Temat: Angelus 2007 -rozstrzygnięcie tuż, tuż

Już w najbliższą sobotę 1 grudnia poznamy laureata drugiej edycji Literackiej Europy Środkowej Nagrody Angelus. Nazwisko zwycięzcy, który otrzyma pamiątkową statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 150 tys. zł poznamy na gali która rozpocznie się o godz. 19.30 w Teatrze Muzycznym Kapitol we Wrocławiu. Pierwszym laureatem nagrody został Jurij Andruchowycz za powieść „Dwanaście kręgów” (Czarne).
Przypominamy listę nominowanych:
– Ołeksandr Irwanec „Riwne/Rowno” (Prószyński i S-ka)
– Ismail Kadare „Pałac snów” (Znak)
– Imre Kertesz „Dziennik galernika” (W.A.B.)
– Hanna Krall „Król kier znów na wylocie” (Świat Książki)
– Martin Pollack „Śmierć w bunkrze” (Czarne)
– Mariusz Szczygieł „Gottland” (Czarne)
– Dubravka Ugresić „Ministerstwo bólu” (Czarne)
(pw)
Marta K.

Marta K. Specjalistka na
rynku książki,
literaturoznawczyni

Temat: Angelus 2007 -rozstrzygnięcie tuż, tuż

Macie swoje typy? Dla mnie Martin Pollack, Śmierć w bunkrze i Mariusz Szczygieł, Gottland - to naprawdę rewelacyjne książki.
Pozdrawiam poczytalnie:)

konto usunięte

Temat: Angelus 2007 -rozstrzygnięcie tuż, tuż

Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał Austriak Martin Pollack za książkę "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu". Gala wręczenia nagrody odbyła się w sobotę wieczorem we Wrocławiu.

Werdykt ogłosiła przewodniczącą jury Natalia Gorbaniewska, natomiast statuetkę wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Odbierając nagrodę Pollack powiedział, że jest dla niego zaszczytem otrzymanie wyróżnienia właśnie w Polsce.

za wprost.pl

Bardzo dobrze, bo to naprawdę doskonała ksiązka, być może nie taka, której przysułuży się masowy czytelnik, ale odrobina promocji, jak najbardziej.
Marta K.

Marta K. Specjalistka na
rynku książki,
literaturoznawczyni

Temat: Angelus 2007 -rozstrzygnięcie tuż, tuż

Super, w pełni zasłużona nagroda, bo to świetna książka. Bardzo się cieszę, z żadnego werdyktu jury nie cieszyłam się w tym roku aż tak. W kwietniu miałam okazję współprzeprowadzić długi wywiad z Martinem Pollackiem, to także fascynujący rozmówca, bardzo chłonny i spostrzegawczy obserwator polskości, różnego rodzaju mitów i stereotypów - choć niezręcznie zareklamuję go przy okazji - znalazł się we wrześniowej Odrze.

Temat: Angelus 2007 -rozstrzygnięcie tuż, tuż

Martin Pollack laureatem. Najbardziej prestiżową Literacką Nagrodę Europy Środkowej – Angelusa – otrzymał za książkę „Śmierć w bunkrze”

– To dla mnie szczególny zaszczyt, że dostałem tę nagrodę właśnie w Polsce – powiedział pisarz, odbierając statuetkę Angelusa z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Kiedy Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca jury, ogłosiła werdykt, na sali wrocławskiego Teatru Capitol, gdzie w sobotę odbywała się uroczystość, dało się wyczuć spore zaskoczenie. W kuluarach stawiano raczej na Hannę Krall za „Król kier znowu na wylocie” lub Mariusza Szczygła za „Gottland”.

„Śmierć w bunkrze – opowieść o moim ojcu” to reporterskie śledztwo Pollacka dotyczące okoliczności śmierci ojca: sturmbannführera SS i zbrodniarza wojennego, którego zwłoki znaleziono w bunkrze na przełęczy Brenner. Jednak w istocie to opowieść o narodzinach i popularności faszyzmu, ale przede wszystkim rachunek sumienia uczyniony przez Pollacka w imieniu ojca, którego nigdy nie poznał.

Zwycięzca, który otrzymał statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz 150 tys. zł, nie jest kompletnie nieznany polskim czytelnikom. Urodzony w 1944 r. w Górnej Austrii tłumacz, eseista, publicysta wydał u nas „Ojcobójcę. Przypadek Filipa Halsmanna” oraz „Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma”.

To nieprzypadkowa fascynacja. Pollack studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Pracował jako korespondent czasopisma „Der Spiegel”, przełożył m.in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

Angelus to nagroda dla pisarzy z 21 krajów Europy Środkowej, którzy podejmują tematy istotne dla współczesności, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

O tegorocznym wyborze zadecydowało jury w składzie: Natalia Gorbaniewska, Stanisław Bereś, Krzysztof Masłoń, Ryszard Krynicki, Julian Kornhauser, Tomasz Łubieński, Andrzej Zawada i Piotr Kępiński.
Źródło : Rzeczpospolita



Wyślij zaproszenie do