konto usunięte

Temat: FESTIWAL FILMOWY: WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

W dniach 18 - 20 września br., w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbędzie się 6. objazdowy festiwal filmowy:
WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE.

18 września

9:00 Filmy pełnometrażowe

Przytul mnie, puść mnie – 100'

Oksfordzka Mulberry Bush to szkoła z internatem dla dzieci wykluczonych ze zwykłych szkół ze względu na agresywne zachowanie. Nauczyciele, których jest tu dwa razy więcej niż uczniów, na co dzień spotykają się z morzem przekleństw, pluciem i fizyczną agresją ze strony wychowanków. Ich heroiczne wręcz wysiłki zmiany destrukcyjnych wzorców zachowania dzieci bywają uwieńczone sukcesem. Pełne empatii choć nieupiększające niczego spojrzenie pozwoliło Kim Longinotto stworzyć głęboko poruszający obraz słabo znanego świata, gdzie na agresję nie odpowiada się przemocą.

11:00 Nowe filmy polskie

Gadzio – 15'

Poprzez przyjaźń romskiego chłopca i starszego pana poznajemy katowicką rzeczywistość. Każdy z nich ma swoją muzykę – wyznacznik ich środowiska i odniesienie do ich korzeni. Wymieniają się poglądami i uczą nawzajem o swoich światach.

Wolność jest darem Boga – 49'

Foksal 13. Jeszcze dwa lata temu działała tu słynna narkomańska melina F-13. Autor filmu przez wiele miesięcy towarzyszył z kamerą mieszkającym tam młodym ludziom. Na początku z dystansem obserwował, jak postępują kolejne stadia uzależnienia. Z czasem postanowił sam spróbować, „jak to jest”. Oczywiście był przekonany, że sam nigdy nie zostanie narkomanem. To przekonanie nie opuściło go nawet wtedy, kiedy już było za późno. Bardzo osobisty film, doskonale ukazujący istotę uzależnienia od heroiny, która z czasem zaczyna zajmować coraz więcej miejsca w życiu uzależnionego człowieka, aż w końcu nie ma tam już przestrzeni na nic innego.

17:00 Filmy pełnometrażowe

Za minutę dziewiąta – 83 ’

Po 18 latach małżeństwa Wendy zbiera się na odwagę i wzywa policję po kolejnym pobiciu syna przez męża. Policja jednak nie interweniuje, mimo próśb Wendy i jej sąsiadów. Kilka godzin później Wendy znów dzwoni na policję. Tym razem by zgłosić, że zamordowała swojego męża. Zostaje skazana za morderstwo pierwszego stopnia na 10 lat więzienia. Sąd daje jej tydzień na uporządkowanie wszystkich spraw. Przez ostatnich pięć dni towarzyszy jej kamera. Film Tommy’ego Davisa ukazuje kontrowersyjną postać Wendy, która zdaje się nie odczuwać żadnych wyrzutów sumienia i opowiada swoją historię przy rodzinnych filmach. Jak bardzo pozbawiona pomocy musiała być dręczona przez męża Wendy, aby odczuwać teraz tylko ulgę?

20:00 Nowe filmy polskie

Podziemny Tygodnik Mazowsze – 22'

Znani i nieznani bohaterowie podziemnej prasy z lat 80. Film przedstawia środowisko związane z „Tygodnikiem Mazowsze” – największym pismem podziemnej Solidarności. W druk i kolportaż tygodnika zaangażowanych było niemal tysiąc osób – dziennikarzy, drukarzy, kurierów i kolporterów. Współpraca z TM była nie tylko poważną działalnością konspiracyjną, ale także przygodą. Ale zabawa w chowanego z SB nie zawsze kończyła się dobrze.

