konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

Dlaczego tak bardzo w umysły ludzi wbiło sie przekonanie o średniowieczu jako zacofanej i fanatycznej epoce? Właściwie tylko historycy i ludzie interesujący się mediewistyką wiedzą, że było zupełnie inaczej.
Zbigniew M.

Zbigniew M. Z-ca Burmistrza,
Ekspert RPO i POKL

Temat: "Ciemne wieki"

Ale łatwo ich zachęcić do poznawania tej epoki. Obserwujemy turystów zachwyconych naszą romańską "perełką". Po wejściu w mury kościoła mają setki pytań na temat życia w średniowieczu. Z otwartymi ustami słuchają o bogactwie epoki. Trzeba im tylko "sprzedać temat"

O kościele:

http://www.swierzawa.pl/articles.php?id=11

konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

najbardziej bawi mnie wizja średniowiecza w filmie Terry'ego Jonesa "W poszukiwaniu Św Grala", ci gramolący sie bez sensu w koszach na błotnistym klepisku ludzie ze sceny wjazdu Artura do miasta!!! szmaty i dym, cudo ;)

konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

...jezeli przyjme kryterium porownania ze wspolczesnym dla mnie wiekiem... nie wydaje mi sie slusznym udawadnianie, ze sredniowiecze nie bylo zacofane czy nie bylo fanatyczne....
tego sie nie da nawet przeprowadzic....
pomiedzy ogolnym spostrzezeniem istnieje wiele niuansow i w fanatycznym okresie mozna z calym spokojem podkreslic istnienie roznych jasnych punktow...
bylam na "swiecie" sredniwiecza w Brukseli, cudo -)malgorzata pycior edytował(a) ten post dnia 08.01.08 o godzinie 11:11

konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

Dorota R.:
najbardziej bawi mnie wizja średniowiecza w filmie Terry'ego Jonesa "W poszukiwaniu Św Grala", ci gramolący sie bez sensu w koszach na błotnistym klepisku ludzie ze sceny wjazdu Artura do miasta!!! szmaty i dym, cudo ;)

Film nazywa się Monty Python i Święty Graal (Monty Python and the Holy Grail). Terry Jones jest historykiem i znawcą średniowiecza przy okazji :)

Termin "Ciemne wieki" ukuł Petrarka.

konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

ta pani zastosowała skrót myślowy, jak sądzę, bo błędu w wypowiedzi nie popełniła ;)Hildegarda Bingen edytował(a) ten post dnia 08.02.08 o godzinie 10:54
Krzysztof Żmuda

Krzysztof Żmuda Kierownik Działu -
Projekcja EDU

Temat: "Ciemne wieki"

Witam serdecznie,

Jestem tutaj nowy. Nazywam się Krzysztof Żmuda i jestem studentem i przedsiębiorcą - to znaczy staram się być :). Wieki tzw. ciemne przyciągają mnie swoją mistyką i niejasnością. Uważam za niepoprawne określanie tego okresu czasu mianem wieku ciemnoty. Dlaczego, przykładem może być Wrocław, czy tak piękne budowle sakralne mogli wznieć ludzie ciemni.Przykład może banalny, mało fachowy, ale uważam za trafny. Nie ma co na ten temat dyskutować. Średniowiecze piękne jest!!
Zbigniew M.

Zbigniew M. Z-ca Burmistrza,
Ekspert RPO i POKL

Temat: "Ciemne wieki"


Obrazek

- malowidło z II ćw. XIII w. I gdzie tu "wieki ciemne" :)kościół św. Jana i św. Katarzyny w SwierzawieZbigniew M. edytował(a) ten post dnia 22.12.08 o godzinie 09:39
Basia Jasik

Basia Jasik Historyk Sztuki

Temat: "Ciemne wieki"

