konto usunięte

Temat: Dzieci Dalajlamy, Milarepa - 23 września, wtorek, godz....

23 września, wtorek, godz. 20.15, kino Muranów


Agencja Promocji Manana oraz Kino Muranów zapraszają na specjalny pokaz filmu Milarepa. Przed filmem pokażemy dokument pt.: Dzieci Dalajlamy (reż. Julia Popławska), odbędzie się również wykład Kustosza Muzeum Azji i Pacyfiku, Macieja Góralskiego, pt.: "Wprowadzenie do Tybetu Milarepy".

Po filmie zapraszamy na spotkanie z gośćmi wieczoru oraz mieszkającymi w Warszawie Tybetańczykami.

bilety 15 zł

"MILAREPA" - to film o chciwości, zemście, demonach, magii i odkupieniu, zrealizowany przez Netena Choklinga - młodego mnicha z Bhutanu, uznanego za wcielenie Milarepy. To przypowieść o przezwyciężeniu pragnienia zemsty, pokazująca, że ścieżka do oświecenia jest dostępna dla wszystkich.

Powstanie pełnometrażowego, widowiskowego filmu o życiu Milarepy jest wielkim wydarzeniem dla Tybetańczyków na całym świecie, ponieważ buddyzm tybetański jest kręgosłupem tożsamości społeczeństwa, które jest wynarodowiane. Utrwalanie i rozpowszechnianie świętej historii Tybetu jest kluczowe dla zachowania tradycji zarówno w okupowanym Tybecie, jak i w diasporze tybetańskiej, której członkowie asymilują się w wielu kulturach na całym świecie. Historia Milarepy pozwala poznać najważniejsze dla Tybetańczyków wartości w oderwaniu od kontekstu współczesnej polityki, która zdominowała obraz ich kultury przekazywany w mediach. Dzieł o ponadczasowym wymiarze, skupionych na istocie wiary i tradycji Tybetańczyków, takich jak "MILAREPA", powstaje bardzo niewiele i zasługują na szczególną uwagę.

Film opowiada historię Milarepy, tybetańskiego poety i mistyka żyjącego na przełomie X i XI wieku. W młodym wieku praktykował czarną magię, by dokonać zemsty na ludziach, którzy skrzywdzili jego rodzinę. Zwycięstwo nad wrogami nie przyniosło mu ani spokoju, ani satysfakcji, a jedynie cierpienie. Milarepa zdołał jednak nawrócić się na drogę oświecenia, dzięki czemu został wielkim joginem i świętym, czczonym przez Tybetańczyków po dziś dzień.

Neten Chokling, pełniący na co dzień obowiązki przeora buddyjskiego klasztoru, stworzył film o niezwykłej wizualnej i duchowej sile. Z jednej strony baśniowy i magiczny, z drugiej - wiarygodnie oddający realia, w których żył Milarepa.

„Jeśli film zainspiruje choć jedną osobę do lepszego życia, otwarcia się na los innych, bycia bardziej współczującym i cierpliwym wobec bliźnich, będę jeszcze bardziej szczęśliwy. Z buddyjskiego punktu widzenia to najcenniejsze, co możemy ofiarować światu." – Neten Chokling.

Mistrzowski portret najbardziej znanego świętego Tybetu, którego życie droga do oświecenia są inspiracją do dziś.

Sogyal Rinpocze (autor „Tybetańskiej księgi życia i umierania")


Więcej informacji o filmie na stronie http://manana.pl

Dzieci Dalajlamy reż. Julia Popławska
TVP 2008, 25 min.

O mieszkających w Polsce Tybetańczykach i ich losach. O filozofii nauk buddyjskich opowiada lama Khandro Rinpoche, która gościła z wykładami w Ośrodku Buddyjskim w Grabniku. Na temat obecnej sytuacji w Tybecie wypowiada się minister rządu tybetańskiego na uchodźstwie, Kesang Y. Takla. O medycynie tybetańskiej i karierze filmowej opowiada lekarz medycyny tybetańskiej, dr Tenzin Jangchub. Film przybliża ceremonię i wytłumaczy symbolikę sypania mandali.