Niezależni – 59'

Film opowiada niezwykłą historię awangardy opozycji lat 80., czyli Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Organizacja, w której zaczynało karierę wielu pierwszoplanowych dziś polityków, powstała na fali protestów po śmierci Stanisława Pyjasa i od początku miała charakter radykalny. To oni poruszali kwestie nawet przez „Solidarność” uznane za zbyt drażliwe. To ze środowiska NZS wypączkowała pierwsza organizacja pacyfistyczna w krajach demokracji ludowej: Wolność i Pokój. I chociaż porozumienie przy Okrągłym Stole było równoznaczne z końcem NZS-u, rzeczywiście stało się tak, jak śpiewał Kaczmarski: ci, którzy umarli, „poszli w bohatery”, a ci, którzy przeżyli – „poszli w generały”…

19 września

9:30 - 11:00 Najbliższy wschód

Muzyczna Partyzantka – 58'

Białoruskie zespoły sportretowane w filmie Mirosława Dembińskiego tworzą ludzie świadomi, zaangażowani i odważni, jak główna bohaterka, 20-letnia wokalistka Swieta. Towarzyszymy im w trasie koncertowej po kraju, pełnej zabronionych i przerwanych koncertów, wcześniej obserwujemy ich wizytę w Polsce. Po sfałszowanych wynikach wyborów w 2006 r. wielu z nich znajdzie się w tłumie młodzieży za wzorem ukraińskiej Pomarańczowej Rewolucji zebranej na centralnym placu stolicy. Ich protest songi rozbrzmiewać będą z aresztu, dokąd po kilku dniach zabrano protestujących.

11:00 Nowe filmy polskie

Dworzec Gdański – 56'

W latach 1968-69 władze PRL zmusiły do opuszczenia kraju około 15.000 osób pochodzenia żydowskiego. „Marcowi emigranci” spotykają się co kilka lat w izraelskim kurorcie Aszkelon. Wszyscy mówią po polsku bez śladu obcego akcentu, wszyscy kultywują polskie zwyczaje. Większość z nich wcale nie chciała opuszczać kraju, mimo że możliwość wyjazdu na Zachód była wówczas mocno reglamentowanym luksusem. Dlaczego nie było dla nich miejsca w ówczesnej Polsce?

Historia przymusowych emigrantów z czasów PRL

17:00 Krótkie metraże

Kredens – 26'

Matka Jacoba Dammasa wyjechała z Polski po antysemickiej nagonce 1968 roku. W jej wspomnieniach z dzieciństwa powraca dębowy kredens z mieszkania rodziców. Studiujący w Polsce Jacob postanawia go odszukać. „Kredens” to osobista, miejscami zabawna, choć w sumie niewesoła próba powrotu do wydarzeń końca lat sześćdziesiątych, na którymi potem zapadła wielka cisza.

Polak w szafie – 35'

W dwóch sandomierskich kościołach znajdują się obrazy przedstawiające Żydów mordujących w celach rytualnych chrześcijańskie dzieci. Grupa studentów dwóch warszawskich uczelni pod kierunkiem profesor Joanny Tokarskiej- Bakir przeprowadziła w 2005 r. badania terenowe dotyczące żywotności antysemickiego mitu o żydowskim mordzie rytualnym. „Polak w szafi e” rejestruje dyskusję młodych badaczy po zebraniu wyników oraz ich „pracę z obrazem”.

20:00 Kolory terroru

Weather Underground – 90'

Członkowie Weather Underground zaczynali od pokojowych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Przełom lat 60. i 70. sprzyjał jednak radykalizacji poglądów. The Weathermen zdecydowali, że jedynym sposobem zmuszenia rządu USA do wycofania się z Wietnamu będzie „sprowadzenie wojny do domu”. Koniec wojny w Wietnamie był jednak początkiem końca Weather Underground…


[/b]19 – 20 września 2008[/b]
22:00 – 4:00 Noc filmowa z propagandą

22:00 Po prostu propaganda – 94'

Propaganda NRD w całej krasie. Film zmontowany z oryginalnych wschodnioniemieckich kronik, fi lmów instruktażowych i edukacyjnych, ukazujący pełny wachlarz środków stosowanych przez enerdowską machinę propagandową. Edukacja ideologiczna zaczynała się już w przedszkolu i towarzyszyła obywatelom najbardziej zideologizowanego kraju demokracji ludowej aż po grób. Obserwujemy także zmianę warty na czele pochodu ku świetlanej przyszłości – miejsce starzejącego się Waltera Ulbrichta zajmuje wiecznie młody Erich Honecker.

