Temat: Prof. Barbara Skarga odnowiła doktorat na UW

To spłacenie długu, jaki społeczność akademicka i czytelnicy dzieł Barbary Skargi od lat wobec niej zaciągali - mówił filozof dr Jacek Migasiński podczas poniedziałkowej uroczystości odnowienia doktoratu przez prof. Barbarę Skargę, filozofa i historyka filozofii.


W czasie uroczystości na Uniwersytecie Warszawskim prof. Skardze wręczono dyplom upamiętniający odnowienie doktoratu oraz Medal Uniwersytetu Warszawskiego.

Promotor odnowienia doktoratu prof. Skargi, dr Jacek Migasiński przypomniał zebranym jej życiorys i dokonania naukowe, podkreślając, że uroczystość odnowienia doktoratu jest "najwyższym wyróżnieniem, jakim macierzysta uczelnia może obdarzyć".

"To wyróżnienie ma dla mnie specjalne znaczenie, cenię je sobie bardziej od innych otrzymanych. Uniwersytet dał mi wszystko - dał mi wiedzę i przyjaciół, których mam do dziś, którzy są wierni i do których zawsze mogę się zwrócić" - mówiła wzruszona prof. Skarga.

Obecny na uroczystości redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik w wypowiedzi dla PAP określił prof. Skargę mianem "wielkiego moralnego autorytetu polskiej inteligencji i najwspanialszego życiorysu polskiego patrioty". Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki dodał, że Skarga należy do grona "nielicznych mędrców, którzy odsiewają rzeczy ważne od nieważnych i którzy doskonale widzą dobro i zło, i pokazują je innym".

Prof. Barbara Skarga urodziła się w 1919 roku. Studia filozoficzne rozpoczęła na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Przerwał je wybuch II wojny światowej. Jako żołnierz Armii Krajowej brała czynny udział w działalności konspiracyjnej Okręgu Wileńskiego AK. Po aresztowaniu w 1944 roku przez sowietów 10 lat spędziła w łagrach.

W 1957 roku, po powrocie z zesłania, prof. Skarga ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie pod kierunkiem prof. Niny Assorodobraj-Kuli obroniła rozprawę doktorską "Narodziny pozytywizmu polskiego". Później prof. Skarga pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Za działalność konspiracyjną podczas wojny oraz późniejszą pracę naukową została w 1995 roku odznaczona Orderem Orła Białego.

Odnowienie doktoratu ma w środowisku akademickim tę samą rangę, co przyznanie doktoratu honoris causa. Oba są wyrazem szacunku i wysokiej oceny uhonorowanej osoby przez uniwersytet. Różnica jest taka, że doktorat honoris causa przyznaje się osobie spoza uczelni. Jeśli szkoła chce uhonorować własnego wychowanka, organizuje uroczystość odnowienia doktoratu.