Temat: Biuro Literackie dla dzieci

"Dziecinada" to nowa inicjatywa wydawnicza Biura Literackiego. W serii pod taką właśnie nazwą publikowane będą książeczki dla najmłodszych.


Oprawę graficzną Przed snem przygotowuje Elżbieta Gaudasińska, jedna z najbardziej znanych ilustratorów książek dla dzieci, autorka rysunków do najpopularniejszego wydania baśni Hansa Christiana Andersena.

Przygody przyrody zilustruje Tomasz Broda. Wrocławski rysownik i karykaturzysta, od pięciu lat bliski współpracownik Biura Literackiego, przygotował m.in. oprawę plastyczną książeczki Puszka-Cacuszko z wierszykami dla dzieci autorstwa Lecha Janerki.

Piotr Sommer (1948) jest autorem kilkunastu książek własnych i kilkunastu przekładowych. Tłumaczył poetów amerykańskich, angielskich, irlandzkich, szkockich i polskich. W Biurze Literackim ostatnio opublikował antologię poezji amerykańskiej O krok od nich. Od 1976 r. pracuje w redakcji "Literatury na Świecie". Mieszka pod Warszawą.

Zbigniew Machej (1958) jest poetą, tłumaczem i dyplomatą. Pisze wiersze także dla dzieci i tłumaczy z czeskiego prozę i poezję m.in. I. Blatnego, J. Skácela, M. Holuba, J. Topola, I. Wernisch, M. Urbana. Obecnie mieszka w Bratysławie, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Polskiego.

Nowa seria Biura Literackiego, to powrót do inicjatywy z 2002 roku. Wówczas ukazały się "Wiersze dla dzieci" z utworami m.in.: Wojciecha Bonowicza, Darka Foksa, Juliana Kornhausera, Doroty Terakowskiej i Bohdana Zadury. Podczas najbliższej edycji festiwalu "Port Wrocław" zaplanowany został specjalny blok imprez dla najmłodszych, w trakcie którego będą zaprezentowane wspomniane książki.

W każdym roku Biuro Literackie planuje publikację kilku tytułów. Propozycje wydawnicze od autorów piszących dla najmłodszych przyjmowane są poprzez formularz dostępny na stronie biuroliterackie.pl. Książeczki Macheja i Sommera zapowiadają wraz z rysunkami wiersze: "Krótka mowa obrończa o wilku" oraz "W starym kinie".

Temat: Biuro Literackie dla dzieci

"Alan Bit" to nowa inicjatywa Wydawnictwa Labiryntus. W serii pod taką właśnie nazwą publikowane będą książeczki dla najmłodszych, dla których punktem wyjścia będzie tematyka informatyczna. Jednak dalej dzieci zostaną wprowadzone w bogaty świat literatury i kultury przez różne style i techniki literackie. A także różne podejścia. Zarówno: inżynierskie, matematyczne jak społeczne(np. problem bronienia się przed uzależnieniami od gier i Internetu).

Oprawę graficzną "Alana Bita" przygotowuje Przemysław Liput, jeden z najbardziej kreatywnych ilustratorów książek dla dzieci. Do jego rysunków dorośli nieznający gustów dzieci podchodzą z rezerwą. Jednak dajcie książeczkę 5-ciolatkowi, a szybko przekona was, że Liput potrafi zachwycić doborem barw, rozmachem swoich wizji, a także stylistyką często włączającą wzory samych dzieci.

Tekst pierwszego tomiku to rozbudowana wersja wierszyka, który w 1998 roku opublikowało pisemko "Domowe Przedszkole", a zaraz potem trafiło do elementarza "Moja szkoła" Wydawnictwa Mac-Edukacja. "Części komputera" to przystępny opis szesnastu najbardziej popularnych części komputera w których specjalnie ułatwiona forma wiersza(krótkie wersy i dokładne rymy) pozwala go dzieciom szybko przyswoić i popisywać się nim.

Nowa seria Wydawnictwa Labiryntus, to powrót do inicjatywy z 1996 roku kiedy nakładem Wydawnictwa MIKOM z Warszawy ukazała się "Bajeczna informatyka" nie tylko napisana ale też zilustrowana przez piszącego te słowa. Skromna jak na dziecięce potrzeby oprawa graficzna, a taże umieszczanie przez dystrybutorów tego informatycznego wydawnictwa na półkach specjalistycznych zamiast dziecięcych nie zapewniło jej sukcesu rynkowego. 18 opowiadań miało zaznajomić dziecko z podstawowymi pojęciami komputera bez wnikania w nudne i szybko zmieniające się detale. Samego autora w zdumienie wprowadziła ostatnio bibliotekarka, która twierdziła że kilka tygodni temu jednemu z uczniów podstawówki książeczka przydała się do opracowania zdania domowego. Ciekawe ile jeszcze ksiażek informatycznych funkcjonuje na rynku bez zmian?

Podczas najbliższej edycji targów edukacyjnych(weekend 22-24 lutego 2008) na MTP w Poznaniu zaplanowany został specjalny blok imprez dla najmłodszych, w trakcie którego będą zaprezentowane wspomniane książki. A przede wszystkim będzie atrakcyjna zabawa, przypominającej "klasy", w naśladowanie "liczenia" przez komputer na odpowednio zaadoptowanej podłodze.

Wydawnictwo Labirynus pragnie do maja mieć w sprzedaży pięć tomików serii, a w przygotowaniu jest łącznie w tej chwili 20 tomików, które zostaną wydane jeszcze do końca roku i w latach następnych.

Więcej informacji http://labiryntus.pl/cz.php i http://labiryntus.pl/alan.phpAndrzej Urbański edytował(a) ten post dnia 03.02.08 o godzinie 23:30



Wyślij zaproszenie do