Temat: Nowe szaty „Tygodnika Powszechnego”

„Pół roku po zmianie formatu >>Tygodnik Powszechny<< znowu zmienia (nieco) szatę graficzną. Zmienia na lepszą” – napisał w redakcyjnym wprowadzeniu do najnowszego numeru krakowskiego tygodnika ks. Adam Boniecki, jego redaktor naczelny.

„Tygodnik Powszechny” jest drukowany w drukarni Polskapresse w Sosnowcu, która „umożliwia łączenie szlachetnego papieru magazynowego z wysokiej jakości papierem gazetowym, co zapewnia lepsza jakość fotografii i wyrazistość liter” – dodaje ks. Boniecki. Zmiany wprowadzono od numeru 32 (3083), który nosi datę 10 sierpnia.

„Tygodnik Powszechny” ukazuje się od 1945 roku. Jego wieloletnim redaktorem naczelnym (1945-1953 i 1956-1999) był Jerzy Turowicz. W 1953 roku za odmowę publikacji nekrologu Stalina czasopismo zostało zamknięte, a następnie przejęte przez Stowarzyszenie PAX. Wówczas „Tygodnik” był prowadzony był przez inny zespół redakcyjny. W 1956 roku pismo zostało zwrócone prawowitej redakcji. Po śmierci Jerzego Turowicza w 1991 roku redaktorem naczelnym „Tygodnika” został ks. Adam Boniecki.

W kwietniu 2007 roku 49 proc. udziałów w „Tygodniku Powszechnym” przejęła Grupa ITI. Od 5 grudnia 2007 roku pismo wychodzi w zmniejszonym formacie w stosunku do poprzednich wymiarów, a szata graficzna została znacząco unowocześniona. 23 czerwca tego roku Grupa ITI stała się większościowym udziałowcem pisma, po tym jak w wyniku transakcji z Fundacją Tygodnika Powszechnego jej udziały wzrosły do 53 proc.


(pd)