konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

Witam,

chciałabym przedstawić nowy, niezależny magazyn literacki "Archipelag". Dostępny jest w internecie - do ściągniecia na stronie http://www.archipelag-magazyn.pl/

Pismo to ponad 100 stron artykułów na tematy okołoliterackie. W pierwszym numerze można udać się w podróż śladami Johna Steinbecka oraz na spotkanie z Orhanem Pamukiem, poczytać o zmaganiach twórczych Kiran i Anity Desai, blogach książkowych, grupie Bloombsbury, pierwszej miłości Marcela Prousta, wierszach Kapuścińskiego i powieści graficznej inspirowanej prozą Schulza. Max Cegielski pisze o swojej pierwszej podróży do Turcji, a Wydawnictwo Karakter odsłania nieco tajemnicę swojego sukcesu.


Obrazek


Zapraszam do czytania!
http//www.archipelag-magazyn.plEmilia S. edytował(a) ten post dnia 10.06.10 o godzinie 15:42

konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

Drugi numer Archipelagu już jest dostępny!

W aktualnym, drugim numerze tematem wiodącym jest dom. W aktualnym numerze tematem wiodącym jest pojęcie domu. Na przykładzie powieści Isabel Allende, Tomasza Manna i Giuseppe Tomasi di Lampedusy analizujemy upadek tradycji i starych wartości. Zaglądamy do The Kilns, oksfordzkiej posiadłości C.S. Lewisa, a jako fotoreportaż przedstawiamy domy znanych pisarzy z całego świata. Przybliżamy historię powieści gotyckiej, a także problem wyboru języka w twórczości pisarzy-emigrantów. W ramach stałych rubryk przeczytać można o kontrowersyjnym Vladimirze Nabokovie, o książce Młodzi Turcy Morisa Farhiego, o sekretach niektórych z najsłynniejszych pisarzy literatury dziecięcej, koreańskim poecie Ko Unie oraz szwedzkich ilustratorach książek Astrid Lindgren. Udajemy się również na wędrówkę śladami warszawskich antykwariatów, a także wysłuchujemy opowieści Pawła Huellego. Opis kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom pozwala poznać różne aspekty zapoznawania dzieci z książkami od najmłodszych lat. O książkach dla dzieci rozmawiamy też z Marią Ryll z polskiej sekcji IBBY, a Magdalena Piechowiak przybliża specyfikę pracy w wydawnictwie. Ponadto, jak w każdym numerze, także i w tym znajdują się recenzje książek wydanych w Polsce, ale też na rynkach angielskim, francuskim i niemieckim.

Zapraszam na nową stronę Archipelagu, skąd można ściągnąć magazyn:

http://www.archipelag-magazyn.pl


Obrazek


Życzę przyjemnej lektury w imieniu całej Redakcji!

konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

Z radością informuję, że nowy, 3 numer Niezależnego Magazynu Bukinistycznego "Archipelag" jest już dostępny.

Pismo można ściągnąć ze strony: http://www.archipelag-magazyn.pl

W aktualnym numerze tematem przewodnim uczyniliśmy MIASTO, jest
wiec to dobrą okazją do wybrania się w literacką podróż dookoła świata.

Na stronach pisma obserwujemy Paryż w czasach Emila Zoli, szukamy śladów Brunona Schulza w Drohobyczu. Przenosimy się myślami i marzeniami do gorącej Hawany oraz do rozświetlonej słońcem Lizbony. Badamy dziedzictwo kulturowe Tel Awiwu, przemierzamy współczesne międzykulturowe dzielnice Londynu z książkami pod pachą. Wojciech Górecki wspomina swoje wojaże po miastach kaukaskich. Podsuwamy książki o kolejnych miastach: Amsterdamie, Kabulu, Tokio, Nowym Jorku, Pekinie i Szanghaju, Reykjavíku, Buenos Aires i Kairze, dzięki czemu możecie z nami podróżować nie ruszając się z domu. Badamy też Mikropolis, miasto z pogranicza fikcji i rzeczywistości, i jego mieszkańców – bohaterów komiksu Dennisa Wojdy i Krzysztofa Gawronkiewicza.

Najnowszy Archipelag to również spotkania z kilkoma pisarzami. Sulamain Addonia opowiada specjalnie dla nas o swoim debiucie literackim - "Miłość i jej następstwa" oraz wolności. Marcin Bruczkowski zdradza nieco ze swojego prywatnego życia, a z Jackiem Dehnelem rozmawiamy o procesie pisania i najważniejszych fascynacjach literackich.Amos Oz dzieli się pasją życia i tworzenia, natomiast Antoni Libera mówi o sobie i sukcesie "Madame". Przedstawiamy również pisarzy czeskich, a także analizujemy zbiór "49 wierszy o wódce i papierosach" Świetlickiego. Przedstawiamy dwie książki o Romach, porównując podejście do członków tego narodu dwóch różnych autorów - Jacka Milewskiego i Karla-Markusa Gaussa. Piszemy również o literaturze wspomnieniowej, w której pisarze z Sudanu, Rwandy, Korei Północnej, Kambodży i Sierra Leone opisują swoje
traumatyczne losy.