Film pokazujący pełny wachlarz stosowanych przez enerdowską machinę propagandową środków.

23:45 To my – 88'

Hip-hop w służbie socjalistycznej ojczyzny? To nie pomyłka, ten dokument ukazuje narodziny wschodnioniemieckiego hip-hopu pod koniec lat osiemdziesiątych. Władze, które zrazu pacyfi kowały niesfornych b-boyów tańczących na ulicy, szybko zorientowały się, że zamiast walczyć z „obcymi ideologicznie wzorcami kulturowymi”, lepiej wprząc je do oficjalnej machiny propagandowej epoki „schyłkowego Honeckera”. W ten sposób break-dance trafi ł do młodzieżowych domów kultury i na ofi cjalne akademie z okazji kolejnej rocznicy rewolucji październikowej czy pierwszomajowe pochody. Hip-hop made in NRD nie mógł jednak przetrwać upadku muru berlińskiego…

przerwa: 15minut

1:30 Miasto fotografów – 80’

Santiago de Chile, lata 80. Schyłek epoki Pinocheta. W stolicy kraju dochodzi do coraz częstszych strajków i demonstracji przeciwko dyktaturze. Film Moreno przedstawia grupę fotografów i fotoreporterów, którzy dokumentowali protesty organizowane przez nielegalne związki zawodowe i opozycyjne partie polityczne. Fotografowanie starć z policją było w gruncie rzeczy formą walki z dyktaturą, zdjęcia ukazujące brutalność chilijskich sił porządkowych obiegły wówczas cały świat. Uzbrojeni w aparaty wyruszali na wojnę z Pinochetem, doskonaląc reporterskie rzemiosło w oparach gazu łzawiącego. Niektórym przyszło zapłacić za to najwyższą cenę. Ich fotografi e są nie tylko dokumentem schyłku chilijskiej junty. Zadziwiająco podobne do zdjęć z polskich demonstracji okresu stanu wojennego są świadectwem końca XX wieku – epoki dyktatur.

20 września

14:30 Kolory terroru

Adwokat terroru – 135`

Jaser Arafat, Ajatollah Chomeini, Pol Pot, Ilja Ramirez, Sanchez „Szakal”, Klaus Barbie. Te nazwiska wzbudzają strach, kojarzą się z wybuchami bomb i seriami karabinów maszynowych. Łączy je także postać bohatera fi lmu Schroedera – kontrowersyjnego francuskiego adwokata. Jacques Verge zasłynął jako obrońca terrorystów i zbrodniarzy, znienawidzonych przez zachodnią opinię publiczną. Sam jest postacią bardzo zagadkową. Stało się o nim głośno w 1962 roku, kiedy doprowadził do uwolnienia skazanej na śmierć terrorystki algierskiej, którą zresztą później poślubił. Wkrótce potem zniknął na osiem lat (mówi się, że był w Algierii, Kambodży lub Jordanii), a wróciwszy do Francji zaczął reprezentować w sądzie wszelkiej maści terrorystów. Kim jest tajemniczy „adwokat diabła”, skandalista i prowokator?

17:00 Najbliższy wschód

Białoruski walc – 74'

W kraju, gdzie krytykowanie prezydenta nie kończy się dobrze, Aleksander Puszkin nie tylko nie boi się mówić, co myśli, lecz wręcz zdaje się prowokować najwyższe władze republiki swoją sztuką performerską. W filmie Andrzeja Fidyka Puszkin stara się nam wyjaśnić fenomen białoruskiej duszy. Zabawny i gorzki zarazem „Białoruski Walc” otrzymał nominację do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej.

