybiorą się do kin sieci Multikino i Silver Screen w całej Polsce. Na trzy dni przed 600 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem "Krzyżacy" zrekonstruowani cyfrowo w ramach projektu KinoRP powrócą w wielkim stylu na duży ekran! W Stopklatce trwa konkurs, w którym do wygrania są zaproszenia na seanse do 21 kin.

Wypróbowany sienkiewiczowski wzorzec - trochę batalistyki, odrobina polityki i szczypta romansowych perturbacji - w średniowiecznych realiach. Tragiczna miłość Zbyszka z Bogdańca i Danusi, ojcowski dramat wojowniczego Juranda ze Spychowa, a w tle narastający polsko-krzyżacki konflikt, którego kulminacją będzie bitwa pod Grunwaldem.

Obrazek

Pierwszy polski supergigant historyczny zrealizowany na zamówienie władz z okazji 550. rocznicy grunwaldzkiego zwycięstwa. Spektakularna ekranizacja popularnej powieści, mimo obciążeń ideologicznych ciągle imponująca stroną wizualną. A przede wszystkim kasowy przebój i najchętniej oglądany polski film wszech czasów.

Pokaz kinowy zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Krzyżacy" to już ósma odsłona projektu KinoRP, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości kopii cyfrowych najwybitniejszych polskich tytułów filmowych. Dzięki współpracy specjalistów od technologii cyfrowych z twórcami rekonstruowanych filmów wreszcie można w pełni dostrzec i docenić wszystkie wizualne i artystyczne walory arcydzieł polskiej kinematografii. Nie inaczej jest z “Krzyżakami", którym prace rekonstrukcyjne nadzorowane artystycznie przez jednego z najwybitniejszych polskich operatorów Witolda Sobocińskiego przywróciły zapomnianą świetność.

Obrazek


* Wszystkie
* Polska
* Hollywood
* Świat
* Branżowe
* Off
* DVD
* Archiwum

WYDARZENIE

"Krzyżacy" wracają w wielkim stylu. Mamy bilety do 21 kin!
2 lipca 2010

Po co iść do kina na film widziany dziesiątki razy w telewizji? Bo zrekonstruowane cyfrowo imponujące filmowe widowisko właśnie odzyskało blask, jakim lśniło w dniu premiery. "Krzyżacy" w fantastycznej jakości obrazu z pewnością zaskoczą tych, którzy 12 lipca o godzinie 20:00 wybiorą się do kin sieci Multikino i Silver Screen w całej Polsce. Na trzy dni przed 600 rocznicą Bitwy pod Grunwaldem "Krzyżacy" zrekonstruowani cyfrowo w ramach projektu KinoRP powrócą w wielkim stylu na duży ekran! W Stopklatce trwa konkurs, w którym do wygrania są zaproszenia na seanse do 21 kin.

OSOBY ZAINTERESOWANE UDZIAŁEM W POKAZIE ZAPRASZAMY TUTAJ.


REKLAMA

Wypróbowany sienkiewiczowski wzorzec - trochę batalistyki, odrobina polityki i szczypta romansowych perturbacji - w średniowiecznych realiach. Tragiczna miłość Zbyszka z Bogdańca i Danusi, ojcowski dramat wojowniczego Juranda ze Spychowa, a w tle narastający polsko-krzyżacki konflikt, którego kulminacją będzie bitwa pod Grunwaldem.

Pierwszy polski supergigant historyczny zrealizowany na zamówienie władz z okazji 550. rocznicy grunwaldzkiego zwycięstwa. Spektakularna ekranizacja popularnej powieści, mimo obciążeń ideologicznych ciągle imponująca stroną wizualną. A przede wszystkim kasowy przebój i najchętniej oglądany polski film wszech czasów.

Pokaz kinowy zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Krzyżacy" to już ósma odsłona projektu KinoRP, którego celem jest stworzenie wysokiej jakości kopii cyfrowych najwybitniejszych polskich tytułów filmowych. Dzięki współpracy specjalistów od technologii cyfrowych z twórcami rekonstruowanych filmów wreszcie można w pełni dostrzec i docenić wszystkie wizualne i artystyczne walory arcydzieł polskiej kinematografii. Nie inaczej jest z “Krzyżakami", którym prace rekonstrukcyjne nadzorowane artystycznie przez jednego z najwybitniejszych polskich operatorów Witolda Sobocińskiego przywróciły zapomnianą świetność.

Zrekonstruowany cyfrowo film "Krzyżacy" w kinach sieci Multikino i Silver Screen w całej Polsce już 12 lipca o godzinie 20:00. Tego nie można przegapić!

