Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: 11. Dni Książki  Żydowskiej

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Midrasz organizuje w Warszawie Dni Książki Żydowskiej. Program tegorocznej imprezy, która odbędzie się między 18 a 21 maja, obejmuje ponad trzydzieści spotkań autorskich, wykładów oraz dyskusji, a także wystawy, koncerty i pokazy filmów.

Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Książka staje się pretekstem do głębszego poznania historii, tradycji, kultury i religii Żydów. Prowokuje do dyskusji na tematy trudne, a tak istotne z punktu widzenia dawnych i współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także dialogu judaizmu z chrześcijaństwem.

Od zakończenia ubiegłorocznych Dni Książki ukazało się kilkadziesiąt nowych tytułów poświęconych tematyce żydowskiej. Na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami znajdzie się około ośmiuset pozycji w języku polskim i angielskim.

Jak co roku do wzięcia udziału w Dniach Książki zaproszono wielu pisarzy, dziennikarzy, naukowców. Wśród zaplanowanych dyskusji są m.in.: Nusech Pojln. Studia z dziejów kultury jidysz w powojennej Polsce; Pragmatyk czy konformista – spór o rolę papieża Piusa XII w sprawie Holokaustu, Markus Jastrow i Izaak Cylkow – dwaj warszawscy rabini i ich dziedzictwo, Hebrajska literatura współczesna – okiem tłumacza, W krajach Hitlera i Stalina – podróże Bernarda Singera.

Uroczysta inauguracja XI Dni Książki Żydowskiej odbędzie się w Synagodze im. Nożyków, gdzie Andrzej Wajda otworzy wystawę swoich ilustracji do spektaklu Dybuk według Szlojme Zajnwila Rapoporta (An-skiego).

Planowane są także spotkania autorskie, m.in. z Irit Amiel, Anną Frajlich, Józefem Henem, Danem Kurzmanem, Shoshaną Ronen, Joanną Wiszniewicz, Szewachem Weissem.

Dni Książki Żydowskiej są organizowane przez Stowarzyszenie Midrasz przy współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacją Ronalda S. Laudera, Fundacją Konrada Adenauera, Austriackim Forum Kultury, Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Fundacją „Shalom” oraz wydawnictwami: Austeria, Czarne, Rebis i W.A.B.(IK)