Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Judaika online

Dzięki współpracy między Biblioteką Narodową i Fundacją Shalom w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona przygotowano nową kolekcję tematyczną „Literatura jidysz”. Uroczysta inauguracja kolekcji odbędzie się 20 grudnia o godzinie 12.00 w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213.

Na początek przygotowano prawie 50 pozycji, a w początku 2008 roku kolekcja będzie liczyła około 200 zeskanowanych tekstów w języku jidysz. Ta niezwykła biblioteka tekstów, wzbogacona o specjalne wprowadzenie i biogramy najważniejszych twórców jest także polskim i angielskim przewodnikiem po literaturze niezwykle ciekawej a mało znanej we współczesnej Polsce.

Kolekcja „Literatura jidysz” jest pierwszą kolekcją w cBN Polona adresowaną do odbiorców na całym świecie, których łączy zainteresowanie kulturą jidysz. Biblioteka Narodowa zdecydowała się na opublikowanie tych tekstów, ponieważ pragnie udostępnić społeczeństwu bogaty zbiór literatury jidysz, którym dysponuje. Warto przypomnieć, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego w II Rzeczypospolitej znajdowała się największa diaspora żydowska w Europie. To na terenie Polski w tym języku wydawano setki książek, drukowano gazety w ogromnych nakładach, nagrywano płyty i kręcono filmy. Ocalone w części z pożogi wojennej dziedzictwo polskiej społeczności żydowskiej przez wiele lat było zapomniane. Dziś jidysz odradza się – coraz liczniej młodzież zafascynowana kulturą żydowską uczy się tego języka, pragnie poznać tę ogromną spuściznę kulturalną, naukową i społeczną. Prezentowana kolekcja umożliwia dostęp online do często do tej pory nieznanych szerszym grupom odbiorców publikacji. O ich właściwy dobór oraz o rozpropagowanie kolekcji nie tylko w kraju, ale także na całym świecie, zadbają wspólnie Biblioteka Narodowa i Fundacja Shalom.

Ze względu na obowiązujące w Polsce prawo autorskie w kolekcji na razie nie znajdą się niektóre pozycje niezwykle ważne, często lepiej znanych autorów, takich jak na przykład wybitny pisarz, noblista I. B. Singer. Można natomiast zapoznać się z twórczością m.in. An-Skiego, Abrahama Goldfadena, Icchoka Lejba Pereca, Szolem Alejchema i wielu innych. Zbiory będą dostępne również w Portalu Biblioteki Europejskiej.(IK)