Temat: W Jaworznie powstała nowoczesna elektroniczna biblioteka

7 mln złotych kosztował sprzęt komputerowy i audiowizualny dla nowej Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Jej otwarcie już za dwa tygodnie.

Dzięki tej kwocie w bibliotece znajdą się komputery, notebooki, słuchawki stereo, odtwarzacze DVD, telefony typu IP phone, mikrofony, drukarki czy skanery. Wyposażenie spowoduje, że Jaworzno od października będzie miało nie tylko nowoczesną bibliotekę, ale również prawdziwe centrum multimedialne, które ma szansę stać się kulturalnym sercem tego prawie stutysięcznego miasta. Otwarcie Centrali Biblioteki Miejskiej w Jaworznie planowane jest na 29 września tego roku.

W bibliotece znajdzie się aż 125 komputerów. Dwanaście z nich zostanie rozlokowanych na parterze. Umożliwią dostęp do katalogu zbiorów jaworznickiej biblioteki. Komputery znajdą się również w wypożyczalniach, recepcjach, czytelniach. Natomiast w salach audiowizualnych każdy będzie miał do dyspozycji laptopa. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przeglądać zbiory audio, książki czytane, pliki muzyczne, filmy oraz internet.

– Dla porównania „stara” biblioteka dysponowała 20 komputerami, z czego 3 z dostępem do internetu udostępnione były czytelnikom, a jeden w formie terminala posiadał dostęp do katalogu zbiorów – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
Nowością i ciekawostką będą telefony typu IP Phone. W bibliotece znajdzie się 20 takich urządzeń i będą one służyły pracownikom do lepszej komunikacji centrali z rozsianymi po całym mieście filiami. – To dobry moment, by uciąć wszelkie pojawiające się spekulacje, że wraz z centralą likwidujemy filie biblioteki. Nie jest to prawdą – uspokaja Paweł Silbert.

O lokalizacji biblioteki - w centrum miasta - zdecydowali w plebiscycie mieszkańcy Jaworzna. Walorami wybranej lokalizacji jest łatwość dostępu czytelników i użytkowników biblioteki. W pobliżu znajduje się główna arteria komunikacyjna miasta oraz węzłowe punkty przesiadkowe, co dobrze komunikuje obiekt z wszystkimi osiedlami mieszkaniowymi.
– Lokalizacja była bardzo krytykowana, a nawet używana jako argument w walce politycznej – przypomina prezydent Silbert.
– Przyjmowałem to spokojnie, ponieważ to nie ja o tym decydowałem, tak chcieli mieszkańcy. Dzisiaj widać, że bryła biblioteki może się ładnie wpisać w naszą rzeczywistość. Chcemy aby za tym wszystkim poszedł proces zmiany wyglądu naszego rynku, ponieważ doskonale wiemy, że nie jest on najpiękniejszy. Ten gmach ma być początkiem.

Nowa centrala kosztowała 17 872 414 złotych, z czego około 13 milionów pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej. Gmina z własnych funduszy wydała na ten cel 4 376 228,62 zł.

(Za http://wiadomosci24.pl)