Poznajemy historię papieru od epoki Egipcjan piszących na papirusie po czasy współczesne. Anna Świtajska, założycielka wydawnictwa Smak Słowa, opowiada o swojej pasji książkowej i prężnym rozwoju oficyny. Dzięki Zuzannie Orlińskiej,
ilustratorce i autorce literatury dziecięcej, przekonujemy się, jak bujna wyobraźnia potrafi zmienić w oczach dziecka nawet najmarniejszy kawałek ziemi w pełen zakamarków tajemniczy ogród. Poznajemy również kolorowe ilustracje Leo Lionniego.

Przybliżamy wyróżnione latem i jesienią nagrodami literackimi najważniejsze pozycje i ich autorów oraz zdajemy relację z paryskiego festiwalu literackiego Paris en toutes lettres.


Obrazek


Zapraszam do czytania!

Niezależny Magazyn Bukinistyczny Archipelag
http://www.archipelag-magazyn.plEmilia K. edytował(a) ten post dnia 21.01.11 o godzinie 14:59

konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

Ukazał się czwarty numer niezależnego pisma „Archipelag” poświęconego książkom i tematom szeroko powiązanym z czytelnictwem. Można go pobrać bezpłatnie ze strony:

http://www.archipelag-magazyn.pl

Tematem przewodnim aktualnego, wiosennego numeru jest PRZEMIJANIE.


Obrazek


Spacerujemy po przedwojennym Wrocławiu śladami Eberharda Mocka z cyklu kryminałów Marka Krajewskiego i po wielonarodowym, wielowyznaniowym i wielojęzykowych Gdańsku, chętnie wspominanym przez polskich pisarzy. Analizujemy motyw przemijania w powieściach japońskich klasyków: Yasunariego Kawabaty i Jun'ichiro Tanizakiego. Zastanawiamy się nad ulotnością dzieciństwa w literaturze i możliwością powrotu do „epoki cudów”. Składamy hołd dwóm pisarzom zmarłym w 2010 roku: J.D. Salingerowi i Josému Saramago. Rozpatrujemy istotę czasu, wieczności i nieskończoności w prozie Borgesa.

W aktualnym numerze przybliżamy czytelnikom sylwetki mniej i bardziej znanych pisarzy. Grażyna Plebanek i Krzysztof Varga opowiadają o swojej przyjaźni i sposobach pisania, a Katarzyna T. Nowak naświetla związek łączący ją z matką. Pochylamy się nad życiem Hansa Fallady oraz przyglądamy skomplikowanym relacjom łączącym Ornelę Vorpsi z jej rodzinną Albanią. Pisarka Małgorzata Warda specjalnie dla nas pisze o swojej fascynacji Sylvią Plath. O sztuce, pisaniu i tłumaczeniu poezji dyskutujemy z Tadeuszem Dąbrowskim.

Opisujemy wystawę fotografii pisarzy przy pracy Herlinde Koelbl, wędrujemy po Edynburgu uwiecznionym na kartach powieści Alexandra McCalla Smitha, pochylamy się nad codziennością portretowaną przez Wisławę Szymborską. O książkach i rynku wydawniczym opowiada nam Adam Pluszka z wydawnictwa W.A.B. Pod lupę bierzemy opowiadanie "Jak być kochaną" Kazimierza Brandysa i zestawiamy je z filmem Hasa o tym samym tytule. Cofamy się w czasie w Odległej dzielnicy, mandze Jirō Taniguchiego. Poznajemy historię pisma Braille'a i odkrywamy, co kryje się w kaligrafii. Budzimy apetyt indyjskimi słodyczami gulab jamon prosto z kart powieści Mistrzyni przypraw Chitry Banerjee Divakaruni. Przedstawiamy zwycięzców najważniejszych konkursów literackich minionej zimy. Publikujemy recenzje książek wydanych w Polsce, a także w Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Zapraszamy czytelników do konkursu poetyckiego oraz zabawy w bibliotece, w której należy odgadnąć porę roku akcji różnych książek. Nagrodami są jak zwykle ciekawe książki.

Życzę miłej lektury!
http://archipelag-magazyn.pl

konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

W najnowszym, piątym numerze Archipelagu, dostępnym bezpłatnie na stronie:
http://www.archipelag-magazyn.pl

między innymi:

Mariusz Szczygieł w praskiej kawiarni Aida opowiada o swoich rodzicach, najważniejszych książkach swego życia, pierwszych próbach pisania, bohaterach swoich reportaży i niechęci do fikcji, przeplatając wypowiedzi zabawnymi anegdotami.

