Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena


Niemal stu wystawców przedstawi swoją ofertę podczas 18. Krajowych Targów Książki i organizowanych jednocześnie 14. Krajowych Targów Książki Akademickiej Atena w Warszawie. Zaplanowano ponad sto imprez i spotkań z autorami.
Targi odbędą się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, od czwartku do niedzieli, od 6 do 9 grudnia - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie gospodarza targów, prezes Ars Polona S.A., Grzegorz Guzowski.

Hasło tegorocznych krajowych targów brzmi "książka pod choinkę". Książki podpisywać będą m.in. Hanna Bakuła, Artur Barciś, Szynom Szurmiej, Wojciech Cejrowski, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Monika Szwaja i Joanna Kulmowa.

Przygotowano dużą ofertę wydawnictw dla dzieci. Swoje książki będą podpisywać klasycy literatury dziecięcej, m.in. Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska, Bohdan Butenko i Maciej Wojtyszko - zapowiedziała Dorota Koman z Ars Polony. Na najmłodszych czytelników czekają konkursy, loterie i wiele innych atrakcji.

W ofercie targów znajdzie się duża oferta audiobooków. Można będzie np. uzupełnić kolekcję "Gazety Wyborczej", kupić nagrane na CD książki dla dzieci i młodzieży, lektury i bestsellery, jak choćby "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona. Premierę będzie mieć audiobook "Domu nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej w wykonaniu Marty Klubowicz.

Podczas targów Fundacja im. K.I. Gałczyńskiego "Zielona Gęś" urządzi meeting poetycki z czytaniem specjalnie wydanej "Zaczarowanej dorożki". Każdy, kto przeczyta choć strofę wiersza, otrzyma książkę z potwierdzeniem udziału w Wielkim Czytaniu Mistrza Konstatnego. "Rozdamy cały nakład" - zapowiedział prezes tej fundacji, Piotr Siła.

Jednocześnie ogłosił on nominacje do pierwszej edycji nagrody literackiej Srebrny Kałamarz 2007 im. Hermenegildy Kociubińskiej. O nagrodę powalczą "Dziewczyna z zapałkami" Anny Janko, "Ostatnia wieczerza" Pawła Huelle, "Sąsiady" Adriana Markowskiego, "Szczęściara" Magdaleny Grodzkiej-Gużkowskiej, "Powroty nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej, "Nie ma się z czego śmiać" Stefanii Grodzieńskiej, "Żywoty świętych osiedlowych" Lidii Amejko, "Zawieszeni" Marty Zaraski, "Stacja Warszawa" Agaty Passent i "Spojrzenia" Małgorzaty Strzelec. Laureata poznamy 11 marca 2008 r.

Po raz pierwszy Krajowe Targi Książki odbywają się równolegle z Krajowymi Targami Książki Akademickiej Atena. W trakcie targów swój dorobek przedstawi 11 Bibliotek Narodowych z Europy Środkowo- Wschodniej. Zaplanowano też panel dyskusyjny nt. nowej roli bibliotek narodowych i ich sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej wobec trendu wykorzystania nowych technologii w obsłudze czytelnika.

"Jeśli biblioteki narodowe chcą przetrwać, muszą przyjąć do wiadomości - i pokochać - pewną zmianę" - wyjaśnił na poniedziałkowej konferencji dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie dr Tomasz Makowski.

Makowski wyjaśnił, że chodzi o korzystanie z nowych technologii i mediów w celach dokumentacyjnych. "Obecnie wydaje się więcej mediów dźwiękowych i audiowizualnych niż tytułów książek drukowanych i druków zwartych (...). Polską Bibliotekę Narodową odwiedza 170 tys. osób rocznie, a bibliotekę cyfrową Polona, która jeszcze nie jest oficjalnie otwarta, co miesiąc odwiedza 300 tys. osób" - opowiadał.

Pierwszego dnia targów zostaną ogłoszeni laureaci dwóch konkursów Ateny - na najlepszą oraz na najpiękniejszą książkę akademicką.

Honorowy patronat nad targami objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

konto usunięte

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Zapraszam na stoisko "Notesu Wydawniczego" nr 154 podczas XVIII Krajowych Targów Książki. Zwiedzającym zaprezentujemy koncepcję, budowę oraz funkcje urządzeń z technologią papieru elektronicznego w oparciu o numer 11.2007 "Notesu" specjalnie przygotowany do wymagań czytnika. Czy e-papier to przyszłość? Oceńcie sami.

Zapraszam również na XIV Krajowe Targi Książki Akademickiej Atena odbywające się równolegle do KTK w Pałacu Kultury i Nauki, w szczególności na międzynarodowy panel dyskusyjny "Nowa rola bibliotek narodowych Europy Środkowo-Wschodniej na tle ogólnoświatowego trendu wykorzystania nowych technologii w obsłudze czytelnika", z udziałem szefów narodowych książnic. Tematami dyskusji będą: Przyszłość bibliotek narodowych w Europie; Stan zaawansowania retrokonwersji; Rejestracja bibliograficzna internetowych domen narodowych; Powszechna dostępność dokumentów w internecie a prawa autorskie; Zasady finansowania projektów digitalizacyjnych.

