Temat: Książki wycofane ze sprzedaży


Obrazek


Tytuł: Uślubieni
Autor: Adrian Markowski
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Stron: 176
Format: 12.5 x 19.5 cm
Oprawa: miękka

„Uślubieni” to mroczna i zarazem groteskowa kontynuacja „Sąsiadów”, nominowanych w 2007 r. do nagrody Srebrnego Kałamarza Fundacji Zielona Gęś im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W „Uślubionych” znajdujemy te same, oglądane w krzywych zwierciadłach, obrazy międzyludzkich relacji, jednak – w odróżnieniu od „Sąsiadów” – przede wszystkim relacje płci. Niby złośliwy demiurg, stojący na zaciemnionej scenie, autor ukazuje nam fragmenty groteskowej rzeczywistości, zamieszkiwanej przez istoty, budzące w równym stopniu śmiech, co grozę – przez nas samych.

Adrian Markowski - jeden z najbardziej zaskakujących współczesnych polskich prozaików. Jego dotychczasowe książki odbiegają pod każdym względem od powszechnie wykorzystywanych schematów, przełamują przyzwyczajenia czytelników, konfrontują ich z całkiem nową formą i językiem. Takie pisarstwo stawia odbiorcy wysokie wymagania, jednak w przypadku książek Markowskiego nagroda za wysiłek jest naprawdę sowita – zaprawiony sceptycyzmem, błyskotliwy dowcip, połączony z pozbawioną skrupułów ironią, kryją głęboką refleksję nad duchowym ubóstwem i intelektualnym prymitywizmem współczesności.
Adrian Markowski jest dziennikarzem, redaktorem naczelnym CRN Polska.Magda S. edytował(a) ten post dnia 02.02.11 o godzinie 20:29

Temat: Książki wycofane ze sprzedaży


Obrazek


Tytuł: Sąsiady
Autor: Adrian Markowski
Tłumaczenie:
Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Stron: 160
Format: 12.5 x 19.5 cm
Oprawa: miękka

Powieść to, czy zbiór opowiadań? Opowieści, w których pobrzmiewa Ionesco, Vian i Mrożek, Topor? Z jednej strony, każdy rozdział stanowi odrębną całość, zamkniętą historię. Z drugiej, przez opowieść przewijają się kolejne wcielenia tych samych postaci, bezimiennych, połączonych w nierozerwalną całość z rolą, jaką przez chwilę odgrywają na stworzonej przez autora scenie. Czy anonimowe postacie z „Sąsiadów” wpisują się w koncepcję manekinów Brunona Schulza? Pozbawienie postaci imion, a nawet charakterystycznych cech, ich utożsamienie z wypowiadanymi kwestiami, gestem, sytuacją, daje fascynujące efekty. Zamiast prostej fabuły, obserwujemy cykl przemian, labirynt zdarzeń, skomplikowaną grę relacji. A wszystko to opisane jedynym w swoim rodzaju językiem, niezwykle prostym, a jednocześnie precyzyjnym do granic możliwości.
„Sąsiady” to książka wciągająca; nie będzie wam łatwo o niej zapomnieć. Czytając ją można śmiać się do łez! Można też sięgnąć głębiej do ciemniejszych pokładów, gdzie odkryjemy oniryczny wszechświat ludzkiego wnętrza.Magda S. edytował(a) ten post dnia 02.02.11 o godzinie 20:31

Temat: Książki wycofane ze sprzedaży


Obrazek


Tytuł: Okruchy Boga
Autor: Scott Adams
Tłumaczenie: Bogusława Koziorowska Jurkevich
Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Stron: 144
Format: 12.5 x 19.5 cm
Oprawa: miękka

Książka Okruchy Boga jest psychologicznym eksperymentem, który dzięki zastosowaniu pewnych technik hipnozy odświeży nasze spojrzenie na świat.
We wstępie Scott Adams pisze: „Zachęcam do czytania tych, którzy nie boją się, że ich mózg mógłby się zlasować. Bowiem po osiągnięciu pewnego wieku, większość ludzi wzbrania się przed nowymi odkryciami, nowym spojrzeniem na świat. Prawdopodobnie, jeśli masz ponad pięćdziesiąt pięć lat (w sensie umysłowym), ta książka wcale ci się nie spodoba. Ale oczywiście granica wieku jest bardzo względna. Jeśli masz lat osiemdziesiąt, ale czujesz się jak trzydziestopięciolatek – zapewne przeczytasz ją z przyjemnością. Jeśli natomiast masz dwadzieścia trzy lata – będziesz czytał pasjami!”

Czytając tę przewrotną książkę zadajemy sobie pytania: O co tu właściwie chodzi? Kim są jej bohaterowie – starzec znający odpowiedzi na wszystkie pytania i młody doręczyciel przesyłek? Ich dialog jest niezwykle wciągający, a pointa - zaskakuje.

Okruchy Boga wpisują się w stylistykę zapoczątkowaną przez Dana Millmana (Droga miłującego pokój wojownika) i Richarda Bacha (Iluzje). To książka-gra, która ma wywołać proces zmian, sprowokować do niezależnego myślenia i w konsekwencji rozproszyć złudzenia. A jeśli to się nie uda - rozbawić, albo chociaż rozzłościć.
To najczęściej czytany e-book na świecie, choć nie ma w nim ani seksu ani brutalnych scen.

Temat: Książki wycofane ze sprzedaży


Obrazek


Tytuł: Prorok The Prophet - pierwsze wydanie (książka została wznowiona w innej opawie graficznej)
Autor: Khalil Gibran
Tłumaczenie: Bogusława Koziorowska Jurkevich
Wydawnictwo: Nowy Horyzont
Stron: 128
Format: 15 x 15 cm
Oprawa: miękka z obwolutą

To dwujęzyczne – polsko-angielskie wydanie „Proroka” upamiętnia 85 rocznicę jego pierwszej publikacji oraz 125 rocznicę urodzin autora.
Khalil Gibran, poeta, filozof, malarz urodził się w 1883 roku w Libanie a zmarł w 1931 roku w Nowym Jorku. W wieku lat 11 wyemigrował wraz z matką i rodzeństwem do Bostonu w USA. Początkowo mieszkał w bostońskim Chinatown, jednak po kilkunastu latach, kiedy zdobył uznanie w kręgach kulturalnych Bostonu, a także zaczęło sie ukazywać coraz więcej jego publikacji przeniósł się do Nowego Jorku.
Część swoich utworów napisał w języku arabskim, ale kilka znaczących dzieł (m.in. „PROROK”) powstało w języku angielskim. Żadna z istniejących religii nie była dla Gibrana zdolna ukazać pełni Prawdy, której szukał, toteż w swojej twórczości korzystał zarówno z tradycji chrześcijańskiej, jak i buddyzmu, islamu, transcendentalizmu amerykańskiego, a nawet folkloru wywodzącego się z rodzinnego Libanu.
Jego dzieła są przetłumaczone na ponad 20 języków. W rodzinnym Libanie oraz innych krajach arabskich zajmuje on jedno z czołowych miejsc na literackim panteonie.

Następna dyskusja:

Książki - TOP 10




Wyślij zaproszenie do