Temat: Lato z kulturą żydowską w Szczecinie

Lato z Kulturą Żydowską - to cykl imprez, które na sierpniowe wieczory proponuje mieszkańcom Szczecina i turystom tutejszy Teatr Mały, czyli kameralna scena Teatru Współczesnego.
Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie charakterystycznych dźwięków klezmerskich kapel i typowego żydowskiego humoru. Będzie można "odbyć podróż w czasie" i przenieść się do nieistniejących już żydowskich miasteczek lub choć na chwilę ożywić świat, którego już nie ma. Spotkania z kulturą żydowską mają się odbywać w każdy czwartek i piątek sierpnia.

Imprezę zainauguruje w najbliższy czwartek spektakl "Szafa" w reżyserii Anny Nowickiej, wg scenariusza Moniki Kufel i Marcina Białego. Przedstawienie oparte jest na motywach utworów Hanny Krall i Olgi Tokarczuk oraz fragmentów "Lokomotywy" Juliana Tuwima. W roli głównej występuje Monika Kufel.

Spektakl to historia wojennych losów żydowskiej dziewczyny, ukrywającej się w szafie, ale także opowieść o samotności i poczuciu zagrożenia, bezradności wobec zła, które rozgrywa się wokoło. Odtwórczyni głównej roli została nagrodzona m.in. na Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i na Międzynarodowym Festiwalu "Aktor Europy" w Macedonii.

Kolejna propozycja Lata to dwa wieczory z muzyką klezmerską, podczas których wystąpi Quartet Klezmer Trio. To zespół wokalno- instrumentalny wykonujący tradycyjną żydowską i bałkańską muzykę klezmerską we własnych aranżacjach. Instrumentarium grupy tworzą altówka, akordeon i kontrabas elektryczny.

Muzyka klezmerska stanowiła istotny element kultury jidysz w krajach Europy Wschodniej, gdzie do czasu II wojny światowej zamieszkiwało kilka milionów Żydów. W przedwojennej Europie muzykę tę grali wędrowni muzykanci - klezmorims - utrzymujący się z grania na weselach, podczas świąt religijnych i rodzinnych uroczystości.

Muzyka klezmerska upowszechniła się w drugiej połowie XVIII wieku. Początkowo podstawowe instrumentarium tworzyły trąbka, perkusja, harfa i lira, z czasem coraz częściej pojawiały się skrzypce i kontrabas.

21 i 22 sierpnia będzie można obejrzeć spektakl muzyczny "Opowieści z Bramy", w którym wystąpią Witold Dąbrowski i Jarosław Adamów. "Opowieści z Bramy" to historie, ballady, opowieści, w których główne motywy i tematy zostały zaczerpnięte z dokumentów, relacji świadków oraz tekstów literackich.

Dwa ostatnie spotkania w cyklu Lata z Kulturą Żydowską poświęcone będą w całości żydowskiemu humorowi i piosence. W spektaklu muzycznym, przywołującym poprzez scenografię dawno miniony świat małych prowincjonalnych miasteczek, zaprezentują się Janusz Andrzejewski, Izabella Tarasiuk oraz Trio Taklamakan. W przedstawieniu wykorzystano m.in. teksty Juliana Tuwima i Zbigniewa Herberta, a oprawę muzyczną tworzą m.in. piosenki "Rebeka", "Bubliczki", "Miasteczko Bełz".

Lato z Kulturą Żydowską potrwa od 7 do 29 sierpnia.
Jacek Piotrowski

Jacek Piotrowski ...teatr mój widzę
ogromny...

Temat: Lato z kulturą żydowską w Szczecinie

Szczecin. Trochę daleko



Wyślij zaproszenie do