Karolina C Dulnik

Karolina C Dulnik Ekspertka w
dziedzinie
komunikacji
wewnętrznej,
interpers...

Temat: Mural z widokiem kładki w getcie

łNa betonowym murku przy skrzyżowaniu Chłodnej i Żelaznej powstał obraz z widokiem kładki w warszawskim getcie. Autor - Adam X - namalował go w 64. rocznicę wybuchu powstania w żydowskiej dzielnicy.

Drewniany pomost dla pieszych był jednym z symboli warszawskiego getta. W 1942 r. łączył dwie jego części (tzw. małe i duże getto) rozdzielone "aryjską" ulicą Chłodną. By przejść kładką na drugą stronę, trzeba było wspiąć się po schodach na wysokość drugiego piętra, a mimo to na pomoście zawsze kłębiły się tłumy ludzi. Konstrukcję rozebrano po kilku miesiącach, gdy zlikwidowano małe getto. Słynną kładkę postanowili przypomnieć młodzi ludzie, którzy znają ją tylko z archiwalnych filmów i fotografii. Namalowanie obrazu to wspólny pomysł Grzegorza Lewandowskiego, współwłaściciela klubokawiarni Chłodna 25, oraz Adama X (Adama Jastrzębskiego), absolwenta historii sztuki i autora murali. - Kładka jest częścią mitologii tej okolicy. Miała być niby udogodnieniem dla mieszkańców getta, a była narzędziem pomagającym sterować masami zniewolonych ludzi - mówi Adam X.

Betonowa tablica, na której powstał mural, stoi vis-a-vis klubokawiarni i zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca, gdzie podczas okupacji znajdował się pomost nad Chłodną. Czarno-szaro-biały obraz Adam X podpisał: "Tam była kładka". Ten sam tekst powtórzył w języku jidisz i po hebrajsku.