Maria Zofia Tomaszewska www.edumuz.pl
Temat: 3. Międzynarodowe Targi Książki Imprezę otworzą...
600 wystawców z 30 krajów – tak w liczbach będą wyglądać 53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, które odbędą się w dniach 15-18 maja w PKiN. Pierwsze szczegóły dotyczące tegorocznej edycji poznaliśmy na poświęconej tej imprezie konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek 25 kwietnia w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Na zaproszenie ministra Zdrojewskiego honorowym gościem targów będzie w tym roku Izrael, który pełnił już tę funkcję w 2000 roku.Honorowy patronat na targami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Natomiast funkcję Honorowych Gospodarzy MTK objęli: Bogdan Zdrojewski - minister kultury i dziedzictwa narodowego, Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent m. st. Warszawy.
Ze strony izraelskiej w konferencji udział wzięli: David Abraham Akiva Peleg - ambasador Państwa Izrael, Yaakov Finkelstein – drugi sekretarz ambasady oraz Michael Sobelman – rzecznik prasowy ambasady. Ars Polonę reprezentowali: Grzegorz Guzowski – prezes oraz Dorota Koman – wiceprezes firmy. – Cieszymy się, że Państwo Izrael jest gościem honorowym 53. Międzynarodowych Targów Książki Warszawie. Literatura jest bowiem mostem łączącym Izrael i Polskę, a my przywiązujemy do tego dużą rolę – powiedział ambasador Peleg.
Podczas wieczoru inaugurującego targi, który odbędzie się w Sali Koncertowej PKiN w środę 14 maja o godz. 19 wystąpi zespół Hora Jerusalem. Wspólnego otwarcia targów w czwartek 15 maja o godz. 12 w Holu Głównym PKiN dokonają ministrowie kultury obydwu krajów: Bogdan Zdrojewski i Raleb Majadle.
Podczas targów Warszawę odwiedzi siedmiu izraelskich autorów - prozaików i poetów. Będą to: Alona Frankel, Yossi Avni-Levy, Chaim Cheder, Sara Siwroni, Gil Hovav, Liat Kaplan i Ester Chaim.
- Poprzednie targi, na których gościliśmy, stały się silnym impulsem do zainteresowania literatura izraelską wśród polskich czytelników. Dzięki temu wielu autorów doczekało się premier swoich książek w Polsce. Mamy nadzieję, że taka sytuacja się powtórzy – mówił Michael Sobelman.
Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polony zapewnił, że jakiekolwiek obostrzenia związane z wymogami bezpieczeństwa mogą dotknąć uczestników targów jedynie podczas uroczystości otwarcia, jednak na samych targach nie. – Postaramy się, aby nasza obecność nie wiązała się z jakimikolwiek utrudnieniami dla publiczności – mówił Yaakov Finkelstein.
A co oprócz oferty przygotowanej przez gościa honorowego? Tradycyjnie już MTK to okres ogłaszania nominacji lub wręczania nagród z dziedziny książki. I tak, w czwartek (15 maja) poznamy 20 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike; nominacje do Nagrody Literackiej Gdyni za 2007 rok (kategorie: proza, poezja, esej), wyniki konkursu na powieść dla młodzieży, którego organizatorem jest Wydawnictwo Telbit. W sobotę (16) odbędzie się konferencja prasowa dotycząca ustanowionego przez miasto Gdańsk Konkursu Literackiego „Europejski Poeta Wolności”; wręczenie nagród na najlepszych serwisów internetowych o książkach – „Papierowy Ekran”; wręczenie nagród i wyróżnień 48. edycji Konkursu PTWK „Najpiękniejsze Książki Roku” oraz wręczenie nagrody w konkursie Ranking Drukarń Dziełowych.
W czwartek odbędzie się czterogodzinna prezentacja połączona z dyskusją na temat Polskiego Katalogu Składowego Książek. Jej organizatorem jest Polska Izba Książki. Łącznie do organizatorów wpłynęło już kilkaset zgłoszę różnych imprez towarzyszących, a kolejne ciągle napływają.
Biblioteka Analiz zaprasza na konferencje organizowane przez naszą firmę. Pierwszego dnia targów w godz. 13-14.30 w Sali Gałczyńskiego odbędzie się konferencja „Koniec papieru. Mapa i przewodnik w plecaku przyszłości”, w której udział wezmą wystawcy reprezentujący sektor publikacji turystycznych. Tego samego dnia i w tym samym miejscu w godz. 15-16.30 odbędzie się prezentacja najnowszej ksiązki Łukasza Gołębiewskiego „Śmierć Ksiązki. No Future Book”, w której autor przedstawia zmierzch bibliotek, księgarstwa oraz konsekwencje dla kultury wynikające z dystrybucji treści w Internecie. Z kolei w piątek (16 maja) w godz. 11-13 na konferencję „Organizacje zbiorowego zarządzania w działalności wydawniczej” zapraszają Biblioteka Analiz, Kancelaria Lassota i Wspólnicy oraz Kancelaria Patrimonium, natomiast o godz. 13 rozpocznie się dwugodzinne seminarium dla księgarzy pt. „Jak cię widzą...”, którego organizatorem są „Wiadomości Księgarskie”.
Rzecznikiem prasowym tegorocznej edycji targów jest Anna Pawłowska kom. 501 396 130, rzecznik@arspolona.com.pl.