Maria
S.
Civis totius
mundi...
Temat: Dyskusja o Giedroyciu w Centrum Nowaka-Jeziorańskiego
Na warszawskim Powiślu w Centrum „(mam tam aż dwa kroki)” Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego do 15 listopada 2007 roku będzie można oglądać wystawę Jerzy Giedroyc – Książę Emigrantów przygotowaną przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu wspólnie z Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Bankiem BISE.W najbliższą środę 4 października o godz. 18 w dyskusji o Jerzym Giedroyciu wezmą udział: Jerzy Kisielewski (dziennikarz radiowy i telewizyjny), Andrzej Przewoźnik (Sekretarz Generalny Rady Ochrony Walk i Męczeństwa) i Marek Krawczyk (Prezes Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu). W dyskusji będzie można usłyszeć m.in. o tym czym była emigracja dla Jerzego Giedroycia, różnicy między Kulturą a Londynem, środowisku paryskiej Kultury – publicystach i autorach.
Jerzy Giedroyc mówił o emigracji: Dla mnie emigracja jest kwestią walki. Nie o utrzymanie tego co było, ale o pewne sprawy zasadnicze. Dla mnie taką zasadniczą sprawa była niepodległość Polski.
Kultura czytana była przez swoich czytelników rozrzuconych na 5 kontynentach i zamieszkałych w blisko 100 krajach – nawet w najdalszych zakątkach naszego globu, gdzie zamieszkują polscy emigranci (m.in. RPA, Tanzania, Wyspy Kości Słoniowej, Urugwaj czy Mauretania). Instytut Literacki był ważnym ośrodkiem emigracyjnym także dla Litwinów, Białorusinów, Ukraińców i Rosjan. W tym roku mija 60. lat od ukazania się pierwszego numeru Kultury.
Wystawa czynna od 4 października do 15 listopada 2007 roku - Centrum im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Warszawa ul. Czerniakowska 178 A
poniedziałek – piątek od godz. 10 do godz. 19. Wstęp wolny.