Temat: Nagroda Poetycka Silesius dla Różewicza

Tadeusz Różewicz został laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. W czwartek ogłoszono także listę utworów, które zostały nominowane w kategorii "książka roku" i "debiut".


Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to nowa nagroda ustanowiona przez władze miasta; będzie przyznawana co roku polskim poetom w 3 kategoriach: za całokształt twórczości (100 tys. zł), za tomik (50 tys.) i za debiut (20 tys.).

Nagroda będzie przyznawana raz w roku przez 7-osobowe jury, w skład którego wchodzą profesorowie uniwersytetów: wrocławskiego, poznańskiego i jagiellońskiego, krytycy literaccy oraz historycy literatury.

Jak powiedział w czwartek na konferencji prasowej jeden z jurorów, prof. Jacek Łukasiewicz, Tadeuszowi Różewiczowi nagrodę przyznano jako "najwybitniejszemu, żyjącemu poecie polskiemu, o największym dorobku, który wywarł i wywiera największy wpływ na poezję, od 1945 r. do dzisiaj".

Nominacje do nagrody w kategorii "książka roku" otrzymały następujące tytuły: "Orgiami" Juliana Kornhausera, "Przelotem" Urszuli Kozioł, "Pomarańcza Newtona" Ewy Lipskiej, "Wiersze przeciwko opodatkowaniu poezji" Zbigniewa Macheja, "Podmiot domyślny" Piotra Mitznera, "Po tęczy" Andrzeja Sosnowskiego, "Pensum" Adama Wiedemanna.

W kategorii "debiut" nominowano trzy tomy wierszy: Krzysztofa Bąka "Znaki wodne", Marcina Perkowskiego "Czarne/ białe z odcieniem" i Julii Szychowiak "Po sobie".

W rozmowie Łukasiewicz przyznał, że po lekturze zgłoszonych ponad 70 tomów wierszy, częściowo zmienił się jego obraz współczesnej poezji.

"Nie wiedziałem, że pewne oddziaływania, głównie mediów są tak silne i różnorodne, a zwłaszcza wpływ internetu. Sposób myślenia autorów poprzez metafory brane z internetu, sposób mówienia o sobie i o świecie, ale również i sposób komponowania wiersza, wielość różnych centrów i ośrodków. Zauważyłem też dużo chwytów graficznych branych właśnie z komputera" - powiedział Łukasiewicz.

Nagrody Silesius zostaną wręczone 27 kwietnia podczas uroczystej gali we Wrocławiu, w trakcie festiwalu literackiego "Port Wrocław".

Johannes Scheffler, znany jako Angelus Silesius (Anioł Ślązak), symbol pojednania i dialogu, urodził się w 1624 r. we Wrocławiu. Po przejściu z protestantyzmu na katolicyzm, Silesius wybrał życie pogrążone w modlitwie. Jedno z jego najważniejszych dzieł to "Cherubinischer Wandersmann" - "Anielski Wędrowiec". Nawiązaniem do działalności poety jest właśnie przyznawana we Wrocławiu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus i - od tego roku - Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius.