Maria
S.
Civis totius
mundi...
Temat: Zmarła Magda Szabo
Magda Szabo, jedna z najczęściej tłumaczonych na polski pisarek węgierskich, autorka "Sarenki", "Drzwi", "Tajemnicy Abligail", zmarła w poniedziałek wieczorem w Kerepes, w wieku 90 lat - podał Reuters.Magda Szabo urodziła się 5 października 1917 w Debreczynie, mieście na północy Wielkiej Niziny węgierskiej, które lubiła przywoływać jako scenerię swych powieści. Ukończyła tamtejszy uniwersytet im. Kossutha, uczyła łaciny i węgierskiego w miejscowej szkole dla dziewcząt. W latach 1945-1949 pracowała w Ministerstwie Religii i Edukacji w Budapeszcie.
Szabo debiutowała jako pisarka w 1947 roku tomem wierszy "Owieczka". Dwa lata później wydała "Powrót do ludzi". Za ten tomik uhonorowana została jedną z najważniejszych węgierskich nagród literackich - Baumgarten Prize, w latach 40 i 50 przyznawanej przez środowisko opozycyjne wobec węgierskiego reżimu komunistycznego. Kilka dni po odebraniu nagrody Szabo została zwolniona z pracy w ministerstwie i na kilka tygodni aresztowana. Podczas najcięższych lat komunizmu na Węgrzech, pomiędzy 1949 a 1958 rokiem, miała zakaz publikacji.
W czasie mimowolnego milczenia Szabo zaczęła pisać prozę. Swoją pierwszą powieść "Fresk" napisała w 1958 roku. Książka, opublikowana w latach 60., bardzo spodobała się czytelnikom. Wśród kilkunastu powieści Szabo najbardziej znana jest "Tajemnica Abigail" opisująca działalność węgierskiego podziemia podczas II wojny światowej z punktu widzenia uczennicy przyklasztornej pensji. W Polsce równie znany jest romans "Sarenka". W "Pestce" Anki Kowalskiej to właśnie fragmenty "Sarenki" Szabo główna bohaterka czytuje głośno swojemu ukochanemu.
Historycy literatury węgierskiej najwyżej stawiają jednak "Staroświecką historię", w której Szabo opowiedziała dzieje rodziny swojej matki. Na tle panoramy schyłku monarchii Habsburgów śledzimy dzieje kilku pokoleń bogatego mieszczaństwa z prowincjonalnego Debreczyna.
Pisarka, która niedawno obchodziła 90. urodziny, zmarła w poniedziałek wieczorem w małej miejscowości blisko rodzinnego Debreczyna. (PAP)