Temat: Nowa ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych

Konsumenci górą

Już jutro w życie wchodzi ustawa o nieuczciwych praktykach rynkowych.
W praktyce oznacza to większą ochronę praw konsumentów. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do najczęstszych przykładów nieuczciwych praktyk wpływających na naszą decyzję o zakupie należą fikcyjne obniżki oraz podawanie niepełnych cen produktów. Ustawa zawiera tzw. czarna listę praktyk rynkowych jakie stosują przedsiębiorcy.
Z badań OBOP wynika, że 44 proc. Polaków nie rozróżnia prawdziwych i fałszywych informacji zawartych w reklamach. Nowa ustawa określa również agresywne praktyki przedsiębiorców niedozwolone bez względu na warunki jak groźby przymusu fizycznego lub psychicznego oraz składanie wizyt w domach konsumentów i ignorowanie próśb o ich opuszczenie. To samo dotyczy wywoływania wrażenia, że konsument nie może opuścić pomieszczeń przedsiębiorcy bez podpisania umowy. Według UOKiK do tej pory wielu konsumentów rezygnowało z dochodzenia swoich paw, wobec niemożliwości udowodnienia, że usługa nie posiada podanych przed przedsiębiorcę cech.
Według nowych przepisów to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że nie wprowadził konsumenta w błąd. Ponadto sąd będzie władny nakazać przedsiębiorcy zakończenia bezprawnych praktyk oraz usunięcia skutków i naprawienia wyrządzonej szkody. Ustawa umożliwia także sądowi m.in. nałożenie na nieuczciwego przedsiębiorcę obowiązku przekazania określonej kwoty na cel społeczny.
(pw) PAP