Więcej na stronie http://kinorp.pl oraz na grupie KinoRP na Facebooku, a także na http://multikino.pl

Partnerzy projektu KinoRP: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe OKO, KPD, Studio Filmowe TPS, Dom Postprodukcyjny The Chimney Pot oraz TOYA Studios.

Obrazek
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

W najbliższy piątek, 16 lipca, o g. 18.00, w poznańskim Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza promocja wznowienia książki Marcelego Kosmana "Na tropach bohaterów Krzyżaków".
Katarzyna Barańska

Katarzyna Barańska Tylko człowiek
posiada dar mowy.

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Poruszenie Krzyżakami przy okazji rocznicy Grunwaldu zaciekawia, bo faktycznie jest duże.
Diana Pogodna

Diana Pogodna wolny zawód

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

"Henryk Sienkiewicz i bohaterowie jego powieści"

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na nową wystawę czasową zatytułowaną „Henryk Sienkiewicz i bohaterowie jego powieści”.

Wystawa podzielona została na dwie integralne części;
pierwsza zawierająca m. in. rękopisy pisarza: „Na polu chwały” i „Zagłoba swatem”, pamiętnik Marii Babskiej – trzeciej żony pisarza, album na fotografie ze zdjęciami najbliższych osób, fotografie i pamiątki, które pozostały po pisarzu albo są z nim związane. Wśród prezentowanych w tej części eksponatów znalazły się pierwsze wydania powieści Henryka Sienkiewicza. Można zobaczyć również kolekcję ekslibrisów, poświęconych twórczości i osobie noblisty."
termin wystawy: 29 maja - 15 września 2010
wiecej:http://mlim.szydlowiec.bip.net.pl/?a=49


Obrazek
Diana Pogodna edytował(a) ten post dnia 16.07.10 o godzinie 03:03
Diana Pogodna

Diana Pogodna wolny zawód

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Wystawy w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza


Obrazek


Prezentowane do konca sierpnia , Stary Rynek84, Poznan.
(Oddzial Biblioteki Raczynskich)
Wiesław Adamik

Wiesław Adamik Dziwny zbieg
okoliczności
sprawił, iż
biografia jego
wymi...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

Dzisiaj oznaczyliście moją "wypowiedź" bodaj z 7 czerwca jako wartościową, długo się zastanawialiście! Znaleźliście na to czas w środku nocy!
Zapraszam wobec tego do grupy "Grupa Dyskusyjna "Sienkiewicz 2016", są w niej oryginalne artykuły i informacje z osobistego mojego spotkania z Juliuszem Sienkiewiczem, wnukiem pisarza, ciekawe informacje o sienkiewiczologach ect. Z różnych powodów nie upubliczniam w grupach otwartych dla każdej postronnej osoby materiałów stricte osobistych, czasem naukowych przed ich niepublicznym i nieprzedyskutowaniem w tej grupie zamkniętej.Wiesław Adamik edytował(a) ten post dnia 16.07.10 o godzinie 13:02
Adrianna Adamek

Adrianna Adamek "Prawdziwym
powołaniem człowieka
jest to tylko, do
czego ...

Temat: Aktualności Sienkiewiczowskie

http://consolamentum.salon24.pl/209096,to-pod-ten-grun...

2010-07-17 22:16
To pod ten Grunwald

Krzysztof Wołodźko, stały współpracownik OBYWATELA, człowiek klawiatury. Miłośnik Nowej Huty.

http://obywatel.org.pl
Ładnie wygląda cyfrowa wersja "Krzyżaków", którą daje teraz TVP 1. To dziwne, że po dwudziestu latach III RP kanon wyobraźni społecznej wyznaczają produkcje robione za ciężkiego PRL: ta ekranizacja, dwie ekranizacje sienkiewiczowskiej "Trylogii".

To też pokazuje, co to za państwo, ta III RP... No, takie państewko na prawach Bantustanu się nam zrobiło, także w kulturze. No ale za to mamy PrideParady, czy jakoś tak. To moze jednak jest postęp?;-)

Bitwy, wielkie bitwy, wielkie słowa, pamięć. Cóż, mężowie walczą i giną, kobiety muszą zatroszczyć się o żywych. Tak to już w Polsce od wieków bywało. Ale i to się poprawi, zmieni na lepsze, znacznie lepsze. Na tyle lepsze, że jedynie "Odę do radości" będziemy nucić, "Bogarodzica" już zbędna.

A Grunwald... Cóż, po bitwach zostają pobojowiska. I zgliszcza. O czym śpiewa Kaczmarski (koniecznie wysłuchać).

PS. W nowym numerze OBYWATELA polecam swój wywiad ze znanym wszystkim salonowiczom Michałem Tyrpą, rozmowa nie tylko o rotmistrzu Pileckim.

Następna dyskusja:

Spotkania, wystawy... Sienk...




Wyślij zaproszenie do