Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Przejęcie obowiązku korekt - co to jest "zbycie"

art. 91 ust. 9 W przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Czy "zbycie", o którym tu mowa to tylko translatywne przejęcie przedsiębiorstwa / zorganizowanej części ?

Przykładowo:
zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241). pozostałe po likwidacji składniki majątkowe, należności i zobowiązania zlikwidowanego gospodarstwa pomocniczego przejmuje jednostka budżetowa, przy której funkcjonowało gospodarstwo, ewentualnie instytucja gospodarki budżetowej (jeśli jest "przekształcenie").

Nie mu tu "zbycia". Jest likwidacja i przejęcie "masy polikwidacyjnej".

Językowo nie widać przesłanek do przejścia obowiązku korekty?

A co z uzasadnieniem celowościowym ewentualnie? Nowy podmiot nabywa bez VAT. W zasadzie nie ma też czegoś na kształt podatku "rezydualnego". W końcu nabywa nieodpłatnie de facto.
Z drugiej strony - mając na uwadze, że to finanse publiczne - i że w przypadku gospodarstw pomocniczych, to w zasadzie były wydatki finansowane z jednego worka, czy nie ma tutaj jednak jakiejś rezydualności podatku, która uzasadniałaby korektę?

Przy zakończeniu działalności (likwidacji) oczywiście nastąpi korekta, ale to przecież będzie tylko bieżąca (a nie - do końca okresu korekty).Adam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 23.11.10 o godzinie 22:08