Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Rymy w porcie

„Port Wrocław 2008” już w najbliższy weekend! Prestiżowy festiwal, najważniejsza nagroda poetycka, wyjątkowi goście – wszyscy miłośnicy poezji powinni zawinąć do tego Portu

Tegoroczna edycja imprezy zapowiada się niezwykle ciekawie – spotkania z czołówką najlepszych poetów polskich i zagranicznych, koncerty, projekcje filmów, wystawy, warsztaty, konkursy.

Gościem honorowym będzie Francja – do Wrocławia na prezentację antologii poezji francuskiej „Na szali znaków” przybędzie dwójka poetów: Marie-Claire Bancquart i Bernard NoĎl. Inni goście zagraniczni to Jurij Andruchowycz, Reiner Kunze i Harry Mathews.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie gala finałowa pierwszej edycji konkursu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Nagrody (o łącznej wartości 170 tysięcy złotych!) zostaną przyznane w trzech kategoriach – całokształt twórczości poetyckiej, najlepsza książka oraz najlepszy debiut roku 2007. Pierwszą z nich otrzyma Tadeusz Różewicz, dwójkę pozostałych laureatów poznamy podczas finałowej gali.

Artur Burszta, szef wydawnictwa Biuro Literackie, organizator festiwalu, od początku jego istnienia miał klarowną wizję prezentowania poezji – sprawić, by spotkanie z wierszami stało się wydarzeniem łączącym intelektualną potyczkę z wyrafinowaną zabawą.

Od 1996 roku, kiedy odbyła się pierwsza edycja festiwalu (wówczas jeszcze w Legnicy), publiczność mogła obserwować m.in. spotkanie autorskie w zakładzie fryzjerskim, smażenie naleśników przez Bohdana Zadurę czy Marcina Świetlickiego spowiadającego czytelników w konfesjonale. A to przecież nie wszystko – były jeszcze spektakle teatralne, wystawy zdjęć i rysunków, koncerty kultowych zespołów i oczywiście spotkania autorskie.

W trakcie 13 lat istnienia biura i związanego z nim festiwalu zmieniło się wszystko – z niewielkiej imprezy w prowincjonalnym mieście „Port Wrocław” przeobraził się w najważniejszą imprezę poetycką w Polsce. Jedna rzecz pozostała bez zmian – wstyd nie „zawinąć do Portu”.


Gdzie kwitnie życie literackie?

„Port Wrocław” to jedno z najważniejszych literackich wydarzeń w Polsce. Ale nie jedyne. Oto nasz subiektywny przegląd polskich nagród i festiwali literackich

NAGRODY:

∑ Nagroda Nike – przyznawana od 1997 roku. Statutowym zadaniem Nike jest promocja literatury polskiej, szczególnie powieści. Laureat otrzymuje statuetkę Nike oraz czek na 100 tys. zł.

∑ Nagroda Literacka Gdynia – powołana do życia w 2006 roku. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrodę w wysokości 50 tys. zł.

∑ Nagroda Fundacji im. Kościelskich – ufundowana w roku 1959, nagrodą wyróżniani są najlepsi polscy literaci przed 40. rokiem życia. Wartość nagrody nie jest stała.

FESTIWALE

∑ Cztery Pory Książki – Na imprezę składają się cztery odrębne festiwale: Pora Poezji (luty), Festiwal Literatury Popularnej POPLIT (kwiecień), Pora Prozy (październik) oraz Festiwal Kryminału (listopad).

∑ Komiks – odbywający się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Komiksu jest najważniejszą imprezą tego typu w Europie Środkowej. W ciągu 17 lat Łódź odwiedziła czołówka twórców komiksu z Polski i zagranicy.

∑ Manifestacje poetyckie – próba zerwania ze sztywną formułą wieczorku autorskiego. Manifestacje traktują poetycką prezentację jako rodzaj performance’u.

∑ Targi książki – brak festiwali o większym zasięgu powoduje, że w Polsce ich rolę przejmują targi książki, z których dwa (MTK w Warszawie oraz TK w Krakowie) cieszą się największym powodzeniem. Odróżnia je to od stołecznych TK z roku na rok tracących na znaczeniu.

Źródło : Życie Warszawy