Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Korekta podatku naliczonego przy zmianie przeznaczenie...

Czyli jaka powinna być prawidłowa wykładnia art. 91 ust. 7a???

„W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty”.

Prosty przykład: Nabyłem środek trwały w 2009 r.(korekta 5 – letnia). Odliczyłem 100% podatku naliczonego, jako że wykorzystywałem w działalności opodatkowanej. W luty 2011 r. zmieniam przeznaczenie i wykorzystuję wyłącznie do działalności zwolnionej.

Zdanie pierwsze in fine wskazywałoby, że powinna być korekta wieloletnia a nie jednorazowa. Inaczej nie da się jej dokonać na „zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3” . W tym kontekście powstaje pytanie, jak należy rozumieć zdanie 2 ust. 7a? W jaki sposób dokonać korekty „przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczenia”? Przecież – jeżeli uznać że mamy korektę wieloletnią, to dokonuję jej co roku do końca okresu korekty, niezależnie od tego, czy dochodzi do ponownej zmiany przeznaczenia. Taka jest istota tej korekty. Można wręcz byłoby powiedzieć, że jak w roku 2012 będę znowu wykorzystywał wyłącznie do czynności opodatkowanych, to – pomimo „kolejnej” zmiany przeznaczenia, żadnej korekty za ten rok nie dokonam. Zdanie to więc w przy takiej interpretacji zdania pierwszego nie ma sensu. Z kolei ze zdania 1 wynika stosunkowo jasna norma.

Ale jak się należy domyślać właśnie to zdanie skłoniło niektórych przedstawicieli doktryny do wniosku, że korekty należy dokonać jednorazowo (analogicznie jak przy sprzedaży). Potem jak się zmieni przeznaczenie, to znowu jednorazowo, za cały pozostały okres korekty.

No i teraz pojawiała się nowa regulacja, która ma – zgodnie z dyrektywą – być stosowana na analogicznych zasadach jak „klasyczna” korekta. Z tej nowej regulacji wynika jednoznacznie, że zmiana proporcji wykorzystania nieruchomości powoduje obowiązek korekty „jednorazowej” za cały pozostały okres korekty. Jestem generalnie przeciwnikiem wyciągania tak daleko idących wniosków interpretacyjnych odnośnie obowiązujących już jakiś czas przepisów na podstawie przepisów wprowadzanych później, ale zastanawiam się w związku z tym, czy to był przypadek, czy po prostu MF również uważa, że na podstawie art. 91 ust. 7a mamy jednorazową korektę.

Ja jednakowoż jakoś nie bardzo widzę podstawy do korekty jednorazowej w dyrektywie i (również z tego powodu) uważam, że jednak powinna być korekta wieloletnia, także w przypadku całkowitej zmiany przeznaczenia.

Powstaje jednak pytanie: jak technicznie dokonać wieloletniej korekty, jeżeli w trakcie okresu korekty wybiorę zwolnienie podmiotowe, które będę „kontynuował” do końca tego okresu?Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 17.02.11 o godzinie 19:59
Tomasz Krywan

Tomasz Krywan Doradca podatkowy

Temat: Korekta podatku naliczonego przy zmianie przeznaczenie...

Też zgadzam się, że korekta dokonywana na podstawie art. 91 ust. 7a jest wieloletnia. A zdanie "korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty" może przy takim założeniu mieć sens, jeżeli w trakcie jednego roku zmiana prawa do odliczenia występuje więcej niż raz.

Co do technicznego sposobu dokonywania korekty - nie widzę innej możliwości niż składanie specjalnie w tym celu deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (skoro nie ma innych, w których można rozliczyć korektę). Analogiczny problem występuje w przypadku podatników wybierających zwolnienie podmiotowe z początkiem roku czy miesiąca. Zmiana prawa do odliczenia następuje według mnie z początkiem takiego roku czy miesiąca, a w konsekwencji korekta - jeżeli jest konieczna - winna zostać rozliczona za okres rozliczeniowy, za który - teoretycznie - podatnicy nie mają już obowiązku składać deklaracji.

Następna dyskusja:

korekta podatku naliczonego...




Wyślij zaproszenie do