Maria Zofia Tomaszewska www.edumuz.pl
Temat: Instytut Kultury Polskiej - nowy adres i nowy image
Instytut Kultury Polskiej w Londynie otworzył w sobotę swoją nową siedzibę przy Poland Street, ulicy położonej pomiędzy Piccadilly Circus a Oxford Circus, a więc w sercu londyńskiego Soho."Jesteśmy teraz w okolicy, o której mówi się tu +trendy+, przyciągającej wytwórnie filmowe, marketingowe, PR-owskie, telewizyjne spółki produkcyjne, firmy audiowizualne. Zbieżność nazw Polish Cultural Institute i Poland Street to dla nas szczęśliwy zbieg okoliczności" - powiedział PAP dyrektor Instytutu Paweł Potoroczyn.
"Odchodzimy od dotychczasowego wizerunku statycznej, konserwatywnej i oficjalnej przybudówki placówki dyplomatycznej. Chcemy mieć profil marketingowy, bo tylko w ten sposób będziemy partnerem dla praktycznie myślących brytyjskich technokratów działających w sektorze kultury i rozrywki. Misja dyplomatyczna gorzej im się kojarzy z punktu widzenia operatywności" - dodał.
Jak powiedział dyrektor, Instytut chce być "częścią szeroko rozumianego przemysłu kulturalnego, a nie działać gdzieś na jego obrzeżach w dyplomacji"
Dotychczas Polski Instytut Kulturalny mieścił się przy New Cavendish Street, bocznej od Portland Street. Sąsiadował z budynkiem Konsulatu Generalnego RP i był o dwa kroki od budynku ambasady.
Jak zauważył Potoroczyn, ośmioro pracowników Instytutu zajmowało pięć pięter o powierzchni 1,5 tys. m kw. W sąsiednim budynku konsulatu na pracownika przypadało 2-3 m kw. W tej sytuacji jednym rozwiązaniem było przejęcie siedziby Instytutu przez Konsulat i znalezienie nowej siedziby dla Instytutu.
Zmianie adresu towarzyszy przestawienie się na nowe metody działania akcentujące marketing i promowanie nie tylko szeroko rozumianej kultury polskiej, ale przede wszystkim polskiego produktu kulturalnego. "Nie trzeba zaraz wszystkim tłumaczyć Polski. Trzeba tylko dowieść, że Polska potrafi być cool" - mówi Potoroczyn.
Otwarcie nowej siedziby połączono ze światową premierą nowej gry komputerowej "The Witcher" opartej na książce Andrzeja Sapkowskiego, która została zekranizowana przez Marka Brodzkiego w 2001 r. Grę firmuje światowy lider gier komputerowych Atari, ale jest to produkt w pełni polski, na który złożyła się polska inżynieria i animacja.
Zorganizowano też występy trzech zespołów muzycznych, w tym Poise Rite - polskiego zespołu działającego na klubowej scenie południowo-wschodniej Anglii, który był jedną z sensacji tegorocznego festiwalu muzycznego w Glastonbury.