Temat: Nominowani do nagrody im. Józefa Mackiewicza

Książka ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Księża wobec bezpieki znalazła się wśród nominowanych do nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza

Nominowano 10 pozycji, głównie publicystykę i eseje. Wśród nominowanych książek są obok Księży wobec bezpieki, Blask i gorycz wolności Dariusza Gawina oraz Powrót do obcego świata Pawła Lisickiego.

Duchowny powiedział, że nominacja bardzo go zaskoczyła i ucieszyła. Jak podkreślił, wydawało mu się, że książka doczeka się pozwów sądowych. Ksiądz Zaleski dodał, że skoro nie ma zarzutów, to znaczy, że książka jest wiarygodna.

Oto pełna lista nominowanych w tym roku książek:

1. Drzemka rozsądnych, Zdzisława Krasnodębskiego, wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej,
2. Hiszpania Franco, Adama Wielomskiego, wydawca: Agencja Reklamowo-Wydawnicza "Arte,
3. Powrót do obcego świata, Pawła Lisickiego, wydawca: ARCANA Sp. z.o.o.
4. Blask i gorycz wolności, Dariusza Gawina, wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej,
5. Kłamstwo Bastylii, Andrzeja Ciska, wydawca: Finna Oficyna Wydawnicza,
6. Inna krytyka, Włodzimierza Boleckiego, wydawca: Universitas,
7. Księża wobec bezpieki, księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, IW Znak,
8. Biały bokser, Wojciecha Chmielewskiego, wydawca: Agawa,
9. Nienawiść, Stanisława Srokowskiego, wydawca: Prószyński i Ska,
10. Gorsze światy, Cezarego Michalskiego, wydawca: Fabryka Słów.

Członek kapituły nagrody Jacek Trznadel żałuje, że twórczość Józefa Mackiewicza - którego Czesław Miłosz uznał za najlepszego współczesnego polskiego pisarza - nie jest w kraju znana. Mackiewicz nie może być w Polsce drukowany ze względu na zapis testamentowy dotyczący praw autorskich.

Jacek Trznadel przypomina, że dawniej Mackiewicza nie można było drukować z innych względów - Józef Cyrankiewicz ogłosił go na Wawelu największym wrogiem komunizmu.

Józef Mackiewicz jako siedemnastoletni ochotnik uczestniczył w wojnie obronnej 1920 roku, którą później opisał. W 1943 roku był świadkiem ekshumacji w Katyniu, co również zrelacjonował. Od 1945 roku mieszkał na emigracji.

Nagroda imienia Józefa Mackiewicza zostanie tradycyjnie wręczona w święto odzyskania niepodległości 11 listopada.

Zgodnie z regulaminem, do nagrody może pretendować książka napisana w języku polskim przez żyjącego autora, która prócz tego, że prezentuje odpowiednio wysoki poziom literacki, porusza ważkie zagadnienia polityczne, bądź kulturowe. Co ważne - w utworze powinno być widoczne dążenie do prawdy, nawet wbrew niesprzyjającym okolicznościom.

Oprócz nagrody pieniężnej, zwycięzca zostanie uhonorowany wykonanym ze złota medalem z wizerunkiem patrona i mottem "Jedynie prawda jest ciekawa".

(Za http://wp.pl)