Witam,
Określenie "wieki ciemne- średniowiecze" powstał w czasie Renesansu. Ówcześni ludzie tak określili ten czas gdyż w ich mniemaniu ludzkość odeszła od idealnej kultury i sztuki, którą była sztuka grecka i rzymska. Pogląd ten został pogłębiony w XIX wieku i tak zostało do dzisiaj. W szkołach stereotyp ten obowiązuje nadal. Trzeba tutaj powiedzieć, że średniowiecze, to czas kiedy prym w Europie prowadzili ludzie pochodzący z północy (Germanie, Gallowie itd.) a więc ludzie o innym usposobieniu i kulturze niż ludzie z południa. Ze względu na ich warunki klimatyczne ludzie z północy muszą bardziej troszczyć się o swój byt " zima, jesień" mają też inne możliwości rozwijania się dlatego dla nich ważna jest duchowość, mistyka, symbolika. Kopiowanie natury nie było im potrzebne. Z kolei ludzie z południa są inni. Dla nich najważniejszy jest świat zewnętrzny jak najbardziej odzwierciedlający naturę co zresztą widać w malarstwie np. renesansowym Masaccio,Michała Anioła, Rafaela i innych. W malarstwie średniowiecznym chodzi wyłącznie o symbolikę. (Widać to także w ikonach np. XIV wiecznych - gdzie we Włoszech był już rozkwit renesansu). Ówcześni ludzie zapewne mogliby odzwierciedlać rzeczywistości ale po co dla nich ważniejsza była symbolika, duch. Wszystko co robili czynili aby zaspokoić duchowe potrzeby np. artyści pięknie rzeźbione zworniki umieszczali gdzieś wysoko. Nieważne było to czy ktoś bedzie je oglądał. One miały być wykonane jak najpiękniej na chwałę Boga i swoje zbawienie. Dziś nie znamy twórców średniowiecznych katedr, rzeźb czy fresków wszystkie te dzieła powstawały anonimowo.

To tyle i znowu się rozgadałam, ale mam nadzieję, że mnie zrozumiecie.
Pozdrawiam serdecznie
Basia

konto usunięte

Temat: "Ciemne wieki"

Średniowiecze trwało do początków powstania nauki - i jak najbardziej Renesans, Barok i pozostałe kierunki rozwoju kultury były jego częścią.
Środniowiecze było kolorowe, wesołe i pełne życia - nie istniało powszechne piśmiennictwo (przynajmniej na początku) i pozostały po nim smutki zapisywane przez klechów, bo nikt nie sądził, że Europa się zmieni i ustąpi "małe zlodowacenie" średniowieczne... De facto ustąpiło w XV w., co może nawet zaowocowało "wybuchem" renesansu i szerszym zainteresowaniem się sztuką i radością życia niż jedynie troską o przetrwanie...
... jakieś ostre kontrargumenty?
Jesteśmy częścią biosfery i nie tylko religia, czy czyjeś wydumania wpływają na nasz potencjał rozwoju, ale też zwykłe temperatury średnie w ciągu roku. W Afryce Środkowej nie powstało budownictwo z termoizolacją, ani systemy grzewcze, bo wystarczyło poleżeć w cieniu i już było przyjemnie... W Średniowieczu należało się pomęczyć, żeby przeżyć - i cóż - wesela zbyt wiele nie było...
Basia Jasik

Basia Jasik Historyk Sztuki

Temat: "Ciemne wieki"

O jak miło, że się odezwałeś.
Zgadzam się, nie ma zbyt wiele przekazów świeckich z tamtego okresu więc nasz obraz o tamtym świecie jest niepełny.

Jeżeli chodzi o Polskę i o zlodowacenie to muszę napisać, że miało ono miejsce trochę później bo dopiero w XIV wieku i trwało do XVI w. ale u nas to jeszcze średniowiecze :))). Wcześniej w XII, XIII wieku na naszych ziemiach panował klimat ciepły i suchy można było nawet uprawiać winorośl.

Jeżeli chodzi o Kościół i świeckich w średniowieczu to nie należy tutaj przeceniać roli Kościoła . W Polsce jeszcze w XIX a nawet w XX wieku kultywowano obrządki pogańskie a co dopiero w średniowieczu. Jeżeli chodzi o Kościół to w średniowieczu jego wyznawcami był przeważnie Książe i jego dwór. Zwyczajni ludzie nie miel nawet wstępu do budynków sakralnych a jeżeli już, to prezbiterium i tak było odgrodzone lektorium. Zapewne w średniowieczu Kościół nie miał aż tak dużego znaczenia na życie zwyczajnych ludzi jak nam się to dziś wydaje. :))). To prawda że to co nam dziś pozostało to w przeważającej części zabytki sakralne i na ich podstawie budujemy sobie obraz o średniowieczu zresztą nie zawsze prawdziwy ale może własnie dlatego czas ten jest taki ciekawy bo tajemniczy.

pozdrawiam
Basia
Krzysztof Żmuda

Krzysztof Żmuda Kierownik Działu -
Projekcja EDU

Temat: "Ciemne wieki"

Ciemne wieki to niesprawiedliwe określenie.
Zgadzam się, że zostało ono wymyślone przez humanistów aby nadać swojej twórczości kontrast.
Kiedy się skończyło średniowiecze i kiedy się zaczęło... Trudne pytanie..Nie wierzę w daty graniczne, ale bardziej procesy społeczne i kulturowe, które zmieniają rzeczywistość społeczną.

