Temat: Chiny zalewa fala fałszywych "Potterów"

Chiński rynek zalewa fala fałszywych książek o Harrym Potterze, nie mających nic wspólnego z oryginałami - pisze amerykański dziennik "New York Times".

Książka zatytułowana "Harry Potter and the Deathly Hallows", czyli tak samo jak ostatni, siódmy tom przygód o Potterze autorstwa J.K. Rowling, ukazała się w Chinach na 10 dni przed angielskojęzyczną premierą 21 lipca, ale jej treść jest "twórczością własną" chińskich autorów.

Na rynku istnieje co najmniej kilkanaście tytułów fałszywych "potterów", noszących takie tytuły jak "Harry Potter i Wędrujący Smok", "Harry Potter i Chińskie Imperium", "Harry Potter i Wielki Komin" czy "Harry Potter i Młodzi Bohaterowie".

W niektórych wątki fabularne są zaczerpnięte z książek innych znanych pisarzy, takich jak J.R.R. Tolkien, w innych bohaterowie brytyjskiej sagi zostają przeniesieni do świata kung-fu albo spotykają się ze znanymi postaciami literatury chińskiej.

Wydawca "Harry'ego Pottera i Chińskiej Laleczki" w 2002 r. Wang Li z rozbrajającą szczerością tłumaczy decyzję o wydaniu książki następująco: "Harry Potter był tak lubiany, że chcieliśmy zebrać owoce jego ogromnej popularności w Chinach".

Fenomen ten jest odzwierciedleniem szerszego problemu powszechnego piractwa w Chinach. Wei Bin, który bada problem piractwa w branży literackiej, twierdzi, że 30-40 proc. książek sprzedawanych w jego kraju może być nielegalnych.
Grzegorz Wasiluk

Grzegorz Wasiluk publicysta spraw
międzynarodowych,
szukam dodatkowej
prac...

Temat: Chiny zalewa fala fałszywych "Potterów"

Zdumiewające, jak ten niezwykle stary i sprytny naród umie na tysiąc różnych sposobów wykorzystać na swoją korzyść pomysły "cudzoziemskich diabłów".



Wyślij zaproszenie do