Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Spotkanie z Leszkiem  Szarugą

Wydawnictwo Forma, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie zapraszają na promocję książki Leszka Szarugi pt. "Zdjęcie". Spotkanie z autorem odbędzie się 23 czerwca 2008 r. (poniedziałek) o godz. 17.30 w Książnicy Pomorskiej /ul. Podgórna 15/16, I piętro, Sala pod Piramidą/ w Szczecinie. Spotkanie poprowadzi Adrian Sroka.

"Zdjęcie" to po mistrzowsku napisana, przydymiona sentymentem, powieść autobiograficzna, opisująca polskie życie codzienne i literackie pomiędzy rokiem 1968 i upadkiem komunizmu. Można ją czytać jak fascynujący podręcznik historii lub też monografię Nowej Fali. Nie sposób bowiem znaleźć tylu informacji na temat Pokolenia ‘68 gdziekolwiek indziej. Powieść Leszka Szarugi nie jest jednak kolejnym, spóźnionym produktem "literatury rozrachunkowej". Zakres problemowy tej książki oraz jej związki z "Czarodziejską górą" Tomasza Manna, świadczą o tym, że "Zdjęcie" jest raczej próbą przeniesienia sporów ideowych i estetycznych z początku wieku XX na początek wieku XXI, zastąpienia debaty modernistycznej debatą postmodernistyczną oraz chęcią zrozumienia tego, na ile tożsamość współczesnego człowieka uwarunkowana jest topografią i kulturą.

Leszek Szaruga (ur. w 1946 r.) – poeta, współtwórca Nowej Fali, prozaik, eseista i tłumacz. Jest redaktorem Przeglądu Politycznego i miesięcznika Nowaja Polsza. Mieszka w Warszawie. Laureat Nagrody Kościelskich (1986) oraz nagrody literackiej paryskiej Kultury (1999). Ostatnio opublikował tomy szkiców: "Współczesna powieść polityczna. Sens literatury, sens historii" (2001), "Przestrzeń spotkania. Eseje o 'Kulturze' paryskiej" (2001), "Przestrzenie słowa" (2001) i "Wyzwanie (o poezji z przypisami i bez)" (2004) oraz zbiory poetyckie: "Mówienia" (2004), "Życiowy wybór" (2006) i "Garść wierszy użytkowych" (2007).