Maria Zofia Tomaszewska www.edumuz.pl
Temat: Max Cegielski w Internetowym Dyskusyjnym Klubie Książki...
Max Cegielski będzie gościem czatu, który organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. Odbędzie się on 13 sierpnia (poniedziałek) na stronie internetowej placówki: www. mbp.szczecin.pl w godzinach od 13:00 do 15:00.Czat z Maxem Cegielskim realizowany jest w ramach Internetowego Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie organizowane są spotkania z poczytnymi autorami.
Max Cegielski - dziennikarz, didżej radiowy, animator kultury, a przede wszystkim autor książek będących z jednej strony owocem podróży do Indii, Pakistanu i miejsc nietkniętych przez cywilizację, z drugiej w głąb samego siebie.
Jego książka „Masala” to próba samozbawienia, gdyż jest - jak mówi sam autor - rezultatem „okresu burzy i naporu” w jego egzystenci. To także książka podróżnicza. Natomiast „Apokalipso” ostrzega przed unicestwieniem, a „Pijani bogiem” kreśli opis ludowych form islamu w Azji i Europie , spełnia funkcję przewodnika po sektach i odłamach.
Max Cegielski to również felietonista. Jego teksty znajdziemy w "Dzienniku" i "Metropolu". Współpracował między innymi z "Gazetą Wyborczą", "Newsweekiem", "Machiną", "Fluidem", "City Magazine" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Prowadzi rubrykę muzyczną w "Elle", a także cykl "Korzenie" w TVP Kultura. Był prezenterem telewizji Canal+, Radiostacji i Radia Jazz oraz zdobywcą tytułu Antyfaszysty 2004 od organizacji "Nigdy więcej". Pod pseudonimem Grodyński publikował opowiadania w "Brulionie" oraz wiersze w "Decentrum sztuki".
Pisarz – choć sam nie uważa się za niego - interesuje się problemem podróżowania od strony historycznej, socjologicznej i międzykulturowej. Zagłębia się w konkretne tematy poznanych już regionów. Jak mówi: ”Poznaję świat aby go w pełni opisać”. Zajmuje się islamem i religijnym eklektyzmem. Jest ateistą, ale z potrzeby dostąpienia przeżycia duchowego stworzył własnego boga będącego prywatną konstrukcją, zlepkiem różnych elementów, wynikiem jego podróży i lektur. Lubuje się w dziennikach z podróży, ulubioną książką jest ”Błękitne przestrzenie” Horowitza, będąca połączeniem reportażu i badań historycznych.
Czaty z pisarzami realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla osób biorących udział w wirtualnych spotkaniach przewidziane są upominki w postaci książek z dedykacją autora.
EM