Pozdrawiam
Maciek
Ewa Tenderenda-Ożóg

Ewa Tenderenda-Ożóg Biblioteka Analiz
Sp. z o.o.

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Maćku,

ilu doliczyłeś się polskich wydawców akademickich uczestniczących w Targach Książki Akademickiej ATENA? :-)
Ewa Tenderenda-Ożóg

Ewa Tenderenda-Ożóg Biblioteka Analiz
Sp. z o.o.

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

I jeszcze dla pełnej jasności, artykuł z dzisiejszego "Życia Warszawy":

Na 18. edycji Krajowych Targów Książki zabraknie wielkich autorów i wydarzeń. Główną atrakcją programu ma być... dyskusja o przyszłości bibliotek narodowych.
Organizatorzy tegorocznych krajowych targów książki czarują liczbami. W imprezie udział weźmie ponad stu wystawców, a ubarwi ją ponad sto wydarzeń towarzyszących. KTK starają się przyciągnąć ludzi liczbą wydawnictw i nazwisk, ale ich prestiż i moc przyciągania pozostawiają wiele do życzenia.

W tym roku po raz pierwszy targi zorganizowane zostaną razem z Targami Książki Akademickiej ATENA. Impreza z wydarzenia weekendowego rozrosła się do czterodniowego, ale sale wystawowe raczej będą świecić pustkami. Bywalcy narzekają, że obiecywany co rok obfity program różnorodnych wydawnictw literackich pozostaje w ostatnich latach w sferze pobożnych życzeń organizatorów, a atrakcji brak. (...)

Jeśli o jakości wydarzenia kulturalnego stanowią goście, którzy zechcą uświetnić imprezę swoją obecnością, to w programie targów brakuje mocnych punktów.
W minionych latach była szansa spotkać tu największych rodzimych literatów. Ale w tym roku Julię Hartwig, Andrzeja Stasiuka, Tomasza Łubieńskiego, Władysława Bartoszewskiego czy Ernesta Brylla zastąpiła nowa warta. Mniej oszałamiająca i zapewne słabo kojarzona nawet przez czytelników sięgających po polską literaturę częściej niż tylko podczas urlopu nad morzem.
Promować swoje powieści będą m.in. Edyta Czepiel (autorka „Jasnych błękitnych okien”), Dana Łukasińska („Piąta pora roku”), Hanna Bakuła („Ostatni bal. Listy do Agnieszki Osieckiej”), a z postaci bardziej rozpoznawalnych – Stefan Friedmann i Maciej Orłoś.
– Ależ w tym roku również będziemy gościć wielkie, uznane nazwiska! Choćby Monikę Szwaję, Macieja Wojtyszkę i Agnieszkę Fitkau-Perepeczko. Tradycyjnie swoje książki podpisywać będzie Wanda Chotomska – wymienia gwiazdy Krajowych Targów Książki 2007 Dorota Koman.

Przeglądając program targów, można odnieść wrażenie, że polska literatura książkami historycznymi i krajoznawczymi stoi. Silną reprezentację w programie mają książki w typie „Polska. Góry, górki i pagórki”, „Kazimierz Dolny w 3 dni” czy „Wielkie bitwy polskie”. Ale nie literatura podróżnicza wysuwana jest na pierwszy plan.Ewa Tenderenda-Ożóg edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 09:03

konto usunięte

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Masz zupelna racje Ewa. Mimo to ponawiam zaproszenie na to, co mnie interesuje. Na temat całości targów mam własne zdanie, ktore pewnie znasz. Dodam tylko, że ten artykul z "Życia" wiele mówi. Tak poza tym, to fajna fotka. Do zobaczenia na "targach".Maciej F. edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 09:54
Ewa Tenderenda-Ożóg

Ewa Tenderenda-Ożóg Biblioteka Analiz
Sp. z o.o.

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Podobno nasze stoiska sąsiadują ze sobą :-)

konto usunięte

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

Zauważyłem :) Jak dotąd lipa z tymi targami, czekam na sobotę. :)

konto usunięte

Temat: Stu wydawców na Krajowych Targach Książki i targach Atena

I po wszystkim. Najciekawszy byl panel dyskusyjny dyrektorow bibliotek oraz info o polskich ksiazkach dla dzieci, ktorych prawa sprzedano za granice. Czytelnikow co kot naplakal, czyli jak zwykle. Media nawalily w porownaniu z ubieglym rokiem. Na Atenie tylko kilku wydawcow akademickich, reszta biblioteki narodowe z wolontariatem - bez komentarza.Maciej F. edytował(a) ten post dnia 09.12.07 o godzinie 21:45



Wyślij zaproszenie do