19:00 Krótki metraż

Dziewczyny z Belfastu – '58

Mairéad i Christine mieszkają w Belfaście, życie jednej jest bardzo podobne do życia drugiej. Jednak różni je religia i tradycja, a dzieli wysoki mur. Malin Andersson z dużym wyczuciem pokazuje ten absurdalny świat z punktu widzenia dziewczyn. Czy ta rzeczywistość może się zmienić? Bohaterki filmu zaczynają się nad tym zastanawiać, kiedy obie związują się z chłopakami z przeciwnych obozów.

Historia dwóch dziewczyn, mieszkających w Belfaście


20:15 Nowe kino polskie

Istnienie – 69'

Niesamowity w swej sile film o przemijaniu. Marcin Koszałka sfilmował ostatnie zmagania z życiem nieuleczalnie chorego Jerzego Nowaka, wybitnego aktora teatralnego. Chce także przysłużyć się nauce i oddać swoje ciało na preparat naukowy dla studentów medycyny. Koszałka filmuje ostatnie formalności, spotkania i przygotowania. Jednak kończy film, rezygnując z czekania na moment śmierci. Zapowiadany jako skandal dokument okazał się wspaniałym zapisem przejścia, stawania się, jak mówi w filmie adwokat, już nie człowiekiem, a tylko ciałem.

Po projekcji dyskusja o godnej śmierci – dr Andrzej Wojcieszek, pracownicy i wolontariusze hospicjum.

Bieżące info na stronie MCK: http://www.mckmyslowice.pl

Temat: FESTIWAL FILMOWY: WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

Paweł Barański:
W dniach 18 - 20 września br., w Miejskim Centrum Kultury w Mysłowicach odbędzie się 6. objazdowy festiwal filmowy:
WATCH DOCS. PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE.

18 września

9:00 Filmy pełnometrażowe

Przytul mnie, puść mnie – 100'

Oksfordzka Mulberry Bush to szkoła z internatem dla dzieci wykluczonych ze zwykłych szkół ze względu na agresywne zachowanie. Nauczyciele, których jest tu dwa razy więcej niż uczniów, na co dzień spotykają się z morzem przekleństw, pluciem i fizyczną agresją ze strony wychowanków. Ich heroiczne wręcz wysiłki zmiany destrukcyjnych wzorców zachowania dzieci bywają uwieńczone sukcesem. Pełne empatii choć nieupiększające niczego spojrzenie pozwoliło Kim Longinotto stworzyć głęboko poruszający obraz słabo znanego świata, gdzie na agresję nie odpowiada się przemocą.

11:00 Nowe filmy polskie

Gadzio – 15'

Poprzez przyjaźń romskiego chłopca i starszego pana poznajemy katowicką rzeczywistość. Każdy z nich ma swoją muzykę – wyznacznik ich środowiska i odniesienie do ich korzeni. Wymieniają się poglądami i uczą nawzajem o swoich światach.
Polecam!Miałam okazje go obejrzec kiedy to ów Festiwal "gościł" w CZęstochowie.
Wolność jest darem Boga – 49'

Foksal 13. Jeszcze dwa lata temu działała tu słynna narkomańska melina F-13. Autor filmu przez wiele miesięcy towarzyszył z kamerą mieszkającym tam młodym ludziom. Na początku z dystansem obserwował, jak postępują kolejne stadia uzależnienia. Z czasem postanowił sam spróbować, „jak to jest”. Oczywiście był przekonany, że sam nigdy nie zostanie narkomanem. To przekonanie nie opuściło go nawet wtedy, kiedy już było za późno. Bardzo osobisty film, doskonale ukazujący istotę uzależnienia od heroiny, która z czasem zaczyna zajmować coraz więcej miejsca w życiu uzależnionego człowieka, aż w końcu nie ma tam już przestrzeni na nic innego.

