Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Minister Kultury przedstawił posłom plany resortu kultury

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce promować polską kulturę za granicą i przywrócić edukację artystyczną w szkołach. Plany resortu przedstawił minister kultury Bogdan Zdrojewski na piątkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jednym z przedsięwzięć, na które resort kultury chce położyć nacisk jest organizacja Roku Chopinowskiego w 2010 r. Przypada wtedy 200 rocznica urodzin kompozytora. Jak powiedział Zdrojewski, obchody będą okazją do promocji polskiej kultury za granicą. Trwa, jak wyjaśnił, tworzenie projektu obchodów.

"Musi to być projekt uwzględniający potrzeby edukacyjne tu w kraju, potrzeby promocyjne na zewnątrz, ale także wykorzystanie tej szansy dla zrealizowania wielu inwestycji. Myślę tutaj o Tamce (Pałac Ostrogskich w Warszawie, w którym mieści się Towarzystwo im. Fryderyka Chopina i Muzeum Chopinowskie - PAP), o Żelazowej Woli, także o wydaniach płyt" - wyjaśnił minister kultury.

Jak poinformował, uzyskał w tej sprawie deklarację współpracy od ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Oba resorty będą m.in. wspierać polskie instytucje kulturalne działające za granicą, które zaangażują się w obchody.

MKiDN będzie też współpracować z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Resort kultury chce bowiem, aby w szkołach odbywały się zajęcia artystyczne.

"Rozmawiałem z Katarzyną Hall. Jej opinia o obecnej edukacji artystycznej w szkołach jest podobna do mojej, czyli dość krytyczna. Chcielibyśmy to zmienić. Chciałbym, aby zajęcia z wychowania w kulturze były traktowane co najmniej tak prestiżowo jak wychowanie fizyczne. Chodzi mi o to, że bez trudu doszła do programu szkolnego ta trzecia godzina wf-u, ale w tym czasie prawie wyrugowano zajęcia z muzyki, z plastyki, możliwość kształcenia z wiedzy o teatrze. Dla mnie to bardzo smutna konstatacja" - tłumaczył Zdrojewski.

Dodał, że MKiDN może przeznaczyć ze swojego budżetu środki na tego typu zajęcia.

Minister mówił też o potrzebie reorganizacji niektórych form wpierania instytucji kulturalnych przez budżet państwa. Zwłaszcza, jak tłumaczył, niedobrze jest, jeśli jedna instytucja jest zarządzana zarówno przez MKiDN, jak i samorząd lokalny. Z niektórych tego typu przedsięwzięć MKiDN ma się wycofać.

"Ministerstwo nie wycofa się ze współodpowiedzialności, ale chciałbym żeby w kilku przypadkach wycofało się ze współprowadzenia. Resort może nadal wspierać te instytucje przez umowy cywilno-prawne, przekazywanie środków na określoną działalność. Ale tam, gdzie jest dwóch gospodarzy, tam nie ma tak naprawdę żadnego" - tłumaczył minister.

Zdrojewski zadeklarował ponadto, że MKiDN będzie ostrożniej wydawać pieniądze na infrastrukturę, aby nie traciły na tym przedsięwzięcia artystyczne. Nowy minister chce stworzyć w resorcie wewnętrzny mechanizm, który nie pozwoli na zbudowanie czy przebudowę instytucji w taki sposób, aby zabrakło środków na jej właściwą, czyli artystyczną działalność.

"Bardzo często się działo tak, że teatr był remontowany, ale na skutek tego remontu znikły środku na jego właściwą działalność. Dochodziło do tego, że budynek był piękny, klimatyzowany, dobrze ogrzewany i oświetlony, ale już nie ma tam działalności artystycznej, bo jest zbyt droga i teatr utrzymuje się z wynajmu sal" - wyjaśnił. (PAP)