Temat: Targi Academia rozpoczęte

Na Uniwersytecie Warszawskim, w hallu Auditorium Maximum, rozpoczęły się wczoraj pierwsze Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia. Bierze w nich udział 50 oficyn. Oprócz uczelnianych, także prywatne - jak LexisNexis czy Oficyna Wydawnicza Impuls z Krakowa (nota bene rzadko wystawiająca się na targach książki w ogóle). Patronat nad imprezą objęła m.in. rektor stołecznej uczelni prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, która w trakcie uroczystego otwarcia w wytwornej Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego podkreślała, że „dla książki naukowej i akademickiej musi znaleźć się godne miejsce, obok innych tytułów, licznie reprezentowanych w księgarniach”. Z kolei Ryszard Burek, szef Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego (na zdjęciu, fot. Uniwersytet Warszawski), organizatora targów, mówił, że u podstaw organizacji Academii legło m.in. przekonanie, że „dla książek, którym trudno się przebić, każda forma promocji jest dobra”. W trakcie inauguracji ogłoszono wyniki konkursu na najlepsze książki akademickie i naukowe Academia 2007, których spis publikujemy poniżej. Jedną z nich ufundował „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Niestety, z przyczyn od organizatorów niezależnych już pierwszego dnia odwołano dwie ciekawie zapowiadające się imprezy – promocję książki Roberta Gwiazdowskiego „Podatek progresywny i proporcjonalny” (WUW) oraz prezentację duńskiej drukarni Norhaven Paperback, jednego ze sponsorów imprezy. Jak pech to pech. Pytaniem, które w najbliższych dniach zadawać sobie będą wszyscy goście i uczestnicy Academii, związane jest jednak nie z programem targów, a z ich lokalizacją. Czy ciasne korytarze hallu Auditorium Maximum pomieszczą wszystkich chętnych. Czy nie będzie przeciągów. No i… czy będzie dobra sprzedaż książek. Bo jeśli nie, konieczne stanie się znalezienie innego miejsca na przyszłoroczną edycję. Już w tym roku mówiło się nieoficjalnie, że rolę tę mogłaby na siebie przyjąć Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego.

konto usunięte

Temat: Targi Academia rozpoczęte

Teraz kilka słów tzw. branżowym okiem. Byłem na Academii, nie tylko na samym początku, na imprezach towarzyszących również. Czy prezentacja Norhaven rzeczywiście ciekawie się zapowiadała? Ot, prezentacja drukarni, SOWA też miała... Po co o tym pisać. Lepiej wspomnieć o relacji między organizatorami Academii a połączonej z KTK Ateny. Tutaj zaiskrzyło za sprawą artykułu Grzegorza Guzowskiego, na który odpowiedzieli organizatorzy imprezy na UW. Czy Academia ma przyszłość? Ufam, że tak, choć rzeczywiście było ciasno. Trzymam jednak kciuki za Agnieszkę Kozłowską i innych organizatorów. Uniwerek lub BUW to jednak zdecydowanie lepsze miejsce do prezentacji publikacji akademickich niż Pałac Kultury.
Ciekaw jestem Targów Wydawców Ekonomicznych na SGH. Mają niewielu uczestników, mimo to odbywają się nadal. Polecam Targi Wydawców Historycznych, odbywające się w ostatni weekend listopada, nad którymi objęliśmy patronat. Tam trzeba być!

ps. Gdzie to zdjęcie szefa Wyd. UW "fot. Uniwersytet Warszawski"? Gdzie ten spis książek? Oj, chyba znów coś przeklejone. I chyba domyślam się źródła. Na marginesie - ta "jedna z nagród" mnie trochę śmieszy. Chyba też taką wprowadzimy. :)Maciej F. edytował(a) ten post dnia 12.11.07 o godzinie 23:15

Temat: Targi Academia rozpoczęte

Maciej F.:
ps. Gdzie to zdjęcie szefa Wyd. UW "fot. Uniwersytet Warszawski"?

Nie przeklejam wszystkich zdjęć załączonych do artykułów.
Gdzie ten spis książek?

Na stronie z której przeklejałam nie było spisu. Jak go znasz (spis), to dopisz (lub doklej:)

Oj, chyba znów coś przeklejone. > chyba domyślam się źródła.

http://www.rynek-ksiazki.pl/archiwum/kluczem_bedzie_mi...

konto usunięte

Temat: Targi Academia rozpoczęte

No tak myślałem, że to ten znany z rzetelności dziennikarz napisał :)Maciej F. edytował(a) ten post dnia 13.11.07 o godzinie 09:49

konto usunięte

Temat: Targi Academia rozpoczęte

Maćku... Rzucę swoim branżowym okiem:) Organizowałem imprezy targowe zarówno na SGH, jak i w BUWie i PKiN. Targi na SGH mają prostą przewagę nad jakimikolwiek innymi odbywającymi się w stolicy:

- są tanie (wynajem auli spadochronowej dla organizacji studenckiej to marne 610 złotych za dzień)
- mają sporą naturalną frekwencję (tylko SGH i SGGW mają tak skoncentrowane budynki, przez co tylu studentów na metr kwadratowy)
- dojazd jest genialny (na SGGW czy BUW nie dojedzie się metrem)
- powierzchnia nie należy do największych, lecz spokojnie jest w stanie pomieścić do 30 wystawców.

Z tych powodów targi na SGH organizuje się bardzo łatwo i przyjemnie. Nie napalałbym się na BUW:
- olbrzymie problemy z temteraturą (duszna zamknięta salka i zimny hol główny)
- bardzo mała frekwencja naturalna (bez dobrej promocji takie targi świecą pustkami)
- problemy z zasilaniem - trzeba sporej wprawy, by elektryczność nie wywalała się tam co pół godziny.

Zobaczymy, jak im to wyjdzie, ale przewiduję sporą klapę. Tam trzeba doświadczenia, a nie "drugiej edycji".

Woland

konto usunięte

Temat: Targi Academia rozpoczęte

Chyba nie organizowałeś tam targów KSIĄŻKI, bo ludzie z Magla Cię nie kojarzą. Zatem wyjaśniam, że mają one swoją specyfikę. Opinie wydawców są różne i wiem o jednym, który ponownie się nie wystawi, choć ma ofertę ekonomiczną. Powód? Frekwencja studentów i sprzedaż "nieco" mniejsza na metr kwadratowy niż opisujesz. Choć trzeba przyznać, że studenci starają się dopieszczać wystawców jak rzadko który organizator. Jestem zatem ciekaw, także jako patron medialny, czy Spadochronowa będzie zapełniona...

Rozumiem, że przewidywanie przez Ciebie klapy odnosi się do przyszłowocznej Academii. Znam Agnieszkę Kozłowską (doświadczona była komisarz Ateny), więc nie byłbym tego taki pewien. Myślę, że targi się odbędą i nie będą takie złe. W tym przypadku mimo wszystko powiedziałbym - pierwsze koty za płoty. BUW nie jest jeszcze pewny, to jedna z możliwości.

Jeszcze jakieś branżowe spojrzenia? ;)Maciej F. edytował(a) ten post dnia 13.11.07 o godzinie 20:13

Następna dyskusja:

Academia z nowej strony




Wyślij zaproszenie do