17:00 Filmy pełnometrażowe

Za minutę dziewiąta – 83 ’

Po 18 latach małżeństwa Wendy zbiera się na odwagę i wzywa policję po kolejnym pobiciu syna przez męża. Policja jednak nie interweniuje, mimo próśb Wendy i jej sąsiadów. Kilka godzin później Wendy znów dzwoni na policję. Tym razem by zgłosić, że zamordowała swojego męża. Zostaje skazana za morderstwo pierwszego stopnia na 10 lat więzienia. Sąd daje jej tydzień na uporządkowanie wszystkich spraw. Przez ostatnich pięć dni towarzyszy jej kamera. Film Tommy’ego Davisa ukazuje kontrowersyjną postać Wendy, która zdaje się nie odczuwać żadnych wyrzutów sumienia i opowiada swoją historię przy rodzinnych filmach. Jak bardzo pozbawiona pomocy musiała być dręczona przez męża Wendy, aby odczuwać teraz tylko ulgę?

20:00 Nowe filmy polskie

Podziemny Tygodnik Mazowsze – 22'

Znani i nieznani bohaterowie podziemnej prasy z lat 80. Film przedstawia środowisko związane z „Tygodnikiem Mazowsze” – największym pismem podziemnej Solidarności. W druk i kolportaż tygodnika zaangażowanych było niemal tysiąc osób – dziennikarzy, drukarzy, kurierów i kolporterów. Współpraca z TM była nie tylko poważną działalnością konspiracyjną, ale także przygodą. Ale zabawa w chowanego z SB nie zawsze kończyła się dobrze.

Niezależni – 59'

Film opowiada niezwykłą historię awangardy opozycji lat 80., czyli Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Organizacja, w której zaczynało karierę wielu pierwszoplanowych dziś polityków, powstała na fali protestów po śmierci Stanisława Pyjasa i od początku miała charakter radykalny. To oni poruszali kwestie nawet przez „Solidarność” uznane za zbyt drażliwe. To ze środowiska NZS wypączkowała pierwsza organizacja pacyfistyczna w krajach demokracji ludowej: Wolność i Pokój. I chociaż porozumienie przy Okrągłym Stole było równoznaczne z końcem NZS-u, rzeczywiście stało się tak, jak śpiewał Kaczmarski: ci, którzy umarli, „poszli w bohatery”, a ci, którzy przeżyli – „poszli w generały”…

19 września

9:30 - 11:00 Najbliższy wschód

Muzyczna Partyzantka – 58'

Białoruskie zespoły sportretowane w filmie Mirosława Dembińskiego tworzą ludzie świadomi, zaangażowani i odważni, jak główna bohaterka, 20-letnia wokalistka Swieta. Towarzyszymy im w trasie koncertowej po kraju, pełnej zabronionych i przerwanych koncertów, wcześniej obserwujemy ich wizytę w Polsce. Po sfałszowanych wynikach wyborów w 2006 r. wielu z nich znajdzie się w tłumie młodzieży za wzorem ukraińskiej Pomarańczowej Rewolucji zebranej na centralnym placu stolicy. Ich protest songi rozbrzmiewać będą z aresztu, dokąd po kilku dniach zabrano protestujących.

11:00 Nowe filmy polskie

Dworzec Gdański – 56'

W latach 1968-69 władze PRL zmusiły do opuszczenia kraju około 15.000 osób pochodzenia żydowskiego. „Marcowi emigranci” spotykają się co kilka lat w izraelskim kurorcie Aszkelon. Wszyscy mówią po polsku bez śladu obcego akcentu, wszyscy kultywują polskie zwyczaje. Większość z nich wcale nie chciała opuszczać kraju, mimo że możliwość wyjazdu na Zachód była wówczas mocno reglamentowanym luksusem. Dlaczego nie było dla nich miejsca w ówczesnej Polsce?