Rozmawiamy z Tomkiem Michniewiczem o podróżowaniu i powracaniu do swojego miejsca na ziemi, różnicach kulturowych, fascynacji Azją oraz opowstawaniu książki "Samsara. Na drogach, których nie ma".

Tomek Grzywaczewski opowiada o tym, co go zainspirowało do wyruszenia w podróż śladami Witolda Glińskiego, więźnia uciekającego z rosyjskiego obozu pracy, opisaną w książce Sławomira Rawicza "Długi marsz".

Śledzimy rozwój Paula Theroux jako pisarza i podróżnika, dla którego podróż stanowi rodzaj sztuczki magicznej, dającej możliwość zniknięcia na pewien czas w świecie oraz relacjonujemy spotkanie z Colinem Thubronem, który opowiada o swojej ostatniej podróży do świętej góry Kailas w Tybecie i książce To a Mountain of Tibet.

Zwiedzamy Stambuł z książkami Orhana Pamuka pod pachą, wędrując krętymi uliczkami, oddając się melancholijnemu nastrojowi nad Bosforem i próbując rozgryźć naturę tego jedynego w swoim rodzaju miasta

Wanda i Bogusław Orlińscy, których barwne ilustracje kojarzymy z dzieciństwa, opowiadają o swoim warsztacie i stylu pracy oraz realiach zawodu ilustratora.

Analizujemy motyw wędrówki w powieściach Salmana Rushdiego, mistrzowsko lawirującego między kontynentami, kulturami i tożsamościami, prezentującego bohaterów w wiecznym stadium metamorfozy.

Przybliżamy twórców projektu wydawniczego „miska ryżu” i publikowane przez nich przepiękne i z niezwykłą starannością opracowane nauki mistrzów buddyjskich.

Antonia Lloyd-Jones, angielska tłumaczka wielu znakomitych polskich książek, zdradza, jak pracuje jej się z pisarzami, których dzieła przekłada na język angielski i wyjaśnia,
jak przebiega proces tłumaczenia.

Organizujemy aż trzy konkursy - cykliczny konkurs "Zabawy w bibliotece", jednorazową okazję do otrzymania egzemplarza powieści Rohintona Mistry’ego "A Fine Balance" wydanego z okazji Światowego Dnia Książki oraz nowy stały konkurs na recenzję.


Obrazek


Miłej lektury!
http://www.archipelag-magazyn.pl

konto usunięte

Temat: Archipelag - nowy niezależny magazyn literacki

Prezentujemy szósty, jesienny numer Archipelagu, niezależnego internetowego magazynu o książkach i literaturze. Tematem przewodnim aktualnego numeru jest TOŻSAMOŚĆ.

Magazyn dostępny jest bezpłatnie na stronie:
http://www.archipelag-magazyn.pl

Bożena Umińska-Keff, autorka m.in. "Utworu o matce i ojczyźnie", opowiada o stereotypach, jakie krążą w Polsce na temat Żydów, wyraża swój gniew i frustrację z powodu krzywdzących opinii o narodzie żydowskim prezentowanych przez dużą część polskiego społeczeństwa.

Społeczność Farerów, mieszkańców położonych na północy Europy Wysp Owczych, przybliża Marcin Michalski, autor reportaży "81:1. Opowieści z Wysp Owczych".

Leila Aboulela, pisarka o sudańsko-egipskich korzeniach, której najnowsza powieść nosi tytuł "Arabska pieśń", poprzez swoje książki zaprasza czytelników do spojrzenia na świat z jej perspektywy i na system wartości muzułmanów. W wywiadzie udzielonym dla Archipelagu opowiada o swoim odkrywaniu tożsamości muzułmańskiej oraz wyzwaniach i trudach, jakie wiążą się z życiem na styku kultur.

W numerze można również poczytać o tożsamości w obliczu amnezji, o współczesnej tożsamości Polaków, Górnoślązaków i mieszkańców społeczeństw wielokulturowych, o powieści "Tożsamość" Kundery i pisarkach tworzących pod pseudonimami. W ramach stałych rubryk opowiadamy m.in. o zwyczajach pisarzy i książkach pisanych przez ekspatów, oswajamy literaturę kolumbijską i islandzką, prezentujemy sylwetki pisarzy, którzy swój wizerunek spletli z swymi dziełami, zdajemy relację z festiwalu literackiego w Edynburgu i badamy związki między literaturą a filme na przeróżnych płaszczyznach. Przedstawiamy także recenzje książek wydanych w Polsce i zagranicą oraz zdradzamy, co obecnie czyta się w Pakistanie.


Obrazek


Zapraszam do lektury!Emilia K. edytował(a) ten post dnia 06.12.11 o godzinie 13:09



Wyślij zaproszenie do