Temat: Tradycja i nowoczesność 80 lat Biblioteki Narodowej

Narodową Książnice powołano do życia rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego z dn. 24 lutego 1928 roku.
Ówczesna nawiązywała swoimi tradycjami do zlokalizowanej w Warszawie, a założonej przez braci Józefa i Andrzeja Załuskich pod koniec pierwszej połowy XVIII wieku, Biblioteki Rzeczypospolitej Załuskich Zwanej. Olbrzymie zasługi do powołania biblioteki w okresie międzywojennym miał Stefan Demby, jej późniejszy pierwszy dyrektor. Do jej zasobu włączono część zbiorów Biblioteki Załuskich, które udało się odzyskać dzięki postanowieniom traktatu ryskiego oraz prywatne kolekcje polskich emigrantów.
Obecnie Biblioteka Narodowa jest centralną biblioteką państwa i jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych. Jej misją jest zachowanie i ochrona pamięci narodowej istniejącej w formie zapisów rękopiśmiennych, drukowanych, elektronicznych i dźwiękowych.Ma za zadanie gromadzić, przechowywać i udostępniać dorobek umysłowy Polaków, dzieła obywateli żyjących na terytorium państwa polskiego oraz ważniejsze i wybrane dzieła obce, a także publikacji dotyczących Polski, wydawanych za granicą.
Biblioteka Narodowa jest także instytucją prowadzącą działalność naukową - dokumentacyjną metodyczną w dziedzinie bibliografii, bibliotekoznawstwa oraz czytelnictwa, jak również zagadnień związanych ze społecznym obiegiem książki. Ponadto, pełni również rolę narodowej biblioteki cyfrowej.
pw źródło: http://bn.org.pl