Historia przymusowych emigrantów z czasów PRL

17:00 Krótkie metraże

Kredens – 26'

Matka Jacoba Dammasa wyjechała z Polski po antysemickiej nagonce 1968 roku. W jej wspomnieniach z dzieciństwa powraca dębowy kredens z mieszkania rodziców. Studiujący w Polsce Jacob postanawia go odszukać. „Kredens” to osobista, miejscami zabawna, choć w sumie niewesoła próba powrotu do wydarzeń końca lat sześćdziesiątych, na którymi potem zapadła wielka cisza.

Polak w szafie – 35'

W dwóch sandomierskich kościołach znajdują się obrazy przedstawiające Żydów mordujących w celach rytualnych chrześcijańskie dzieci. Grupa studentów dwóch warszawskich uczelni pod kierunkiem profesor Joanny Tokarskiej- Bakir przeprowadziła w 2005 r. badania terenowe dotyczące żywotności antysemickiego mitu o żydowskim mordzie rytualnym. „Polak w szafi e” rejestruje dyskusję młodych badaczy po zebraniu wyników oraz ich „pracę z obrazem”.

20:00 Kolory terroru

Weather Underground – 90'

Członkowie Weather Underground zaczynali od pokojowych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie. Przełom lat 60. i 70. sprzyjał jednak radykalizacji poglądów. The Weathermen zdecydowali, że jedynym sposobem zmuszenia rządu USA do wycofania się z Wietnamu będzie „sprowadzenie wojny do domu”. Koniec wojny w Wietnamie był jednak początkiem końca Weather Underground…

[/b]19 – 20 września 2008[/b]
22:00 – 4:00 Noc filmowa z propagandą

22:00 Po prostu propaganda – 94'

Propaganda NRD w całej krasie. Film zmontowany z oryginalnych wschodnioniemieckich kronik, fi lmów instruktażowych i edukacyjnych, ukazujący pełny wachlarz środków stosowanych przez enerdowską machinę propagandową. Edukacja ideologiczna zaczynała się już w przedszkolu i towarzyszyła obywatelom najbardziej zideologizowanego kraju demokracji ludowej aż po grób. Obserwujemy także zmianę warty na czele pochodu ku świetlanej przyszłości – miejsce starzejącego się Waltera Ulbrichta zajmuje wiecznie młody Erich Honecker.

Film pokazujący pełny wachlarz stosowanych przez enerdowską machinę propagandową środków.

23:45 To my – 88'

Hip-hop w służbie socjalistycznej ojczyzny? To nie pomyłka, ten dokument ukazuje narodziny wschodnioniemieckiego hip-hopu pod koniec lat osiemdziesiątych. Władze, które zrazu pacyfi kowały niesfornych b-boyów tańczących na ulicy, szybko zorientowały się, że zamiast walczyć z „obcymi ideologicznie wzorcami kulturowymi”, lepiej wprząc je do oficjalnej machiny propagandowej epoki „schyłkowego Honeckera”. W ten sposób break-dance trafi ł do młodzieżowych domów kultury i na ofi cjalne akademie z okazji kolejnej rocznicy rewolucji październikowej czy pierwszomajowe pochody. Hip-hop made in NRD nie mógł jednak przetrwać upadku muru berlińskiego…

przerwa: 15minut

1:30 Miasto fotografów – 80’

