Maria
S.
Civis totius
mundi...
Temat: Siwczyk i biała środa w Porcie
7 maja Biuro Literackie zaprasza na premierę tomu "Centrum likwidacji szkód" Krzysztofa Siwczyka. To już jego czwarta książka - po "Dzikich dzieciach", "Danych dniach", "W państwie środka" oraz "Liście otwartym" - opublikowana we wrocławskim wydawnictwie."To jeden z bardziej nowoczesnych tomików ostatniego czasu. Przede wszystkim pod względem zastosowanych rozwiązań organizacyjnych. Dzięki połączeniu w jednej strukturze poezji, prozy oraz filozofii i fachowców od współpracy z magazynami znoszonych twarzy, Siwczyk stworzył jednostkę, w której wszelkie formalności związane z likwidacją szkody, zostały ograniczone do minimum" - pisze Bartosz Sadulski.
Krzysztof Siwczyk (1977) pracuje w Instytucie Mikołowskim. Jest laureatem nagród "Czasu Kultury" (1995) i Fundacji Kultury (1999), Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2003) oraz im. Stanisławy Zawiszanki (2005). Zagrał tytułową rolę w filmie "Wojaczek", za którą był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej (2000). Mieszka w Gliwicach.
Obok autora "Centrum likwidacji szkód" w spotkaniu wezmą udział wybrani uczestnicy Pogotowia poetyckiego, Laboratorium i Warsztatów literackich. Biała środa jest podsumowaniem tych projektów, w których ogromną rolę w tej edycji odegrał Andrzej Sosnowski.
Wymienione przedsięwzięcia skierowane są do autorów przed debiutem książkowym. Pogotowie poetyckie to jednorazowe indywidualne konsultacje z uznanym poetą. Nabór prowadzony był co miesiąc. Laboratorium polega na systematycznych zajęciach z tą samą grupą osób od września 2007 do marca 2008. W środę Andrzej Sosnowski wskaże kolejne osoby, które od jesieni będą mieć możliwość uczestnictwa w nim.
Warsztaty literackie to trzydniowe wykłady i zajęcia prowadzone przez osoby zajmujące się literaturą. Jesienną edycję prowadzili Jacek Dehnel, Marta Podgórnik i Artur Burszta. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano translatorską edycję warsztatów. Porad przekładowych udzielali wówczas Jakub Ekier i Andrzej Sosnowski.
Wszystkie projekty edukacyjne organizowane przez Biuro Literackie wspierane są przez Mecenat Samorządu Wrocławia.
7 maja (środa), księgarnia Port Literacki we Wrocławiu, pl. Teatralny 5, Mediateka (wejście z drugiej strony budynku od ul. Menniczej). Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. (ik)