Temat: Wydawcy będa konsultować programy nauczania

Ministerstwo Eduakcji zadecydowało, że wydawcy edukacyjni będą współtworzyć programy nauczania – poinformował „Dziennik Zachodni”. Według informacji gazety, 42 najważniejsze na rynku oficyny mają wytypować swoich ekspertów, którzy następnie wezmą udział w pracach nad podstawami programowymi. Pierwsze, poświęcone temu projektowi spotkanie odbędzie się już jutro.
Liczba ekspertów „pochodzących” z jednego wydawnictwa ma zależeć od liczby przedmiotów, do jakich przygotowuje ono podręczniki. Zdaniem dziennika oznacza to, że największy wpływ na przyszłe podstawy programowe zyskają najsilniejsi gracze na rynku, tymczasem mniejsi wydawcy mogą zostać go całkowicie pozbawieni. W gronie wskazanych przez wydawców ekspertów mają znaleźć się autorzy podręczników, naukowcy i nauczyciele.
W sprawie projektu pojawiły się już głosy krytyczne, zarzucające, że wydawcy otrzymają zbyt duży wpływ na program i będą starali się „naginać” go pod kątem własneych interesów ekonomicznych. „Nasze pomysły na obniżenie wieku szkolnego do szesciu lat i związane z tym opracowanie nowych podstaw programowych dla szkół chcemy konsultować z jak najszerszym gronem ekspertów. Poza wydawcami - także ze środowiskiem naukowym. Zbieramy opinie, pomysły i kandydatury osób, które zaangażują się w te prace” – zapowiedziała w rozmowie z gazetą Katarzyna Hall, minister edukacji. Zdaniem prezesa PIK – Piotra Marciszuka, współpraca resortu i wydawców zaowocuje lepszym dostosowaniem programów do potrzeb szkół: „Wyłonimy najlepszych ekspertów na rynku, osoby znające szkołę. Ale to MEN zadecyduje, z którymi podejmie współpracę” – zadeklarował.
(pw) eprasa.com, "Dziennik Zachodni"