Santiago de Chile, lata 80. Schyłek epoki Pinocheta. W stolicy kraju dochodzi do coraz częstszych strajków i demonstracji przeciwko dyktaturze. Film Moreno przedstawia grupę fotografów i fotoreporterów, którzy dokumentowali protesty organizowane przez nielegalne związki zawodowe i opozycyjne partie polityczne. Fotografowanie starć z policją było w gruncie rzeczy formą walki z dyktaturą, zdjęcia ukazujące brutalność chilijskich sił porządkowych obiegły wówczas cały świat. Uzbrojeni w aparaty wyruszali na wojnę z Pinochetem, doskonaląc reporterskie rzemiosło w oparach gazu łzawiącego. Niektórym przyszło zapłacić za to najwyższą cenę. Ich fotografi e są nie tylko dokumentem schyłku chilijskiej junty. Zadziwiająco podobne do zdjęć z polskich demonstracji okresu stanu wojennego są świadectwem końca XX wieku – epoki dyktatur.

20 września

14:30 Kolory terroru

Adwokat terroru – 135`

Jaser Arafat, Ajatollah Chomeini, Pol Pot, Ilja Ramirez, Sanchez „Szakal”, Klaus Barbie. Te nazwiska wzbudzają strach, kojarzą się z wybuchami bomb i seriami karabinów maszynowych. Łączy je także postać bohatera fi lmu Schroedera – kontrowersyjnego francuskiego adwokata. Jacques Verge zasłynął jako obrońca terrorystów i zbrodniarzy, znienawidzonych przez zachodnią opinię publiczną. Sam jest postacią bardzo zagadkową. Stało się o nim głośno w 1962 roku, kiedy doprowadził do uwolnienia skazanej na śmierć terrorystki algierskiej, którą zresztą później poślubił. Wkrótce potem zniknął na osiem lat (mówi się, że był w Algierii, Kambodży lub Jordanii), a wróciwszy do Francji zaczął reprezentować w sądzie wszelkiej maści terrorystów. Kim jest tajemniczy „adwokat diabła”, skandalista i prowokator?

17:00 Najbliższy wschód

Białoruski walc – 74'

W kraju, gdzie krytykowanie prezydenta nie kończy się dobrze, Aleksander Puszkin nie tylko nie boi się mówić, co myśli, lecz wręcz zdaje się prowokować najwyższe władze republiki swoją sztuką performerską. W filmie Andrzeja Fidyka Puszkin stara się nam wyjaśnić fenomen białoruskiej duszy. Zabawny i gorzki zarazem „Białoruski Walc” otrzymał nominację do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej.

19:00 Krótki metraż

Dziewczyny z Belfastu – '58

Mairéad i Christine mieszkają w Belfaście, życie jednej jest bardzo podobne do życia drugiej. Jednak różni je religia i tradycja, a dzieli wysoki mur. Malin Andersson z dużym wyczuciem pokazuje ten absurdalny świat z punktu widzenia dziewczyn. Czy ta rzeczywistość może się zmienić? Bohaterki filmu zaczynają się nad tym zastanawiać, kiedy obie związują się z chłopakami z przeciwnych obozów.

Historia dwóch dziewczyn, mieszkających w Belfaście

20:15 Nowe kino polskie

Istnienie – 69'

Niesamowity w swej sile film o przemijaniu. Marcin Koszałka sfilmował ostatnie zmagania z życiem nieuleczalnie chorego Jerzego Nowaka, wybitnego aktora teatralnego. Chce także przysłużyć się nauce i oddać swoje ciało na preparat naukowy dla studentów medycyny. Koszałka filmuje ostatnie formalności, spotkania i przygotowania. Jednak kończy film, rezygnując z czekania na moment śmierci. Zapowiadany jako skandal dokument okazał się wspaniałym zapisem przejścia, stawania się, jak mówi w filmie adwokat, już nie człowiekiem, a tylko ciałem.

Po projekcji dyskusja o godnej śmierci – dr Andrzej Wojcieszek, pracownicy i wolontariusze hospicjum.

Bieżące info na stronie MCK: http://www.mckmyslowice.pl

Następna dyskusja:

7 FESTIWAL FILMOWY PLANETE ...




Wyślij zaproszenie do