Średniowieczne nie można pojmować jako ciąg, w tej długiej epoce było wiele "renesansów", np. za czasów Karola Wielkiego i zmieniało się postrzeganie rzeczywistości.
W średniowieczu Kościół Katolicki miał ogromne znaczenie. Determinował pojmowanie świata. Sztuka świecka istniała, ale w ograniczonym charakterze. Sztuka była poświęcona tylko Bogu!
Przemek Rey

Przemek Rey Zarządzanie i
doradztwo
strategiczne

Temat: "Ciemne wieki"

Niby ciemne ale to wlasnie one stworzyly uniwersytety, to w sredniowieczu wynaleziono druk etc
Kiedy wiecej czarownic i heretykow splonelo - w sredniowiczeu czy jasnym renesansie??
takich pytan mozna by zadac wiele. Sredniowiecze nie bylo ani lepsze ani gorsze od innych epok i mialo tak blaski jak i cienie ale ciemne nigdy nie bylo.
Tak btw w ktorej to epoce powstalo Krolestwo Polskie?? Przeciez nie w Renesansie...
Jacek Hajduk

Jacek Hajduk programista

Temat: "Ciemne wieki"

Polecam arytkuł na onecie

http://portalwiedzy.onet.pl/4868,17230,1575983,1,czaso...
Anna Słota

Anna Słota artysta-projektant
komunikacji
wizualnej

Temat: "Ciemne wieki"

dodam jeszcze, że także ze względu na architekturę. Zwróccie uwagę na materiał jaki wówczas używano do budowy: kamień. konstrukcja bryły budynku była toporna, ciężka. także polityka i prowadzone wojny miały duże znaczenie: powstawały miasta warowne, otoczone murami obronnymi. i znowu: im wyżej budujemy z kamienia, tym musimy bardziej wzmocnić fundamenty, żemy się nam to nie zawaliło. mur średniowieczne mają grubość nawet do kilku metrów. a teraz wyobraźmy sobie budowlę zamku albo kościoła... plan kościołów nawiązywał do symboliki chrześcijańskiej oraz do budowli starochrześcijańskich (wczesne średniowiecze). budowano proste bryły: prostopadłościany, srożki, walce. ponieważ mury były grube, taki kościół albo zamek w momencie zagrożenia był świetnym miejscem do schronienia się przed wrogiem oraz obrony: osiadał otwory strzelnicze i wąskie okna. z to znowu sprawiało, że wnętrze dubowli było mroczne. w koćiołach miało to swój dodatkowy plus, ponieważ uważano, że takie wnętrze wycisza czlowieka i sklania do refleksji i modlitwy. zaczęto tez wkomponowywać do okien kolorowe szybki tworząc witraże... itd
to tak w skrocie... ;)
Przemek Rey

Przemek Rey Zarządzanie i
doradztwo
strategiczne

Temat: "Ciemne wieki"

Chyba zapominasz o drewnie ktore bylo dominujacym materialem budowlanym. A powstawaly z niego takie cudenka jak np koscioly stawowe (Stavkikrke).
Grubosc muru jaka byla stosowana zalezala min od przewodnosci cieplnej - pod tym wzgledem cegla jest o niebo lepsza od kamienia.
Sciana kamienna nieprzemarzajaca w naszym klimacie powinna miec 80-120 cm grubosci, w wypadku cegly to 40-60 cm a drewno... 8-12 cm.
Co do konstrukcji bryly to trodno mi sie zgodzic ze byla toporna. Od czasu gdy zaczeto stosowac luk gotycki, architektura nabrala lekkosci. A ze mury byly grube nie musialo oznaczac tego ze dana budowla bedzie mroczna (np. kosciol mariacki w Gdansku).
Anna Słota

Anna Słota artysta-projektant
komunikacji
wizualnej

Temat: "Ciemne wieki"

zgodze sie z tym, material uzywano najrozniejszy...
konstrukcje gotyckie "odciazyly" nieco budowle, ale zaczeto budowac coraz wieksze, coraz wyzsze, w mysl zasady, ze "swiatynia jest pomostem miedzy czlowiekiem a Bogiem" - np. katedra w Kolonii jest wercz monumentalna. pozwolilo to na wprowadzenie wiekszych okien i doswietlenie nieco wnetrza.

Następna dyskusja:

Średniowiecze- "ciemne wieki"




Wyślij zaproszenie do